Sześć szczeniaków w odpływie deszczowym. Akcja ratunkowa trwała ponad 13 godzin

Na terenie Grochowic na Dolnym Śląsku sześć ośmiotygodniowych szczeniaków utknęło w odpływie deszczowym. Akcja wyciągania ich trwała ponad 13 godzin. Wszystkie psiaki znalazły już swoich opiekunów. Dziennikarka Dzień Dobry TVN, Kinga Burzyńska spotkała się z osobami, które ratowały pieski. A w naszym studiu behawiorystka zwierzęca, Aneta Awtoniuk powiedziała, jak należy postępować ze szczeniakiem.

Mieszkaniec Grochowic na Dolnym Śląsku zauważył szczeniaki, które schowały się w wąskim betonowym odpływie melioracyjnym i nie chciały wyjść. Zawiadomił odpowiednie służby. Akcja wyciągania piesków trwała ponad 13 godzin. Najpierw udało się zwabić jedzeniem dwa maluchy, a potem przy pomocy jednego z nich wyprowadzić cztery pozostałe. Wszystkie szczeniaki znalazły już nowe domy.

>>> Zobacz także:

Jak wychować szczeniaka? Najważniejsze zasady

Pierwszą zasadą tego, jak ułożyć szczeniaka, jest wcześniejsze ustalenie nakazów i zakazów. Pozwoli to uniknąć wysyłania zwierzęciu sprzecznych komunikatów, np. pozwalania na spanie na kanapie jednego dnia, by następnego zareagować na to ostrą reprymendą. W takiej sytuacji zwierzę czuje się zdezorientowane, co może skutkować brakiem zaufania do właściciela, a niekiedy nawet agresją. Należy pamiętać również o konsekwencji w egzekwowaniu posłuszeństwa. Jeśli pies nie reaguje na komendę, nie powinno się odpuszczać i zakładać, że po prostu jej nie rozumie, w związku z czym nie ma sensu wymagać od niego jej wykonania. Na początku treningu najlepiej będzie pomóc mu nieco, np. zachęcając go smakołykiem. Jeśli jednak szczeniak wcześniej reagował na daną komendę, a teraz ją ignoruje, prawdopodobnie sprawdza, na ile może sobie pozwolić. Jeśli właściciel nie da za wygraną, pies w końcu wykona komendę i nauczy się, że jej ignorowanie nie ujdzie mu płazem. W żadnym wypadku nie wolno dotkliwie karać zwierzęcia, szczególnie fizycznie. Trzeba również zdecydować się na treść komendy. Słowa „siad”, „siadaj” i „usiądź” w uszach psa nie mają ze sobą wiele wspólnego.

Jedną z często łamanych zasad tego, jak uczyć szczeniaka, jest zapominanie o tym, że nie zawsze będzie słodkim maluchem. Ten problem ma najbardziej dotkliwe konsekwencje w przypadku dużych ras, np. labradora, owczarka niemieckiego czy amstaffa. Mały piesek skaczący na właściciela czy śpiący w jego łóżku może wydawać się uroczy, jednak gdy już dorośnie, trudno będzie wytłumaczyć mu, że powinien zrezygnować ze swoich przywilejów. Z drugiej strony często zdarza się też, że opiekunowie zaniedbują wychowanie psów małych ras, np. yorka, maltańczyka czy shi tzu. Wiedząc, że dorosły pies będzie niewiele większy od szczeniaka, a przy tym niegroźny, nie przywiązują należytej wagi do tego, jak wychować psa. Zapominają jednak, że odpowiedni trening i wpojenie zasad ma na celu również zapewnienie zwierzęciu bezpieczeństwa oraz odpowiedniej kondycji psychicznej. Należy też pamiętać o regularnych powtórkach ze szkoleń, aby cała nauka nie poszła na marne.

Wychowanie szczeniaka w domu

Trening domowy pozwala nauczyć szczeniaka zasad w nim panujących. Może też stanowić alternatywę dla ćwiczeń na zewnątrz, np. przy niepogodzie. Jednym z ważnych elementów wychowania psa od szczeniaka jest zapobieganie gryzieniu przez niego mebli i innych przedmiotów. Zwierzę może robić to z powodu dyskomfortu lub bólu związanego z ząbkowaniem, dla zabawy czy nawet z nudy. Najlepszym sposobem będzie odciągnięcie uwagi psa, np. za pomocą specjalnych gryzaków z jednoczesnym wypowiedzeniem komendy, np. „zostaw”, a także nagradzanie go, gdy zostawi mebel i zajmie się zabawką.

W domu można też przeprowadzić trening, który oduczy zwierzę podgryzania rąk i nóg czy ciągnięcia za nogawki. Jak wychować szczeniaka, żeby nie gryzł? Najlepiej pokazać mu, że takie zachowanie jest nieakceptowalne, np. przerywając zabawę z nim na kilka sekund, gdy tylko złapie rękę ząbkami. Należy też unikać zabaw, które mogłyby prowokować psa do gryzienia.

Dom to także odpowiednie miejsce na naukę reagowania na imię. Pomocne będą smakołyki, dzięki którym szczeniak chętnie podbiegnie do opiekuna, podczas gdy ten będzie wołał pupila po imieniu.

Jak dobrze wychować szczeniaka – ćwiczenia na dworze

Jednym z ważnych elementów nauki posłuszeństwa szczeniaka jest umiejętność chodzenia na smyczy. Powinna ona zwisać luźno podczas spaceru, ponieważ jej ciągnięcie często stresuje psa, a nawet może być przyczyną wybuchu agresji. Za każdym razem, gdy szczenię będzie posłusznie szło przy nodze, należy nagrodzić je smakołykiem. Inna ważną umiejętnością jest przychodzenie na komendę. Taki trening warto zacząć już w domu, a potem przenieść go na wspólne spacery.

Trzeba zadbać również o właściwą socjalizację psa, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju i wychowania szczeniaka. Powinno się nie tylko pozwalać psu na zabawę z innymi czworonogami, lecz także pomagać mu poznawać świat, np. pokazując pobliski akwen, zabierając na spacer po lesie czy oswajając z dziećmi, rowerzystami, samochodami na ulicy. Warto jednak dozować wrażenia, aby ich nadmiar nie przytłoczył szczeniaka.

Jak postępować ze szczeniakiem? Pamiętać, że komendy, choć ważne, to nie jedyny niezbędny element treningu. Pies powinien przyswoić sobie zasady postępowania oraz nauczyć się życia z innymi zwierzętami i ludźmi.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!