Wystartowała 14. już edycja Festiwalu Dwa Brzegi. W tym roku, ze względu na pandemię, impreza odbywa się w nieco innej formule. Jak wygląda święto kina w Kazimierzu Dolnym? O tym dyrektor artystyczna festiwalu Grażyna Torbicka opowiedziała Marcinowi Sawickiemu.
14. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi
Co roku w Kazimierzu Dolnym odbywa się Festiwal Dwa Brzegi. Interdyscyplinarne wydarzenie kulturalne prezentuje cenne filmy polskie i zagraniczne. To premiery, ważne tytuły minionego roku i obrazy, które miały kluczowe znaczenie dla rozwoju światowej kinematografii. To także spektakle teatralne, wystawy i koncerty.
Jest pewien element, który zawsze wyróżniał ten festiwal na tle innych.
To był bardzo bliski kontakt widza z artystą
- podkreśla dyrektor artystyczna festiwalu Grażyna Torbicka.
Czerwony dywan zastąpiony był zwykle kawiarnią festiwalową, w której każdy mógł spotkać swojego mistrza. I w tym roku jest taka możliwość, ale ze względu na panującą pandemię – wirtualna.
Sala Szafir to jest to miejsce wirtualne, gdzie wszyscy nasi gości i z zagranicy i z Polski są do waszej dyspozycji
- zapewnia dziennikarka.
Festiwal Dwa Brzegi 2020
Tegoroczna edycja Festiwalu przyjęła nieco inną, hybrydową formę. Od 1 do 9 sierpnia wszystkie projekcje w sekcjach stałych są online, na stronie internetowej. Filmy można oglądać po zakupieniu biletu i otrzymaniu kodu dostępu.
Tytuły są precyzyjnie wyselekcjonowane – każdy znajdzie coś dla siebie.
Bardzo nam zależało, żeby było miejsce, gdzie widzowie mogą się spotkać z dużym ekranem kinowym i nie zapomnieć, co to znaczy magia kina
- mówi Grażyna Torbicka w Dzień Dobry Wakacje.
I takim miejscem jest dziedziniec zamku w Kazimierzu Dolnym. Codziennie o godzinie 21 odbywają się tam projekcje filmowe. Czy wirtualni widzowie dopisują?
Publiczność dopisała internetowo, bo my to nasze kino wirtualne, które stworzyliśmy specjalnie na tę edycję, było dla nas sprawdzeniem
- dodaje nasza rozmówczyni.
Zobacz rozmowę z Małgorzatą Bogdańską, która na Festiwalu Dwa Brzegi zagrała monodram „Nie lubię pana, Panie Fellini”, w reżyserii Marka Koterskiego i Gabrielą Muskałą, przed którą rozmowa „I Bóg stworzył aktorkę:
Zobacz też:
Sylwia Bomba schudła 30 kilogramów. „Nigdy nie jest tak dobrze, że nie może być lepiej”
Agnieszka Chylińska wznawia jubileuszową trasę koncertową: "Będą to koncerty bezpieczne"
Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.
Autor: Anna Korytowska