Jak naturalnie obniżyć ciśnienie krwi? Poznaj sprawdzone, domowe sposoby

photo_8920928
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?
Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?
Jak zadbać o siebie naturalnie
Jak zadbać o siebie naturalnie
Naturalne sposoby na mocne włosy i paznokcie
Naturalne sposoby na mocne włosy i paznokcie
Lecznicze zioła prosto z Kaszub
Lecznicze zioła prosto z Kaszub
W tej chacie aż pachnie zdrowiem
W tej chacie aż pachnie zdrowiem

Czym obniżyć ciśnienie krwi bez pomocy leków, w sposób naturalny? Niezbędna będzie zmiana codziennych nawyków, przede wszystkim wprowadzenie innej diety i większej aktywności fizycznej. To bardzo ważne, jeśli zależy nam na sprawnym sercu. Warto o tym pamiętać nie tylko w Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego.

Nadciśnienie tętnicze coraz częstszym problemem Polaków

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że co trzeci Polak cierpi na nadciśnienie tętnicze. Przyczyn tego problemu jest wiele. Mogą to być między innymi uwarunkowania genetyczne, przeszłe choroby, czynniki środowiskowe czy ogólnie styl życia. Nieleczone nadciśnienie tętnicze zwiększa ryzyko zawału serca i wylewu. Prócz leczenia pod okiem specjalistów warto wdrożyć naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia.

Jakie jest optymalne ciśnienie krwi? Wynosi ono 120/80 mm Hg. O nadciśnieniu świadczy wynik 140/90 mm Hg. Wymaga ono leczenia. Niebezpieczny dla zdrowia i życia jest skok ciśnienia do poziomu 180/120 mm Hg – wtedy konieczna jest pilna konsultacja lekarska lub wezwanie pogotowia ratunkowego. Nadciśnienie tętnicze może być objawem innych chorób, np. nerek. Jak szybko obniżyć ciśnienie krwi? Można zastosować domowe sposoby. Są to jednak działania wspomagające tradycyjne leczenie i nie należy rezygnować z porad lekarskich.

Jak rozpoznać nadciśnienie? Co obniża ciśnienie?

Nadciśnienie tętnicze w Polsce dotyczy nie tylko osób starszych. Niestety, ludzi z tym problemem stale przybywa. Jest to wynik również nieprawidłowej diety, braku ruchu, nadmiernej ilości alkoholu, palenia papierosów, ale także przepracowania oraz stresującego i pełnego napięć stylu życia.

Aby sprawdzić poziom ciśnienia, najlepiej wykorzystać do tego profesjonalny ciśnieniomierz. Dzięki regularnym pomiarom, można zaobserwować, kiedy ciśnienie jest powyżej bezpiecznej normy.

Istnieją również pewne objawy nadciśnienia, które powinny zaniepokoić i uświadomić, że należy zadbać o to, by obniżyć ciśnienie. Osobom z wysokim ciśnieniem tętniczym dokuczają zawroty i silne bóle głowy, bezsenność, utrzymujące się zmęczenie, dolegliwości sercowe, duszności. Nadciśnienie powoduje także większą nerwowość, niepokój i rozdrażnienie. Dla własnego dobra – i zdrowia – warto wiedzieć, co skutecznie obniża ciśnienie.

Jak obniżyć ciśnienie krwi domowymi sposobami?

Aby naturalnie obniżyć ciśnienie krwi, konieczna będzie zmiana codziennych nawyków. Domowe sposoby mogą wspomóc środki farmakologiczne, a w wielu przypadkach będą dla nich wystarczającą alternatywą – z powodzeniem można obniżyć ciśnienie bez leków.

Ponad połowa chorych na nadciśnienie tętnicze to osoby otyłe. Dlatego pierwszym krokiem do obniżenia ciśnienia powinno być zrzucenie nadprogramowych kilogramów. W przypadku nadciśnienia bardzo istotna jest zmiana jadłospisu i wprowadzenie do codziennego menu warzyw i owoców oraz ograniczenie soli w diecie. Wśród nich powinny znaleźć się takie produkty, które skutecznie obniżają ciśnienie krwi, np. awokado, seler, marchew, szpinak, pomidory, jagody i borówki, a także banany czy suszone śliwki, które są bogate w potas – bardzo ważny w leczeniu choroby nadciśnieniowej.

W walce z wysokim ciśnieniem przyda się również gorzka czekolada, która nie tylko obniża ciśnienie, ale jest także świetnym sposobem na walkę z miażdżycą. Osoby z nadciśnieniem powinny unikać nadmiaru soli, szczególnie przetworzonej żywności, która zwykle zawiera jej sporo. Należy też uważać z alkoholem, mocną kawą oraz herbatą. Jedną z przyczyn nadciśnienia tętniczego jest także nadmiar cukru w organizmie, dlatego należy ograniczyć biały cukier i wprowadzić do menu jego zdrowe zamienniki.

Jak naturalnie obniżyć ciśnienie krwi?

Co jeszcze można zrobić, by obniżyć ciśnienie domowym sposobem? W walce z nadciśnieniem bardzo ważna jest aktywność fizyczna. Wystarczy pół godziny ruchu dziennie – to może być nawet zwykły spacer – by dotlenić organizm i wspomóc pracę serca. Warto robić też gimnastykę i ćwiczenia oddechowe.

Bezwzględnie należy także pożegnać papierosy. Nikotyna to jeden z głównych czynników wpływających na podniesienie wartości ciśnienia tętniczego krwi.

Jak obniżyć ciśnienie krwi ziołami?

Wśród ziół, które w naturalny sposób obniżają ciśnienie krwi, jest lipa, dziurawiec, a także głóg. Napary z tych ziół powinny być pite dwa razy dziennie. Szczególnie cenny jest głóg, który ma działanie uspokajające i rozkurczające, dzięki czemu szybko obniża ciśnienie krwi, wzmacnia serce, pomaga na problemy z krążeniem.

Skuteczne są także szyszki chmielu – wyciąg z chmielu działa uspokajająco, kojąco, wyciszająco.

Wskazana w walce z wysokim ciśnieniem jest także herbata z hibiskusa. Jej działanie przynosi efekty przy długotrwałym stosowaniu i wypijaniu trzech filiżanek dziennie. Swoją skuteczność zawdzięcza antyoksydantom.

Czy czosnek obniża ciśnienie?

W walce z nadciśnieniem naturalnymi sposobami wskazane jest także dodawanie do potraw czosnku. Badania pokazują, że regularnie spożywany czosnek obniża ciśnienie krwi oraz zmniejsza ryzyko zawału serca. Jest to więc świetny środek wspomagający walkę z nadciśnieniem.

Czosnek obniża poziom złego cholesterolu i zapobiega jego zaleganiu w ścianach tętnic, a także zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów. Innym „pikantnym” sposobem na nadciśnienie jest chili.

Kiszony czosnek. Przepis na jesienną odporność

Skoki ciśnienia – jak szybko obniżyć ciśnienie?

Są jednak sytuacje, kiedy trzeba działać szybko i radykalnie. Jeżeli ciśnienie skurczowe wynosi 180 mm Hg lub więcej albo ciśnienie rozkurczowe - ok. 120 mm Hg, konieczna jest pilna konsultacja lekarska lub wezwanie pogotowia. W oczekiwaniu na pomoc warto zastosować kilka sposobów na szybkie obniżenie ciśnienia:

  • zażycie jednej dawki leku na serce przepisanego przez lekarza,
  • przyjęcie pozycji leżącej, która naturalnie obniża ciśnienie,
  • uchylenie okna,
  • zrelaksowanie się,
  • uspokojenie oddechu,
  • wypicie szklanki wody z cytryną.

Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego

17 maja obchodzony jest Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego. Święto powołane zostało w celu zwiększania świadomości związanej z ryzykiem, jakie stwarza ta choroba. Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku na skutek nadciśnienia umiera średnio 10 mln osób na świecie. W dniu nagłaśniania tej choroby organizowane są różnego rodzaju wydarzenia, spotkania, bezpłatne badania itd.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Kawa zmniejsza ryzyko niewydolności serca?

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości