Laminowanie włosów - w domu, u fryzjera. Jakie przynosi efekty?

Kobieta myje włosy
Fot. MilosStankovic/Getty Images
Laminowanie włosów pozwala na odbudowę zniszczonej struktury włosa, dzięki czemu włosy stają się mocniejsze, wygładzone i odporniejsze na czynniki zewnętrzne. W laminowaniu włosów u fryzjera stosuje się profesjonalne preparaty na bazie keratyny, natomiast do domowego zabiegu wystarczy żelatyna i ciepła woda.

Laminowanie włosów jest zabiegiem kosmetycznym, który można wykonać w profesjonalnym salonie fryzjerskim, jak też samodzielnie w domu. W tym celu wykorzystuje się np. siemię lniane lub żelatynę. Efektem laminowania włosów jest ich wygładzenie, przywrócenie blasku i nadanie włosom zdrowego wyglądu.

Laminowanie włosów - co to jest?

Laminowanie włosów jest prostym zabiegiem kosmetycznym polegającym na pokrywaniu włosów specjalnym preparatem, który tworzy trwałą osłonkę pozwalającą na domknięcie rozchylonych łusek oraz chroniącą włosy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych . Laminowanie jest szczególnie zalecane osobom z problemem zniszczonych włosów i rozdwojonych końcówek spowodowanych np. częstą koloryzacją, czy innymi silnymi zabiegami, którym poddaje się włosy. Proces laminowania włosów można przeprowadzić samodzielnie w domu za pomocą siemienia lnianego lub żelatyny bądź w salonie fryzjerskim, co wiąże się z dłuższym efektem, a jednocześnie znacznie wyższą ceną zabiegu.

Laminowanie włosów żelatyną - jak zrobić?

Domowe laminowanie włosów żelatyną jest prostym i tanim zabiegiem. Do jego przeprowadzenia potrzebne są: łyżka żelatyny spożywczej, miseczka z trzema łyżkami ciepłej wody, odżywka do włosów wzbogacona o olejki, foliowy czepek oraz ręcznik. Przygotowanie preparatu do laminowania włosów w domu rozpoczyna się od rozpuszczenia żelatyny w ciepłej wodzie. Po uzyskaniu konsystencji rzadkiego żelu do mikstury dodaje się łyżkę odżywki do włosów i ponownie miesza. Powstałą mieszankę rozprowadza się równomiernie na włosach, następnie nakłada się czepek foliowy i głowę owija się ręcznikiem. Po upływie 45 minut włosy należy dokładnie spłukać pod bieżącą wodą.

Zobacz film: Pielęgnacja włosów. Źródło: Dzień Dobry TVN

Laminowanie włosów siemieniem lnianym - jak zrobić?

Domowe laminowanie włosów można przeprowadzić wykorzystując siemię lniane, które nawilża skórę głowy oraz przyczynia się do poprawy i regeneracji struktury włosa. Do naczynia wsypuje się dwie łyżki siemienia lnianego, które następnie zalewa się 1,5 szklanki wody i gotuje przez około 10-15 minut, od czasu do czasu mieszając, aby nie dopuścić do przypalenia preparatu. Gotową miksturę przelewa się do miseczki i pozostawia do ostygnięcia. W tym czasie należy umyć włosy szamponem i zawinąć je w ręcznik. Do żelu z siemienia lnianego dodaje się ulubioną odżywkę do włosów i całość starannie się miesza aż do zgęstnienia mazi. Przygotowany preparat nakłada się na włosy, które następnie owija się folią i ręcznikiem. W takiej postaci włosy pozostawia się na około godzinę. Ostatnim krokiem domowego laminowania włosów siemieniem lnianym jest dokładne spłukanie włosów za pomocą letniej wody i ponowne owinięcie głowy ręcznikiem.

Laminowanie włosów u fryzjera

Laminowanie włosów znajduje się w podstawowych usługach wielu salonów fryzjerskich. Zabieg trwa od 45 do 60 minut, a jego koszt wynosi od 300 do nawet 700 złotych, co jest zależne głównie od długości włosów. Laminowanie włosów jest przeznaczone zarówno dla osób z włosami kręconymi, jak też prostymi. Nie ma znaczenia również to, czy włosy są farbowane czy naturalne. Podczas zabiegu w salonie fryzjerskim stosuje się nierozpuszczalną w wodzie keratynę, która wnika w strukturę włosa, wypełnia ją, a w efekcie odbudowuje włosy. Zastosowanie mają również specjalne odżywki i szampony, które pozwalają na zamknięcie łusek włosa na całej długości. Zaletą laminowania włosów u fryzjera jest znacznie trwalszy efekt miękkich i elastycznych włosów, które stają się podatniejsze na układanie.

Laminowanie włosów - efekty

Efektem laminowania włosów jest przede wszystkim odbudowanie uszkodzonej struktury włosów, a tym samym ich wzmocnienie, wygładzenie i nadanie zdrowszego wyglądu. Zabieg ten pozwala na zwalczenie problemu suchych i rozdwojonych końcówek oraz przyczynia się do nawilżenia włosów od nasady po same końce. Dzięki kuracji laminowania włosy stają się podatniejsze na codzienne układanie, są bardziej miękkie i błyszczące. Ponadto, zabieg ten zapobiega nadmiernemu puszeniu się włosów, nadaje im jedwabistość oraz ułatwia rozczesywanie. Zabieg laminowania włosów u fryzjera jest drogi, jednak pozwala uzyskać znacznie trwalszy efekt. Domową kurację żelatyną lub siemieniem lnianym należy wykonywać co najmniej raz w tygodniu. Należy jednak pamiętać, że zbyt częste laminowanie włosów może mieć niekorzystny wpływ, skutkując np. ich przesuszeniem. Z tego powodu domowy zabieg laminowania włosów nie powinien być stosowany częściej niż co 3 - 4 mycia.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości