Aranżacje wnętrz

Jak skutecznie zasłonić okna? "Rozwiązań jest sporo". Od klasyki po nowe trendy

Aranżacje wnętrz

Jak skutecznie zasłonić okna? "Rozwiązań jest sporo". Od klasyki po nowe trendy

Wiosna nadchodzi, a wraz z nią porządki w mieszkaniu i nierzadko zmiana jego wystroju. Możemy tego dokonać małym kosztem wymieniając zasłony. Jakie najlepiej wybrać? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział architekt, Jonatan Kilczewski.

Zasłony

Na rynku pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania, jakie można zastosować przy skutecznym zasłonięciu okien przed słońcem i wścibskimi sąsiadami.

- Rozwiązań jest sporo - zarówno te klasyczne, jak również te bardziej nowoczesne - przyznał w Dzień Dobry TVN Jonatan Kilczewski.

Do najbardziej popularnych z nich bez wątpienia należą zasłony. Obecnie jest ich wiele różnych rodzajów - od standardowych, przez dekoracyjne, po zaciemniające typu blackout. Najmodniejsze w tym sezonie są te w odcieniach żółci i szarości.

- Jeżeli chcemy sobie zrobić taki szybki remont, możemy zmienić zasłony i już będziemy mieli nowy element - mówił ekspert.

Rolety rzymskie

Rolety rzymskie w wersji duo to bardzo interesujące połączenie dwóch funkcji w obrębie jednej rolety okiennej. Składa się ona z tkaniny zasadniczej pełniącej funkcję zasłaniającą i ozdobną oraz z przeźroczystego woalu z powodzeniem zastępującego firankę.

- Mamy jedną roletę od spodem, która jest firanką, może być z jakiej chcemy tkaniny, (...) a na górze też mamy taką tkaninę zaciemniającą, którą sobie opuszczamy na noc, albo jak mamy silne promienie słoneczne. I dzięki temu tak naprawdę w jednej rolecie mamy 2 funkcje - opowiadał specjalista.

Shuttersy

To okiennice wewnętrzne wykonywane przeważnie z drewna. Montowane są od strony wewnętrznej ramy okiennej. Składają się z paneli, które przepuszczają światło, a ich rolę można porównać do typowych żaluzji.

- Możemy sobie tutaj sterować dopływ tego słońca i to daje taki klimat wnętrza w stylu Hampton. Możemy się poczuć, jak w jakiejś Hiszpanii czy też Grecji, chociaż może nam się też to kojarzyć z amerykańskimi domami. (...) Ludzie się stopniowo przekonują do tego i jest to tak naprawdę ponadczasowe rozwiązanie, które wygląda bardzo dobrze i nigdy nam się nie znudzi - wyjaśniał Jonatan Kilczewski.

Nowoczesne rozwiązania

Nowymi rozwiązaniami są screeny, czyli systemy zewnętrznych lub wewnętrznych osłon okiennych klasy premium. Choć na pierwszy rzut oka wyglądają, jak zwykle rolety i żaluzje, to są w nie wmontowane specjalnie baterie, które umożliwiają sterowanie za pomocą pilota.

- Co jest ciekawe - te rolety przepuszczają nam światło do środka, (...) ale nie przepuszczają promieni słonecznych, a więc mamy widno w mieszkaniu, ale nie świeci nam słońce - dodał architekt.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Co sądzisz o tym artykule?
84
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0