Styl Życia

"Lab" - nowy serial kryminalistyczny na antenie TVN. Jak wygląda praca techników od kuchni? 

Dzień Dobry TVN

Styl Życia

"Lab" - nowy serial kryminalistyczny na antenie TVN. Jak wygląda praca techników od kuchni? 

Dzień Dobry TVN

"Lab" to nowy serial codzienny, który można oglądać na antenie stacji TVN. Produkcja opowiada o pracy specjalistów z policyjnego laboratorium. Czy oddaje ona realia pracy techników? Dla widzów Dzień Dobry TVN sprawdził to Dariusz Nowak, były policjant.

"Lab" nowy serial na antenie TVN

Serial "LAB" to nowość na antenie TVN. W każdym odcinku policjanci będą rozwiązywać jedną zagadkę kryminalną - porwanie czy zagadkowe morderstwo. Dodatkowo kamery pokażą, jak wygląda codzienna praca techników kryminalistycznych, jak zbierają ślady z miejsca przestępstwa oraz z jakich narzędzi korzystają.

Specjalnie dla widzów Dzień Dobry TVN plan serialu odwiedził Dariusz Nowak, były policjant. Funkcjonariusz nie tylko podglądał pracę ekipy, ale także sprawdzał, czy to, co pokazują telewizyjne kamery bardzo różni się od rzeczywistości. 

Jak wygląda praca w laboratorium kryminalistycznym?

Podczas wizyty na planie były policjant mógł podejrzeć, w jaki sposób technicy badają ślady butów pozostawione na miejscu przestępstwa.

- Mamy specjalistę od traseologii, czyli "czytania" ze śladów pozostawionych przez obuwie. Bardzo często informacje, które od niego otrzymujemy nakierowują nas na nowe tropy w śledztwie - mówił w rozmowie z byłym funkcjonariuszem Michał Chołka, czyli serialowy Paweł.

Okazuje się, że to nie ślady butów przestępcy zostawiają najczęściej, a odciski palców. Do ich pobrania wykorzystuje się cyjanoakryl. Dariusz Nowak przyznał, że to nowoczesna metoda i nie miał okazji z nią pracować. Jak działa? Po nałożeniu cyjanoakrylu na przedmiot, po odpowiednim naświetleniu proszek fluoryzuje i ukazuje odcisk. A czym dokładanie w serialu zajmuje się Michał Chołka. 

- Gram Pawła Koniecznego, który jest szefem laboratorium oraz specjalistą od tzw. śladów krwawych - wyjaśnił w rozmowie z Dariuszem Nowakiem.

Ale praca laborantów nie ogranicza się tylko do badania śladów. Zadaniem techników jest także odtworzenie prawdopodobnego przebiegu zdarzeń oraz omawianie śledztwa w sali odpraw. Ta ostania znacząco różni się od miejsca, w którym na co dzień spotykają się policjanci.

- Znajduje się tu stół multimedialny, wszystko możemy wyświetlać bezpośrednio na ścianach, np. zdjęcia z miejsca przestępstwa - mówiła Natalia Wieciech, która w serialu gra jedną z policjantek.

- W takim pokoju każdy policjant z przyjemnością by usiadł - dodał Dariusz Nowak.

Serial "Lab" można oglądać od poniedziałku do piątku o 17.00 na antenie TVN.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Wiosna w Dzień Dobry TVN. Dla widzów mamy garść niespodzianek

Edward Miszczak zapowiada nowości w wiosennej ramówce TVN. Na jeden z formatów czekał od dawna

"Power Couple". Nowy program TVN to wybuchowa mieszanka emocji, humoru, napięcia i gorącego uczucia

Reporter: Agnieszka Reczek-Bogacka
Co sądzisz o tym artykule?
53
11
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0