Newsy

Kolejne kraje otwierają granice. Kiedy zrobi to Polska?  

Granica państwa

Getty Images

Newsy

Kolejne kraje otwierają granice. Kiedy zrobi to Polska?  

Granica państwa

Getty Images

Od środy obywatele państw UE mogą podróżować do Włoch, a w czwartek swoje granice otwiera Austria. Niemcy, Czechy, Francja i Grecja planują to uczynić 15 czerwca, a Hiszpania 22 czerwca. Tymczasem polskie MSZ nadal zaleca obywatelom unikanie wszelkich podróży zagranicznych.

W sprawie możliwego otwarcia granic trwają analizy, a rząd kieruje się dynamiką wzrostu zachorowań na COVID-19 i sytuacją w innych krajach - mówi szef KPRM. Jak dodaje, decyzja o otwarciu granic zapadnie, jeśli rząd będzie miał przekonanie, że jest to bezpieczne.

Kolejne kraje otwierają granice

Od środy obywatele państw UE mogą podróżować do Włoch, w czwartek swoje granice otwiera Austria. Niemcy, Czechy, Francja i Grecja planują to uczynić 15 czerwca. A Hiszpania otworzy się 22 czerwca. Obecnie polskie MSZ nadal zaleca swoim obywatelom unikanie wszelkich podróży zagranicznych.

Chcielibyśmy, żeby wróciło wszystko do normy, ale ten kryzys zmienił świat, zmienił Europę i Polskę, zmienił też nasze zwyczaje. Musimy się z tym pogodzić. Ta pandemia to jest takie doświadczenie, z którym wcześniej nie spotkały się ani Europa, ani świat

– powiedział szef KPRM Michał Dworczyk w telewizji publicznej. Zaznaczył przy tym, że "pewne ograniczenia i utrudnienia będą nam jeszcze jakiś czas towarzyszyć".

Otwarcie granic - kiedy w Polsce

W sprawie otwarcia granic trwają analizy. 

Te analizy są omawiane w tej chwili na odbywającym się co kilka dni rządowym zespole zarządzania kryzysowego i tam, kiedy będziemy mieli przekonanie, że taka decyzja będzie bezpieczną, to na pewno ją podejmiemy

– zapewnił Dworczyk. Zwrócił uwagę, że w każdym z krajów pandemia przebiega nieco inaczej. 

My kierujemy się dynamiką wzrostu zachorowań w Polsce, sytuacją, która jest w Polsce, ale i u naszych sąsiadów

– zaznaczył polityk.

Od 28 maja obywatele dziesięciu państw UE, w tym m.in Polski, Niemiec, Austrii i Czech, mogą przekraczać granicę chorwacką na takich samych zasadach, jak przed pandemią. Muszą jednak podać przy wjeździe swoje dane, które mogą być później wykorzystane przez władze sanitarne. 

Zobacz też:

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
57
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0