Masaż twarzy jest receptą na wiele problemów skórnych – odmładza, ponieważ niweluje zmarszczki, poprawia owal twarzy i działa relaksująco. Zaletą takiego masażu jest fakt, że możemy go wykonać samodzielnie. Jak to zrobić? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy masażystkę Monikę Barańską, która propaguje odmładzający masaż twarzy metodą Yakova Gershkovicha.
Masaż twarzy to popularny zabieg dla kobiet i mężczyzn. Efektem takiego masażu jest ujędrnienie i uelastycznienie skóry, ochrona przed zmarszczkami oraz usuwanie napięcia mięśni. Jak wykonać masaż twarzy i odmłodzić się o kilka lat?
Odmładzający masaż twarzy
Stan i kondycja naszej skóry zależą w głównej mierze od nas samych. Wiek, czynniki zewnętrzne, genetyka i styl życia to podstawowe przyczyny odpowiedzialne za pojawianie się pierwszych zmarszczek, zmianę kształtu twarzy i odcienia skóry. Po 25 roku życia warto zacząć dbać o kondycję skóry całego ciała ze względu na spadek zawartości kolagenu i podatność na czynniki zewnętrzne. Smog, dym papierosowy, promieniowanie ultrafioletowe i niepoprawna dieta to tylko niektóre z bodźców wpływających na stan skóry młodych osób. Skutecznym rozwiązaniem będzie masaż twarzy, który możemy wykonać samodzielnie. Masaż możemy wykonywać „na sucho” lub z pomocą kremu. Odmładzający masaż twarzy należy rozpocząć od wykonania peelingu, który złuszcza martwy naskórek i umożliwia wchłanianie się kosmetyku. Krem do wykonania masażu twarzy szyi i dekoltu powinien być nawilżający i ujędrniający. Dobrym rozwiązaniem są też olejki: kokosowy, arganowy, cytrynowy, jojoba, lawendowy czy migdałowy.
Masaż zamiast botoksu
Jak zachęca Monika Barańska zamiast ostrzykiwać twarz botoksem, możemy poświęcić ten czas na masaż twarzy, który jest podejściem holistycznym i długoterminowym. Twarz ma 57 mięśni, regularnym masażem przywracamy dobrą kondycję mięśni, przepływ limfy i poprawiają krążenie.
Metoda "Sculptural Face Lifting" daje następujące, pozytywne rezultaty:
- pozwala rozluźnić mięśnie twarzy, napięcie mięśni powraca do normy;
- wspomaga regenerację mięśni, przywraca elastyczność, napina i wygładza skórę, przywracając owal twarzy;
- eliminuje skurcze i blokady;
- normuje metabolizm i odżywia tkanki;
- wygląd i elastyczność skóry poprawia się poprzez stymulację regeneracji komórek skóry, zapobiegając zmarszczkom.
- oprócz wyraźnego wzmocnienia twarzy procedura normalizuje stan psycho-emocjonalny klienta. Wewnętrzne bloki i napięcia są usuwane, stres i niepokój łagodzony.
Japoński masaż twarzy
Azjatki są doskonałym przykładem na to, że prawidłowo wykonany masaż twarzy potrafi zdziałać cuda. Japończycy są prawdziwymi mistrzami w odmładzaniu skóry twarzy i szyi naturalnymi sposobami. Mówi się, że japoński masaż twarzy to odpowiednik liftingu bez skalpela. Jak go wykonać? Odmładzający masaż twarzy rozpocznij od dokładnego oczyszczenia skóry peelingiem i nałożenia kremu.
- Sposób 1: Złóż dłoń w taki sposób, aby stworzyć przestrzeń między kciukiem a pozostałymi palcami, następnie rozpocznij masaż przesuwając tak złożoną rękę od ust w kierunku ucha. Czynność powtórz kilkakrotnie na dwóch stronach twarzy.
- Sposób 2: Złóż dłoń jak wyżej, ale masaż wykonaj wyłącznie palcem wskazującym rozłożonym w łuk. W trakcie ćwiczenia staraj się dociskać dłoń do twarzy.
- Sposób 3: Tym razem przyłóż dłoń do twarzy w taki sposób, aby palec środkowy dotykał wewnętrznego kącika oka. Dłoń przysłoń przeciwną i wykonuj ruch do ucha.
- Sposób 4: Rozłożone dłonie przyłóż do skrajnej części twarzy (tuż przy uszach) i przesuwaj je do ramion.
Masaż twarzy Tanaka – krok po kroku
Yukuko Tanaka stworzyła masaż skóry twarzy, który inspiruje kobiety każdej narodowości. Zadaniem masażu twarzy Tanaka jest odmłodzenie, zmniejszenie opuchlizny, a nawet zmiana linii żuchwy. Jak wykonać masaż twarzy Tanaka?
- Palce lewej dłoni przyłóż do żuchwy w kierunku ucha, a drugą dłonią wykonuj koliste ruchy na zewnętrznej części policzka. Kiedy prawa dłoń wykona swoje zadanie, lewa powinna się przesuwać do ucha i z powrotem. W taki sam sposób wykonujemy masaż po prawej stronie twarzy.
- Kolejne ćwiczenie wygląda bardzo podobnie, jednak w tym przypadku prawa zaciśnięta dłoń uciska żuchwę intensywnym ruchem w stronę ucha, zaś lewa jest rozłożona i również przesuwa skórę do ucha.
- Masaż Tanaka to również odmładzanie skóry szyi, które polega na przesuwaniu rozłożonej dłoni od brody do obojczyków.
Japoński masaż wokół oczu
Azjatycki masaż twarzy Tanaka jest doskonałym sposobem na zahamowanie powstawania zmarszczek wokół oczu.
- Rozłóż dłonie na twarzy, a palcami wskazującymi wykonuj półokrągły ruch tuż pod oczami.
- Kolejne ćwiczenie z rozłożonymi dłońmi polega na naprzemiennym uciskaniu skóry pod okiem w kierunku ucha, a następnie żuchwy.
- Świetną techniką pobudzającą krążenie jest pionowe rozłożenie dłoni pod oczami i wykonanie ruchu w kierunku uszu. Masaż zakończ płynnym ruchem palców od uszu do szyi.
Efekty masażu twarzy
Regularne wykonywanie masażu twarzy może zdziałać wiele! Znakomitym efektem jest ujędrnienie skóry twarzy i szyi, poprawienie kolorytu dzięki uciskaniu, niwelowanie drobnych zmarszczek i cieni pod oczami oraz likwidacja opuchlizny. Poprawnie i regularnie wykonywany masaż twarzy spowalnia proces starzenia się i poprawia ukrwienie skóry. Masaż sprawia, że komórki są dotlenione, usuwa toksyny i regeneruje zwiotczałą skórę.
Masaż twarzy – przeciwwskazania
Pomimo tego, że masaż twarzy dłońmi jest zabiegiem w 100% naturalnym, to istnieją przeciwwskazania do jego wykonywania. Masażu nie powinny przeprowadzać osoby z zapaleniem zęba i powiększonymi węzłami chłonnymi. Trądzik ropowiczy i wysypka alergiczna to kolejne przeciwwskazania masażu twarzy , ponieważ może dojść do rozprowadzenia stanu zapalnego. Domowy masaż nie powinien być wykonywany osobie przeziębionej ze względu na pobudzanie układu chłonnego oraz chorym na tarczycę. Masaż twarzy może doprowadzić do licznych spękań zwłaszcza na suchej skórze, dlatego przed wykonywaniem masażu należy dokładnie nawilżyć twarz.