Nowy rok akademicki - spore obostrzenia w funkcjonowaniu akademików

Akademik student
sturti/Getty Images
Zakaz organizowania zgromadzeń, zmniejszenie limitu osób kwaterowanych w pokojach, zakaz przyjmowania osób z zewnątrz, nakaz noszenia maseczek we wspólnych przestrzeniach, przeznaczenie części pokojów na izolatoria – to tylko niektóre obostrzenia, które wprowadzono w domach studenckich w nowym roku akademickim.

Rekomendacje MNiSW

Ograniczenia w funkcjonowaniu akademików pojawiły się już od początku marca br. – w odpowiedzi na rozszerzanie się epidemii COVID-19 w Polsce. Uczelnie wstrzymywały nowe zakwaterowania do domów studenckich, zakazywały wizyt osób nie mieszkających w DS., a z czasem – wraz z przejściem na zdalny tryb nauczania – wielu studentów otrzymało nakaz opuszczenia akademików.

Część domów studenckich przeznaczono na izolatoria, miejsca kwarantanny bądź zakwaterowania personelu medycznego. Jak przekazał PAP wydział prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, wciąż wykorzystywanych jest w tym celu sześć obiektów:

  • Akademik "TEKI" we Wrocławiu (Politechnika Wrocławska),
    • Dom Studencki "FORUM" (klatka nr 2) w Słubicach,
      • Studencki Budynek Mieszkalny w Zielonej Górze,
        • Dom Studenta w Sulechowie, Akademik "Wcześniak" w Zielonej Górze (Uniwersytet Zielonogórski) oraz
          • Dom Studenta Nr 11 w Olsztynie (Fundacja "ŻAK" Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego)

            – do 30 września br.

            W nowym roku akademickim większość uczelni będzie prowadzić zajęcia dydaktyczne w trybie mieszanym, z przewagą nauczania zdalnego. Także funkcjonowanie akademików będzie wyglądało inaczej niż przed pandemią.

            Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) sposób działania domów studenckich powinien być dostosowany do sytuacji, w jakiej znajduje się dana uczelnia oraz do sytuacji epidemiologicznej regionu.

            Aby zapewnić bezpieczeństwo i zminimalizować możliwość zarażenia studentów, a także pracowników domów studenckich, MNiSW rekomenduje m.in. ograniczenie kontaktu między osobami korzystającymi z domów studenckich; w miarę możliwości zakwaterowanie studentów w osobnych pokojach z dostępem do węzła sanitarnego; wprowadzenie zakazu przebywania w domach studenckich osób z zewnątrz; zapewnienie środków do dezynfekcji; wyznaczenie pomieszczenia, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych; zapewnienie pracownikom domów studenckich dostęp do środków ochrony indywidualnej (maseczki ochronne, rękawice jednorazowe) i preparatów do dezynfekcji rąk.

            Obostrzenia w akademikach

            Uniwersytet Warszawski poinformował PAP, że prawdopodobnie wykorzystywane będą wszystkie jego akademiki. W semestrze zimowym zajęcia odbywać się będą w większości zdalnie.

            Być może będzie to miało wpływ na decyzję o składaniu wniosków przez studentów, ale na razie nie zauważyliśmy zmian

            – poinformowało PAP biuro prasowe UW. Zajęcia dydaktyczne na uczelni rozpoczną się 15 października.

            Decyzje w sprawie pokoi jednoosobowych jeszcze nie zapadły. Powinniśmy poznać je do 15 września

            – wskazało biuro prasowe.

            Natomiast Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie zmniejsza liczbę miejsc w pokojach. W 8 akademikach standardowe pokoje 3-osobowe przekształcane są w pokoje 2-osobowe, a standardowe pokoje 2-osobowe w pokoje 1-osobowe. Dzięki temu ma być zapewniony większy dystans społeczny wśród mieszkańców akademików, wyższe bezpieczeństwo sanitarne.

            Aby uwzględnić potrzeby specjalne części studentów np. małżeństw, rodzeństw oraz studentów w trudnej sytuacji materialnej, potrzebujących jak najtańszych miejsc w akademiku, SGGW na wniosek zainteresowanych studentów umożliwia jednak możliwość zakwaterowania według nominalnej pojemności pokoi.

            Dotychczas nawet do 40 proc. miejsc w naszych domach studenckich było wykorzystywanych przez studentów innych uczelni. W związku z tymi zmianami będziemy kwaterować wyłącznie studentów naszej uczelni

            - podkreślił rzecznik SGGW Krzysztof Szwejk.

            Z kolei w akademikach Politechniki Warszawskiej, zgodnie z zarządzeniem rektora uczelni z 26 maja br., kwaterowanie nowych osób jest wstrzymane. W uzasadnionych przypadkach decyzję o zakwaterowaniu podejmuje rektor.

            W sumie PW dysponuje ok. 5200 miejscami w domach studenckich w Warszawie oraz ok. 680 miejscami w domu studenckim w Płocku.

            Uczelnia podkreśla, że w jej domach studenckich rygorystycznie są przestrzegane wprowadzone na czas pandemii obostrzenia i reżimy sanitarne. Na terenie domów studenckich obowiązuje wciąż zakaz przyjmowania osób z zewnątrz oraz organizowania zgromadzeń (towarzyskich, integracyjnych, rodzinnych, edukacyjnych itp.).

            Najstarsza uczelnia Polsce, czyli Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, planuje w roku akademickim 2020/2021 udostępnić 2572 miejsca w akademikach. To mniej niż w latach poprzednich, dlatego że w pokojach trzy- i czteroosobowych będą kwaterowane po dwie osoby – wyjaśnił Adam Koprowski z biura prasowego UJ.

            Dodał, że finalizowana jest procedura bezpieczeństwa związana z zakwaterowaniem i zasadami mieszkania w domach studenckich. Wszystkie procedury związane z przyznawaniem miejsc zostały uproszczone w taki sposób, by ograniczyć kontakt studentów ze sobą i pracownikami administracji. Składanie wniosków, jak i przydział zakwaterowania odbywa się w całości online, nie są wymagane, jak dotychczas, zaświadczenia z urzędów np. na potwierdzenie dochodu w rodzinie wnioskodawcy, a wszelkie osiągnięcia uwzględniane przy przyznawaniu miejsc dokumentuje się załączając pliki do wniosku.

            Uczelnia planuje udostępnić aplikację, dzięki której będzie można zarezerwować dzień i godzinę zakwaterowania, aby uniknąć kolejek. Samo kwaterowanie zostanie rozciągnięte w czasie i zacznie się w połowie września. Zasady mieszkania w akademiku będą zgodne z zaleceniami MNiSW oraz wytycznymi środowiskowymi.

            Jeśli chodzi o akademiki w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, to wszystkie będą czynne, ale standardowe pokoje 3-osobowe zostaną ograniczone do dwóch osób. Na terenie domów studenckich wydzielone zostały także izolatoria z przeznaczeniem dla osób, u których zdiagnozuje się COVID-19.

            Rozdział miejsc w akademikach AGH trwa do 16 września. Kwaterowanie rozpocznie się 22 września i będzie prowadzone pod ścisłym rygorem – zachowane mają być zasady bezpieczeństwa, studenci będą wzywani na dany dzień i godzinę do zakwaterowania. Poza wyjątkowymi sytuacjami rodzice nie będą wpuszczani do akademików.

            Na terenie całego Miasteczka Studenckiego AGH obowiązuje nakaz noszenia maseczek.

            Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w zbliżającym się roku akademickim liczy się z koniecznością pojedynczego kwaterowania studentów w niektórych akademikach.

            Standardem naszych akademików są pokoje 2-osobowe, które w razie konieczności zmienimy na pokoje 1-osobowe. Ze względów bezpieczeństwa uczelnia nie planuje również pełnego obłożenia domów studenckich UMCS

            - poinformowała rzeczniczka uczelni Aneta Adamska.

            Wszystkie domy studenckie - w Poznaniu, Gnieźnie, Słubicach i Kaliszu – udostępni żakom Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obowiązywać w nich będą jednak limity mieszkańców. W sumie będzie dostępnych 95 proc. miejsc w akademikach – podał Przemysław Stanula z biura prasowego. Studenci będą kwaterowani pojedynczo w pokojach jednoosobowych i maksymalnie po dwie osoby w pozostałych pokojach wieloosobowych. Ponadto w każdym domu studenckim wydzielony zostanie przynajmniej jeden pokój przeznaczony na izolatorium dla studentów z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2.

            Dodatkowo planowane jest utrzymanie zakazu odwiedzin osób niezakwaterowanych w domach studenckich. W każdym domu studenckim znajdują się ogólnodostępne środki do dezynfekcji.

            Nie możemy w tej chwili odpowiedzieć, w jakim stopniu ostatecznie zostaną zapełnione domy studenckie w nadchodzącym roku akademickim - o tym przekonamy się na początku października, gdy rozpocznie się kwaterowanie studentów

            – podał Stanula.

            Znaczące ograniczenia w dostępie do swoich akademików wprowadził Uniwersytet Gdański. W nadchodzącym roku akademickim będą one dostępne tylko dla studentów pierwszego roku oraz cudzoziemców. Osoby te będą jednak musiały zobowiązać się (podpisując stosowne oświadczenie) do przestrzegania obowiązujących w budynkach zasad związanych z zachowaniem reżimu sanitarnego.

            W domach studenckich oraz hotelach asystenckich obowiązuje zakaz odwiedzin gości zewnętrznych

            – zaznaczają władze uczelni.

            Z kolei z akademików Politechniki Gdańskiej będą mogli korzystać wszyscy chętni, niezależnie od tego, na którym są roku i z jakiego kraju pochodzą. Jednak, podobnie jak na UG, przyszli mieszkańcy będą musieli złożyć oświadczenia dotyczące swojego stanu zdrowia oraz zobowiązać się do ograniczenia przyjmowania wizyt osób z zewnątrz.

            Wszelkie decyzje w sprawach kwaterowania w akademikach PG będą aktualizowane na bieżąco w zależności od sytuacji epidemicznej i wytycznych władz

            – poinformowała uczelnia.

            W nowym roku akademickim specjalne regulacje wprowadzone zostaną również w akademikach Uniwersytetu Wrocławskiego. W nowym semestrze będzie ponad 1000 miejsc w pięciu akademikach. Pokoje będą jednoosobowe, a ich mieszkańcy nie będą mogli przyjmować gości.

            Studenci będą zobowiązani do dezynfekowania rąk przy wejściu do budynku, przestrzegania zasad dystansu społecznego, unikania gromadzenia się oraz zasłaniania ust i nosa w trakcie korzystania z przestrzeni wspólnych domu studenckiego

            – poinformowała rzeczniczka uczelni dr Katarzyna Uczkiewicz.

            W akademikach Politechniki Wrocławskiej przygotowano ok. 1900 miejsc, w tym nieco ponad 1000 zarezerwowano dla studentów, którzy będą kontynuować naukę na uczelni. Pozostałe miejsca przeznaczone będą dla osób rozpoczynających studia oraz studentów z programów wymian studenckich - poinformował PAP Michał Ciepielski z biura prasowego PWr.

            Studenci zakwaterowani będą w pokojach jedno- i dwuosobowych.

            Oprócz tego, że mniej osób będzie zakwaterowanych w akademikach, na korytarzach znajdą się płyny do dezynfekcji rąk. Mieszkańcy w przestrzeniach wspólnych będą musieli przemieszczać się w maseczkach ochronnych. Ograniczona zostanie też liczba osób, które z takich przestrzeni wspólnych mogą korzystać. Wprowadzony będzie również zakaz wejścia do akademików dla osób, które nie są tam zakwaterowane

            – wyjaśnił Ciepielski.

            Dodał też, że w przestrzeniach wspólnych będą prowadzone regularne dezynfekcje. W każdym akademiku zostaną też wyznaczone miejsca do izolacji.

            Kraków. Władze Politechniki Krakowskiej postanowiły, że - wobec trwającej pandemii - studenci część zajęć w nadchodzącym roku akademickim będą odbywać zdalnie.

            >>> Zobacz także:

            Nowe wytyczne dla muzeów, bibliotek i uczelni artystycznych. Sprawdź, co się zmienia

            Ranking najlepszych uczelni na świecie. Polska nie ma się z czego cieszyć?

            Demografka: "Dzisiejsi 20-30-latkowie będą dożywać setki. Jakość ich życia zależy także od nich"

            Autor: Iza Dorf

            Źródło: PAP

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości

            Zdradza sekrety córki jej ojcu. Psycholog: "To może mieć długofalowe konsekwencje"

            Zdradza sekrety córki jej ojcu. Psycholog: "To może mieć długofalowe konsekwencje"

            Blanka Lipińska pokazała nam wnętrza swego nowego domu

            Blanka Lipińska pokazała nam wnętrza swego nowego domu

            Co to jest socjoseksualność? "Pod spodem jest prawdopodobnie nieszczęśliwa i samotna osoba"

            Co to jest socjoseksualność? "Pod spodem jest prawdopodobnie nieszczęśliwa i samotna osoba"

            Łukasz Orbitowski zmierzył się z Małgorzatą Rozenek-Majdan. Co musieli zrobić? "Czujesz fizyczny ból"

            Łukasz Orbitowski zmierzył się z Małgorzatą Rozenek-Majdan. Co musieli zrobić? "Czujesz fizyczny ból"

            "Milionerzy". Kto żyje w Ćottogramie? Uczestniczka wahała się do ostatniej chwili

            "Milionerzy". Kto żyje w Ćottogramie? Uczestniczka wahała się do ostatniej chwili

            Mieszka w slumsach i marzy, by odmienić los rodziny. "Wiem, że mogę to zrobić, tańcząc w balecie"

            Mieszka w slumsach i marzy, by odmienić los rodziny. "Wiem, że mogę to zrobić, tańcząc w balecie"

            Kultowa gra powraca w nowej odsłonie. Mistrz Scrabble zdradza "najdroższe słowo"
            Materiał promocyjny

            Kultowa gra powraca w nowej odsłonie. Mistrz Scrabble zdradza "najdroższe słowo"

            "Wymarzony Szkolny Obiad". Poznaj przepisy na dania, które pokocha każdy uczeń
            Materiał promocyjny

            "Wymarzony Szkolny Obiad". Poznaj przepisy na dania, które pokocha każdy uczeń

            Małgorzata Rozenek-Majdan wskoczyła do wanny pełnej lodu: "Nie wypada tego nie zrobić"

            Małgorzata Rozenek-Majdan wskoczyła do wanny pełnej lodu: "Nie wypada tego nie zrobić"

            Omegamania – poznaj kwasy Omega-3! Jak wspierają zdrowie?
            Materiał promocyjny

            Omegamania – poznaj kwasy Omega-3! Jak wspierają zdrowie?

            Jak zrobić pizzę idealną? Swój sekret zdradził uczestnikom "MasterChef Nastolatki" mistrz pizzy Valerio Valle

            Jak zrobić pizzę idealną? Swój sekret zdradził uczestnikom "MasterChef Nastolatki" mistrz pizzy Valerio Valle

            Jak koledzy ze studiów postrzegają Oliwię Bieniuk?

            Jak koledzy ze studiów postrzegają Oliwię Bieniuk?

            13-osobowa rodzina Clarke jest już w Tajlandii. To nie koniec ich dalekich podróży

            13-osobowa rodzina Clarke jest już w Tajlandii. To nie koniec ich dalekich podróży

            Zacznij dzień słodkim, zdrowym śniadaniem. Poznaj dodające energii dania według Darii Ładochy
            Materiał promocyjny

            Zacznij dzień słodkim, zdrowym śniadaniem. Poznaj dodające energii dania według Darii Ładochy

            "Sposób na wnętrze": Mural, sztukateria i obrotowe lamele. Modny i przytulny salon w jeden dzień
            Materiał promocyjny

            "Sposób na wnętrze": Mural, sztukateria i obrotowe lamele. Modny i przytulny salon w jeden dzień

            Mefedron na wyciągnięcie ręki. Jak poznać uzależnienie u dziecka? Czat z ekspertem

            Mefedron na wyciągnięcie ręki. Jak poznać uzależnienie u dziecka? Czat z ekspertem

            Kim jest zwycięzca "Czas na Show. Drag Me Out"? To mistrz świata i mąż znanej aktorki

            Kim jest zwycięzca "Czas na Show. Drag Me Out"? To mistrz świata i mąż znanej aktorki

            Czy można wejść do restauracji lub baru z psem? GIS przypomina

            Czy można wejść do restauracji lub baru z psem? GIS przypomina

            Pogoda na weekend. Termometry mogą wskazać nawet 27 kresek

            Pogoda na weekend. Termometry mogą wskazać nawet 27 kresek

            Efekt placebo wciąż wykorzystuje się w medycynie. Na czym polega?

            Efekt placebo wciąż wykorzystuje się w medycynie. Na czym polega?

            Pomyśl, zanim udostępnisz zdjęcia swojego dziecka

            Pomyśl, zanim udostępnisz zdjęcia swojego dziecka

            Siostry uratowały sklep dziadka. "To nie mogło się tak skończyć"

            Siostry uratowały sklep dziadka. "To nie mogło się tak skończyć"

            Platforma streamingowa Max już w czerwcu. "Na tę chwilę czekaliśmy 2 lata"

            Platforma streamingowa Max już w czerwcu. "Na tę chwilę czekaliśmy 2 lata"

            "Łazienkowe przekleństwa" - zbawienna metoda czy szkodliwy trend? Psycholożka wyjaśnia

            "Łazienkowe przekleństwa" - zbawienna metoda czy szkodliwy trend? Psycholożka wyjaśnia

            Znamy finalistów XV edycji konkursu Sukcesu Pisanego Szminką

            Znamy finalistów XV edycji konkursu Sukcesu Pisanego Szminką

            "Przypalone ciasto warto wytrzeć tarką"

            "Przypalone ciasto warto wytrzeć tarką"

            Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

            Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

            Wybuchowy ekstrawertyk, a może cichy introwertyk? Poznaj numerologiczną 4

            Wybuchowy ekstrawertyk, a może cichy introwertyk? Poznaj numerologiczną 4

            Pył znad Sahary powrócił do Polski. Dla tej grupy osób jest szczególnie groźny

            Pył znad Sahary powrócił do Polski. Dla tej grupy osób jest szczególnie groźny

            Kolejny sukces Taylor Swift. 34-latka debiutuje na liście światowych miliarderów

            Kolejny sukces Taylor Swift. 34-latka debiutuje na liście światowych miliarderów

            Najlepsze podkłady na lato 2024. Czym się kierować, wybierając ten kosmetyk?

            Najlepsze podkłady na lato 2024. Czym się kierować, wybierając ten kosmetyk?

            E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
            Materiał promocyjny

            E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

            Są bliźniaczkami syjamskimi, lecz mają inną orientację. Jak wygląda ich życie seksualne?

            Są bliźniaczkami syjamskimi, lecz mają inną orientację. Jak wygląda ich życie seksualne?

            Kuba Wesołowski znów zostanie tatą. Żona aktora pochwaliła się ciążowym brzuszkiem

            Kuba Wesołowski znów zostanie tatą. Żona aktora pochwaliła się ciążowym brzuszkiem

            Uniwersalne motywy na maturę z polskiego. Poznaj najpopularniejsze motywy literackie i zrób sobie powtórkę

            Uniwersalne motywy na maturę z polskiego. Poznaj najpopularniejsze motywy literackie i zrób sobie powtórkę

            In vitro w Polsce: Ministerstwo Zdrowia przedstawia szczegóły programu. "Przywracamy nadzieję"

            In vitro w Polsce: Ministerstwo Zdrowia przedstawia szczegóły programu. "Przywracamy nadzieję"

            Gdzie jest burza teraz? Radar burz NA ŻYWO

            Gdzie jest burza teraz? Radar burz NA ŻYWO

            Wakacje w maju – gdzie warto pojechać?

            Wakacje w maju – gdzie warto pojechać?

            Mama lekarz mówi na co nie pozwala dzieciom w domu. "Nie ma mowy"

            Mama lekarz mówi na co nie pozwala dzieciom w domu. "Nie ma mowy"

            #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

            #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

            Gruszki to idealny owoc dla zmagających się z tą chorobą. Sprawdź, dlaczego

            Gruszki to idealny owoc dla zmagających się z tą chorobą. Sprawdź, dlaczego