Wiele osób oferujących noclegi dla turystów wykazuje się niebywałą pomysłowością. Wszystko po to, by obejść przepisy związane z pandemią i mieć jakiekolwiek źródło zarobku, o które tak ciężko w dobie koronawirusa. Czy to zachowanie charakterystyczne wyłącznie dla Polaków? W Dzień Dobry TVN mówił o tym psycholog i konsultant rozwoju osobistego, Miłosz Brzeziński.
Niski kapitał zaufania
W ostatnim czasie można było usłyszeć o wielu próbach obejścia obostrzeń. Niektórzy publikowali ogłoszenia, że oferują miejsca postojowe dla aut (a w cenie był również nocleg), inni otwierali kwiaciarnię na środku lodowiska. Czy to pomysłowość charakterystyczna dla Polaków ze względu na naszą historię?
- Ja mam zawsze taką refleksję, że w niektórych krajach nie było PRL-u i tam też dobrze kombinują. (...) Rzeczywiście ten niski kapitał społeczny to jest efekt PRL-u, bo jest parę takich konotacji w naszym kombinowaniu. Pierwsza jest taka, że my ogólnie uważamy, że inni ludzie nie są za specjalnie godni zaufania . (...) Prawda jest niestety taka, że my jesteśmy nieźli i o wiele lepsi w przewidywaniu cudzych zachowań niż własnych - tłumaczył Miłosz Brzeziński, konsultant rozwoju osobistego.
Moralność a kombinowanie
Okazuje się, że kombinowanie leży w ludzkiej naturze, choć kultury bardziej kolektywne "kombinują" mniej. Co w ogóle można przez to rozumieć? Otóż jest to poruszanie się w szarej strefie moralności - tam, gdzie niby można, ale nie wypada, choć - gdy sprawa dotyczy nas samych - to należy.
- Raczej jak myślimy o sobie, to się zastanawiamy nad tym, czy jesteśmy skuteczni, a nie czy jesteśmy moralni - zdradził psycholog.
W Polsce słowo "kombinator" ma zdecydowanie negatywne nacechowanie.
- My najbardziej nie lubimy tych, co są cwani i skuteczni - mówił Miłosz Brzeziński w Dzień Dobry TVN.
Choć każdy ma ku temu skłonności, można się wyzbyć tej cechy. Należy jednak sobie o tym stale przypominać.
- Żeby wartości w nas działały, muszą być ciągle aktywizowane. Nam trzeba ciągle przypominać o tym, że mamy być uczciwi. (...) My się lepiej zachowujemy, jak ktoś nas widzi, jak ktoś nas sprawdza - dodał nasz gość.
Zobacz też:
- 80-letni zegarmistrz z niezwykłą pasją. "Czas to jest największy skarb człowieka i jego nie można marnować"
- Jane Birkin w poruszającym wywiadzie. Ikona francuskiej mody, muzyki i filmu opowiedziała o ciężkich momentach swojego życia
- Keith Urban wyszedł z uzależnienia dzięki Nicole Kidman: "Czuję się błogosławiony, że odnalazłem żonę"
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Autor: Sabina Zięba