Jakie są domowe sposoby na rozwolnienie u psa?

Radosny pies z językiem na wierzchu biegnie przez łąkę
Brighton Dog Photography/Getty Images
Źródło: Moment RF
Rozwolnienie u psa nie jest chorobą samą w sobie, a jedynie objawem. Choć jest to dolegliwość dość powszechna, nigdy nie należy jej lekceważyć, ponieważ może być oznaką poważnych chorób układu pokarmowego i nie tylko. W tej przykrej dolegliwości zwierzakowi mogą ulżyć domowe sposoby, które każdy właściciel czworonoga powinien znać.

Biegunka, inaczej nazywana rozwolnieniem, u psa może mieć bardzo różne przyczyny. Niezależnie od intensywności, z jaką właściciel troszczy się o swojego pupila, nie jest w stanie odizolować go od wszystkich zagrożeń, zwłaszcza zważywszy na fakt, że najpowszechniejszą przyczyną powstawania biegunek u psów są czynniki zakaźne: wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty jelitowe. Nie zawsze jednak rozwolnienie u psa związane jest z chorobami układu pokarmowego. Może być pierwszym sygnałem rozwoju poważnych chorób ogólnoustrojowych, dlatego nie należy go bagatelizować.

Jakie są przyczyny rozwolnienia u psa?

Najczęściej przyczyn rozwolnienia u psa upatruje się w czynnikach związanych z żywieniem:

  • nieświeża karma
  • zanieczyszczona woda
  • odpadki spożywcze zjedzone niepostrzeżenie podczas spaceru
  • składnik, którego zwierzę nie toleruje
  • niestrawność wywołana zjedzeniem resztek ze stołu

Nad takimi sytuacjami właściciel może łatwo zapanować i uchronić pupila przed przykrymi dolegliwościami. Jednak przyczyny rozwolnienia u psa nie zawsze są związane z pożywieniem. Zdarza się, że organizm zwierzęcia nie jest w stanie przyswoić podanej mu szczepionki czy leku, co objawia się właśnie biegunką. Może również w ten sposób manifestować stres, na przykład związany z wizytą u weterynarza.

Nie należy również zapominać, że tak często bagatelizowane rozwolnienie u psa nierzadko jest sygnałem rozwoju bardzo poważnych chorób: nowotworów, schorzeń narządów, które wchodzą w skład układu pokarmowego (jelita grubego, jelita cienkiego). Biegunka bardzo często jest również wywoływana przez drobnoustroje chorobotwórcze: wirusy wywołujące takie choroby jak parwowiroza, nosówka, a także bakterie i pasożyty.

Domowe sposoby na rozwolnienie u psa

W leczeniu rozwolnienia u psa najważniejsza jest wnikliwa obserwacja pupila i szybkość działania. Jeśli luźny stolec pojawił się w wyniku reakcji organizmu na nieświeżą żywność – objaw powinien ustąpić w ciągu kilkunastu godzin.

Wtedy najlepszym domowym sposobem leczenia rozwolnienia u psa jest najzwyklejsza głodówka. Co ważne, ten sposób leczenia jest właściwy tylko w przypadku luźnego stolca. Jeśli zwierzę cierpi przy tym na apatię, wymioty albo rozwolnienie z krwią – potrzebna jest profesjonalna pomoc.

Po zakończeniu głodówki można wprowadzać do diety zwierzaka lekkostrawne potrawy, takie jak: gotowany kurczak z marchewką i ryżem. Domowe sposoby leczenia rozwolnienia u psa można wspomagać podaniem takich środków jak węgiel, siemię lniane czy probiotyki. Najlepiej jednak robić to pod kontrolą weterynarza, który doradzi jak często i w jakich proporcjach podawać je psu.

Jeśli po upływie doby rozwolnienie u psa nie ustąpi, należy bezzwłocznie skontaktować się z weterynarzem. Może to bowiem oznaczać, że biegunka ma postać przewlekłą i będzie trwała nawet do 14 dni. Specjalista dobierze wtedy właściwe leczenie i sprawdzi, czy nie jest to objaw poważniejszych chorób.

Na czym polega leczenie rozwolnienia u psa?

Zasadniczo można mówić o dwóch postaciach rozwolnienia u psa: ostrej i przewlekłej. Pierwsza z nich ma bardzo intensywny przebieg, ale ustępuje po kilkunastu godzinach. W tym przypadku pomoże zwykła głodówka. Przedłużająca się biegunka albo pojawienie się dodatkowych objawów, na przykład wymioty i rozwolnienie u psa – wskazują z kolei na stan przewlekły.

Bardzo niepokojące jest również rozwolnienie u psa z krwią. Znacznie osłabia ono organizm zwierzęcia, który potrzebuje uzupełnienia wody, elektrolitów i innych cennych substancji, między innymi sodu i potasu. W takich przypadkach weterynarz podaje psu kroplówki, które wzmacniają organizm. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w leczeniu szczeniąt i starszych psów, ponieważ dla nich utrata wody i elektrolitów (w szczególności sodu i potasu) może prowadzić do poważnych zaburzeń pracy serca, a nawet śmierci.

Jeśli diagnoza wskazuje na przyczyny bakteryjne, konieczne jest podanie antybiotyku o szerokim spektrum działania (na przykład amoksycyliny). Co na rozwolnienie u psa wywołane przez pasożyty? W takich przypadkach niezbędne jest podanie zwierzakowi leków na odrobaczenie.

W leczeniu rozwolnienia u psa bardzo ważne jest również zachowanie właściwej diety. Osłabiony żołądek zwierzaka nie będzie w stanie trawić wielu posiłków, dlatego należy podawać mu żywność lekkostrawną, niskotłuszczową i bezmleczną. W takich sytuacjach warto sięgnąć również po specjalne karmy, które wspomogą regenerację osłabionego układu pokarmowego i złagodzą objawy przykrej dolegliwości. Odpowiednie karmy powinien wskazać weterynarz.

Zobacz też:

Najlepsze owoce dla psa. Które z nich mogą zaszkodzić czworonogowi?

Jak rozczesać kołtuny u psa? Praktyczne wskazówki

Niewydolność nerek u psa to cichy zabójca. Jak objawia się ta choroba i jak ją leczyć?

Zobacz video: Jak wygląda opieka nad niepełnosprawnym psem?

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Sprawdź więcej modowych inspiracji!
Materiał promocyjny

Sprawdź więcej modowych inspiracji!