Używanie kremów z filtrem. Dermatolog: „Nie popadajmy w histerię blokowania całkowicie dostępu słońca do naszej skóry”

Mimo że wciąż zachowujemy dystans społeczny, coraz częściej rozkoszujemy się piękną pogodą. Niezależnie od tego, czy promieniami słońca cieszymy się na balkonie, w parku czy w lesie powinniśmy właściwie się przed nimi zabezpieczyć. Dowiedz się, jak należy prawidłowo stosować kremy z filtrem.

Ze względu na piękną pogodę coraz chętniej korzystamy z wolnych chwil i spędzamy czas na świeżym powietrzu. Złota opalenizna, dobry humor i dawka witaminy D to tylko niektóre z korzyści zażywania kąpieli słonecznych. Należy jednak pamiętać o tym, żeby należycie ochronić naszą skórę przed szkodliwym działaniem słońca.

Kiedy stosować kremy z filtrem?

Wybór odpowiedniego filtra zależy od tego, w jaki sposób korzystamy ze słońca. Innej ochrony będzie potrzebował ktoś, kto wyszedł na chwilę do sklepu, a innej ktoś, kto przez kilka godzin opala się na leżaku.

Rozsądek jest gdzieś pośrodku

– wyjaśnił dr Marcin Ambroziak, dermatolog, lekarz medycyny estetycznej.

Jak zauważył, w maju człowiek nie musi jeszcze sięgać po kremy z wysokim filtrem. Na ten moment wystarczy SPF 15 lub - w przypadku kilkugodzinnego opalania – SPF 30.

Jest maj, ta intensywność słońca nie jest jeszcze za duża

– dodał.

Promienie słoneczne, w szczególności UVB, pomagają aktywizować niezbędną dla naszego organizmu witaminę D3, dlatego też nie należy przesadzać z nadmiernym ograniczaniem ich dostępu do naszej skóry.

Pamiętajmy też o tym, że bez witaminy D3 nie ma życia, że to słońce jednak jest nam potrzebne, jest potrzebne naszym kościom, a zwłaszcza jest potrzebne dzieciom

– wytłumaczył dermatolog.

Całoroczną ochronę przeciwsłoneczną powinny stosować osoby, które borykają się z przebarwieniami hormonalnymi lub zażywają leki fototoksyczne.

Kremy z filtrem

SPF, czyli Sun Protection Factor to wskaźnik, który określa stopień ochrony przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

To nie oznacza procent, co jest bardzo często mylone. To jest ile razy dany krem jest lepszy w ochronie przeciwsłonecznej, niż nic

– zauważył dr Ambroziak.

Zdaniem lekarza, krem z filtrem 50 powinno się stosować jako ochronę przed poparzeniem podczas opalania.

To, co daje ochronę, a jednocześnie pozwala troszkę ultrafioletowi przejść do naszej skóry to jest SPF 15. Ja myślę, że to jest w zupełności wystarczające na majową pogodę

– stwierdził.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Jakie są rodzaje filtrów przeciwsłonecznych? Dobieranie preparatów ochraniających przed promieniowaniem UV

Domowe sposoby na wygładzenie i utrzymanie pięknej opalenizny

Czy solarium jest szkodliwe? Jaka jest zalecana częstotliwość opalania?

Autor: Agata Polak

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!