Magdalena Kordaszewska i jej podpowiedzi dla rodziców kupujących dzieciom szkolną wyprawkę

''Wyprawka szkolna – co przyda się naszym dzieciom?''
Rozpoczął się wrzesień, a dla dzieci oznacza to powrót do szkolnych ławek. Rodzicom, którzy w popłochu kompletują swoim pociechom wyprawkę, kilku cennych wskazówek udzieliła Magdalena Kordaszewska. Na jakie rzeczy zwróciła uwagę w rozmowie z Marcinem Prokopem?

Dobry Start – 300 zł na wyprawkę

1 września to dla dzieci sygnał, że pora zakończyć beztroski czas wakacji. Powrót do szkoły oznacza skompletowanie całej wyprawki, za czym idą również spore wydatki. Pomocny może okazać się rządowy program "Dobry Start", który zakłada jednorazowe wsparcie finansowe o wysokości 300 złotych. Przyznawane jest ono na każde uczące się dziecko do 20. roku życia (24. w przypadku dziecka niepełnosprawnego). Wnioski o przyznanie świadczenia można składać do 30 listopada tradycyjnie w urzędzie/poprzez pocztę lub drogą internetową – przez stronę gov.pl, portal PUE ZUS-u czy bankowość elektroniczną.

Co powinno znaleźć się w szkolnej wyprawce?

Goszcząca w studiu Dzień Dobry TVN Magdalena Kordaszewska zwróciła uwagę, że za wspomniane 300 zł rządowego wsparcia można już kupić dzieciom podstawowe akcesoria do szkoły. W szkolnej wyprawce dla malucha nie powinno zabraknąć:

Plecaka/tornistra – maluchom nasza ekspertka poleca szczególnie takie ze wzmocnieniem. Bywają tornistry i plecaki/tornistry, które mogą rosnąć z maluchem, a to za sprawą wysuwanych ramion. Przyda się również pas biodrowy.

Piórnika – do wyboru jest wiele rodzajów piórników – suwane, wiązane, jedno- lub wielokomorowe, a ich wybór zależy od osobistych preferencji. To w nich zmieszczą się potrzebne dzieciom przybory.

Przyborów do rysowania - bardzo często przybory do rysowania można znaleźć już przy okazji zakupu piórnika dla dzieci. Wśród nich są chociażby kredki, także te trójkolorowe.

Plasteliny i farb – talent plastyczny dzieciom podczas lekcji będzie pozwalała rozwijać również plastelina (np. termoutwardzalna) oraz farbki do malowania. Jak zauważyła ekspertka, producenci w jednym opakowaniu oferują często szeroką gamę różnych kolorów, zamykając je w sprytnych opakowaniach.

Atlasów – obok obowiązkowych podręczników, zapewnianych przez szkołę, w plecaku ucznia warto by znalazł się również różnego rodzaju atlasy.

Historyczny, wiedzy o społeczeństwie, atlas biologiczny. (…) Łatwo działa na wyobraźnię. Nie wszystko jesteśmy w stanie wytłumaczyć, a pięknie to wygląda.

- wyjaśniła Magdalena Kordaszewska.

Zeszytów – to w nich dziecko będzie notowało i czy też najpierw uczyło się sztuki pisania. Do wyboru jest nawet takie egzemplarze, które mieszczą w sobie kilka rodzajów zeszytów.

Długopisu – bez niego również nie ma szkolnej wyprawki. Obecnie można znaleźć takie egzemplarze, które będzie można zetrzeć w razie ewentualnego błędu. Wtedy już nie trzeba będzie kupować korektora.

Do tego dochodzą również linijki, buty i strój na wychowanie fizyczne (wraz z torbą do ich przechowania) oraz maseczki czy środki do dezynfekcji. Nasza ekspertka doradziła też, by zwracać uwagę na zainteresowania i zachowania dziecka. Jeśli mocniej zafascynuje się ono np. malowaniem, można się pokusić o zakupienie lepszej jakości pędzelków lub farb, które teraz znajdują się nawet w sztyfcie.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Pomysły mające zapewnić bezpieczeństwo dzieci w szkołach: "To metody na zasadzie śliny i sznurka"

Tylko #BezLaniaWody! Jak być oszczędnym i ekologicznym?

Bańki szkolne, czyli pomysł na bezpieczną edukację. "Trzeba dać dzieciom wrócić do szkoły"

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

podziel się:

Pozostałe wiadomości