Osoby decydujące się na odpalenie fajerwerków w sylwestra powinny przestrzegać kilku zasad. Dzięki temu uchronią siebie i innych przed niepotrzebnymi urazami i stratami materialnymi.
Fajerwerki - jak je odpalać? Zasady bezpieczeństwa
Poniżej kilka podstawowych, najważniejszych zasad, jakich powinniśmy przestrzegać, jeśli w sylwestrową noc decydujemy się na odpalanie fajerwerków.
Sylwester 2023
1. Fajerwerki powinny mieć atest.
Szukajmy na nich znaczka C
- powiedział Maciej Malinowski.
Nie mogą być też mechanicznie uszkodzone oraz przeterminowane.
2. Sztuczne ognie należy odpalać na otwartej przestrzeni, a nie między zabudowaniami.
Fajerwerki puszczane między blokami wpadają często na balkony i dochodzi po pożarów (...). Takich zgłoszeń w noc sylwestrową w samej Warszawie mamy zawsze kilkanaście. Do tego dochodzą pożary szop, śmietników
- wymieniał Łukasz Płaskociński z komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej m. st. Warszawy.
3. Po odpaleniu sztucznych ogni należy oddalić się na bezpieczną odległość.
Na każdym opakowaniu jest napisane, jaka ta odległość powinna być i tego należy się trzymać
- podkreślił Maciej Malinowski.
4. Odpalanych fajerwerków nie wolno trzymać w ręku. Lepiej wstawić je do butelki, którą - aby stała stabilnie - warto obciążyć na przykład kamieniem.
5. Fajerwerki, których nie udało się odpalić, na przykład z powodu mokrego lontu, należy zneutralizować.
Najlepiej zrobić to poprzez zanurzenie ich w wodę. Zanim to jednak zrobimy, nie podchodźmy do ładunku przez 15, 20 minut
- podpowiedział Maciej Malinowski.
Sprzedawcy fajerwerków i petard powinni również pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie sprzedawać ich dzieciom. To właśnie one najczęściej są ofiarami niewłaściwego korzystania z tych przedmiotów. Policja zachęca, aby zgłaszać handlowców, którzy sprzedają te wyroby najmłodszym.
Fajerwerki - na co zwrócić uwagę w trakcie zakupu?
Aby nie zepsuć sobie i innym sylwestrowej zabawy i mieć pewność, że korzystamy z bezpiecznych produktów, przed zakupem petard należy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów:
- obudowa fajerwerków nie powinna mieć wad mechanicznych: wgnieceń, bąbli, pęknięć, przerwań,
- elementy budujące petardę muszą być dobrze połączone i nie przesuwać się,
- na opakowaniu powinna być nazwa producenta i jego dane,
- produkt powinien zawierać instrukcję obsługi z informacją o sposobie odpalenia oraz ostrzeżeniem dotyczącym bezpiecznego użycia,
- wyrób przeznaczony do pionowego ustawienia na podłożu lub wkopania w ziemię musi posiadać element, który pozwoli go właściwe ustawić tak, aby się nie przechylił i nie przewrócił w trakcie wybuchu,
- petarda przeznaczona do trzymania w dłoni powinna mieć uchwyt, który zapewni jej bezpieczne utrzymanie podczas palenia.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Fajerwerki. Jeśli już odpalać, to "z głową"!
- Poradnik dla odpalających petardy
- Jak przygotować zwierzaki na fajerwerki?
Autor: Iza Dorf/Diana Ryściuk
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images/Mike Harrington