Ogród

Krzewy ozdobne – jakie rodzaje najpiękniej ozdobią Twój ogród?

Rośłiny, krzewy i drzewa

Fot. Photos by R A Kearton / Getty Images

Ogród

Krzewy ozdobne – jakie rodzaje najpiękniej ozdobią Twój ogród?

Rośłiny, krzewy i drzewa

Fot. Photos by R A Kearton / Getty Images

Miejsce dla nich powinno znaleźć się w każdym ogrodzie. Krzewy ozdobne dodają uroku nawet najmniejszym i najciemniejszym ogrodom. Chętnie wykorzystywane są również do zagospodarowania zielonej przestrzeni miejskiej, np. do tworzenia labiryntów z żywopłotów.

Krzewy ozdobne do ogrodu najlepiej dobierać w taki sposób, aby przez cały rok pięknie go dekorowały. W szkółkach i sklepach ogrodniczych znajdziemy między innymi krzewy ozdobne kwitnące i krzewy ozdobne wieloletnie oraz jednoroczne – które z nich najlepiej wybrać?

O czym pamiętać, zanim wybierzemy krzewy ozdobne do ogrodu?

Zanim zdecydujemy się na konkretne drzewa i krzewy ozdobne , musimy zastanowić się, jak chcemy, aby wyglądał nasz ogród. Przede wszystkim ważna jest ilość miejsca. W dużych ogrodach możemy pozwolić sobie na pewną dozę dowolności i wybierać większe gatunki roślin ozdobnych. W małych musimy uważać na to, aby zachować lekkość i przestronność ogrodu, dlatego tutaj bardzo często polecane są niskie krzewy ozdobne . Możemy zdecydować się również na ozdobne krzewy na pniu.

Kolejną kwestią jest dobór odpowiedniego stanowiska dla roślin – trzeba pamiętać, że niektóre z krzewów ozdobnych, takie jak np. różaneczniki, wymagają szczególnej pielęgnacji i nie będą dobrze się rozwijać, jeśli nie zapewni im się optymalnych warunków. Dlatego warto sprawdzić, czy stanowisko, gdzie chcemy zasadzić krzewy ozdobne jest słoneczne czy zacienione, czy gleba jest żyzna, zbita, czy może piaszczysta. Warto też wiedzieć, jakie pH ma gleba. Jeżeli będziemy to wiedzieć, o wiele łatwiej będzie nam dobrać odpowiednie krzewy, które będą stanowiły prawdziwą ozdobę ogrodu.

Zobacz film: Najpiękniejszy ogród w Europie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czym są krzewy ozdobne na pniu?

Krzewy ozdobne na pniu to szczególny rodzaj krzewów ozdobnych do ogrodu. Takie ozdobne krzewy powstają poprzez szczepienie dwóch roślin. Szczepienie to inaczej rozmnażanie wegetatywne, które pozwala na uzyskanie rośliny o pożądanych przez ogrodnika walorach, np. kształcie liści, wysokości czy kolorze kwiatów. Przykładowo dzięki szczepieniu możemy uzyskać ozdobny krzew o żółtych kwiatach . A jeżeli w kwestii rozmnażania roślin zdalibyśmy się na naturę, nie zawsze byśmy uzyskali ten kolor. Krzewy na pniu często wykorzystywane są jako ozdoby parków i ogrodów przydomowych, które mają nawiązywać do stylu francuskiego (tutaj wykorzystywane są krzewy ozdobne liściaste ) lub stylu minimalistycznego, nowoczesnego (w tym przypadku wykorzystywane są krzewy ozdobne iglaste ).

Jako parkowy krzew ozdobny na pniu sprawdzi się z pewnością różanecznik (zarówno forma kulista, jak i „płacząca”), a także kalina i wierzba. Jeżeli chodzi o rośliny iglaste, to na pniu dobrze prezentują się cyprysiki i cisy.

Jakie ozdobne krzewy do ogrodu wybrać?

Kiedy już wiemy, jakie warunki panują na naszej działce, a także, czy interesują nas tradycyjne krzewy, czy też wolimy krzewy szczepione na pniu, możemy poznać najciekawsze ozdobne krzewy do ogrodu:

· Peonie krzewiaste – są to krzewy ozdobne, niskie, wieloletnie. Są to rośliny, które bardzo obficie kwitną, dzięki czemu pięknie prezentują się w ogrodach, gdzie dominuje trawnik, wokół którego sadzone są krzewy. Jedna roślina może wypuścić nawet do 200 kwiatów jednocześnie. Zaletą tych bylin jest to, że są stosunkowo łatwe w uprawie i mogą być pielęgnowane nawet przez początkujących ogrodników. Peonie najczęściej mają kwiaty białe, w odcieniach różu i czerwieni, zdarzają się także odmiany żółte i fioletowe.

· Forsycja pośrednia – jeżeli interesują nas krzewy ozdobne do ogrodu kwitnące na początku roku, to forsycja jest idealnym rozwiązaniem. Krzew ten często uznawany jest za jeden z pierwszych symboli wiosny, a piękne żółte kwiaty pojawiają się często, jeszcze zanim całkowicie rozwiną się liście. Trzeba jednak pamiętać o tym, że forsycje są stosunkowo wysokie – dorastają do 2-3 m.

· Bukszpan wieczniezielony – w ogrodzie reprezentuje krzewy ozdobne zimozielone . Jego piękne liście stanowią dekoracje ogrodów i parków praktycznie przez cały rok. Chętnie wykorzystywane są również do ozdabiania elementów dekoracyjnych wnętrz, szczególnie w okresie Świąt Wielkanocnych. Bukszpan często wykorzystywany jest do tworzenia ozdobnych żywopłotów. Dobrze czuje się zarówno na stanowisku słonecznym, jak i zacienionym.

· Irga błyszcząca – jeżeli chcemy zagospodarować stanowiska półcieniste, powinniśmy wybierać krzewy ozdobne cieniolubne takie jak irga błyszcząca. Jest to roślina polecana szczególnie na dekoracyjne żywopłoty. Jej liście pięknie prezentują się szczególnie jesienią, kiedy zmieniają barwę – w tym czasie przebarwiają się na pomarańczowo, żółto lub brunatnoczerwono.

Co sądzisz o tym artykule?
80
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0