Na czym polega wypasanie owiec? "Przyjaciel zaszczepił w nas miłość do tych zwierząt"

Dzień Dobry TVN
Nieodłącznym elementem górskiego krajobrazu są owce, które wypasają na halach. Czy opieka nad tymi zwierzęta jest bardzo wymagająca? Dlaczego w tym roku ich wypasanie zaczęło się dużo później niż zazwyczaj? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Kiedy zaczyna się wypasanie owiec?

Wypasanie owiec zaczyna się zazwyczaj wczesną wiosną, ale w tym roku było inaczej. Zwierzęta wyszły na hale dopiero w maju. To pierwsza taka sytuacja od kilkunastu lat. Skąd to opóźnienie? Winna oczywiście była pogoda - wyjątkowo zimny i suchy kwiecień.

Hodowlą i wypasem owiec zajmują się m.in. Basia i Jan Kędziorowie. Dlaczego to robią?

- W naszych rodzinach nie było tradycji wypasu owiec. Nauczył nas tego i zaszczepił miłość do tych zwierząt nasz przyjaciel Heniek Kukuczka - wspominała pani Basia w rozmowie z Dzień Dobry TVN.

Na czym polega wypasanie owiec?

Podstawowym zadaniem hodowcy jest "wygnanie" owiec na halę. Ze względu na nieprzychylną aurę i brak trawy zwierzęta musiały znacznie dłużej pozostać w zamknięciu. Czy to odczuły?

- Tak, cały dzień beczały w chlewie. Czuły, że wiosna już powinna nadejść, a one powinny być już na hali - mówiła pani Basia.

Jeszcze do niedawna na halach można było spotkać baców z tzw. trombitą. Co to takiego i do czego były wykorzystywane? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Skalniak na działce - jak go zrobić? To proste

Polska wioska w Brazylii. "Tam wszystko jest piękne, wyidealizowane"

Zwierzęta domowe mogą zarazić się koronawirusem? Są badania, które to potwierdzają

Autor: Katarzyna Oleksik

podziel się:

Pozostałe wiadomości