Drożdże na włosy - maseczka drożdżowa, picie drożdży, tabletki drożdżowe. Właściwości i zastosowanie drożdży na włosy

Kobieta myje włosy
Fot. MilosStankovic/Getty Images
Drożdże na włosy są skuteczną kuracją pobudzającą porost włosów, wzmacniającą ich strukturę oraz głęboko odżywiającą. Maskę drożdżową na włosy w prosty i szybki sposób można przygotować samodzielnie w domu, poprzez staranne wymieszanie ze sobą świeżych drożdży, jogurtu naturalnego i miodu.

Drożdże dzięki zawartości witamin, minerałów i innych dobroczynnych związków są wykorzystywane nie tylko w przemyśle spożywczym, ale również w kosmetyce. Stosowanie drożdży na włosy przyczynia się do pobudzenia ich wzrostu i wzmocnienia, a także przeciwdziała nadmiernemu wypadaniu włosów.

Drożdże na włosy - jak działają? Właściwości

Drożdże stanowią dobre źródło pełnowartościowego białka oraz wielu innych substancji o korzystnym wpływie na organizm. W swoim składzie zawierają liczne witaminy i minerały, wśród których znajdują się: witaminy z grupy B, biotyna, cynk, selen, fosfor, żelazo, potas, magnez, chrom. Związki te przyczyniają się do wzmocnienia włosów i poprawy ich kondycji zdrowotnej. Obecna w drożdżach biotyna, nazywana również witaminą H, wykazuje szczególnie pozytywne działanie na włosy zapobiegając ich nadmiernemu wypadaniu, redukując przetłuszczanie się, zwiększając naturalną sprężystość oraz opóźniając procesy siwienia włosów. Drożdże na włosy mogą być stosowane zewnętrznie w formie odżywczych maseczek nakładanych na skórę głowy oraz wewnętrznie w postaci domowych napojów do picia lub doustnych tabletek.

Maseczka z drożdży na włosy - właściwości, zastosowanie

Maska drożdżowa na włosy stanowi prawdziwe bogactwo substancji odżywczych, które nadają włosom zdrowego wyglądu i miękkości. Stosowanie maseczek z drożdży sprawia, że włosy stają się lśniące oraz mniej podatne na wypadanie. Ponadto, zmniejsza elektryzowanie się włosów oraz ich nadmierne puszenie się. Maska drożdżowa na włosy jest szczególnie zalecana w pielęgnacji suchych, zniszczonych, łamliwych kosmyków z problemem rozdwojonych końcówek. Kuracja drożdżami jest również wskazana osobom ze skłonnością do wypadania włosów, łupieżem i nadmiernym przetłuszczaniem. Maseczkę drożdżową można przygotować samodzielnie w domu lub skorzystać z gotowych kosmetyków dostępnych w drogeriach . W ich składzie występują drożdże piwne, które działają odżywczo, wzmacniająco oraz stymulują porost włosów. Preparaty należy aplikować na wcześniej umyte i lekko wilgotne włosy. Po kilku minutach od nałożenia kosmetyku maskę spłukuje się pod bieżącą wodą.

Jak zrobić maskę z drożdży na włosy?

Domową maskę drożdżową przygotuje się na bazie świeżych drożdży, miodu oraz jogurtu naturalnego, ewentualnie kefiru. Tak skomponowany kosmetyk przyspiesza porost włosów, chroni przed ich wypadaniem i przetłuszczaniem, a także wygładza i głęboko nawilża. Maseczkę z drożdży na włosy wykonuje się poprzez zmieszanie pół kostki świeżych drożdży z jedną łyżką naturalnego miodu oraz jedną łyżką jogurtu. Po połączeniu wszystkich składników otrzymujemy preparat o jednolitej i gładkiej konsystencji. Gotową maskę drożdżową należy nakładać na lekko wilgotne włosy, wmasowując kosmetyk delikatnie w skórę włosów. W ten sposób przyspiesza się wchłanianie substancji odżywczych w cebulki włosowe, co dodatkowo pobudza wzrost włosa. Po zaaplikowaniu maseczki z drożdży włosy należy owinąć folią spożywczą lub zabezpieczyć czepkiem, a następnie ręcznikiem. Lepszy efekt uzyska się dzięki ogrzaniu włosów ciepłym powietrzem z suszarki. Maskę pozostawia się na włosach na około 60 minut. Po tym czasie głowę należy dokładnie umyć ziołowym szamponem o właściwościach wzmacniających. Wskazane jest, by ostatnie płukanie włosów wykonać za pomocą chłodnej wody. Taką kurację drożdżową należy stosować dwa razy w tygodniu, aby cieszyć się długotrwałym efektem lśniących i zdrowych włosów.

Picie drożdży na włosy

Picie drożdży jest skuteczną kuracją , która ma korzystny wpływ nie tylko na strukturę i kondycję włosów, ale również poprawia ogólne samopoczucie, wzmacnia odporność oraz poprawia wygląd skóry i paznokci. Picie drożdży na włosy skutkuje ich przyspieszonym porostem. Ponadto, kosmyki stają się mniej podatne na wypadanie oraz łamanie. E fekty drożdżowej kuracji od wewnątrz są widoczne przy regularnym stosowaniu napoju z drożdży. Wskazane jest picie drożdży przez okres trzech miesięcy. Po tym czasie kurację należy przerwać na miesiąc, a następnie ponownie zacząć ją stosować. Napój z drożdży przygotowuje się wykorzystując około ⅕ kostki świeżych drożdży, które należy zalać gorącą wodą. Drożdżowy trunek wypija się po całkowitym rozpuszczeniu drożdży i ostudzeniu. Dla złagodzenia specyficznego smaku napój można wzbogacić łyżeczką naturalnego kakao, kawy, karobu lub odrobiną mleka.

Drożdże w tabletkach na włosy

Czy gwiazdy radzą sobie z układaniem fryzury? / DDTVN

Alternatywą dla drożdżowych maseczek oraz napoju o specyficznym smaku jest stosowanie gotowych tabletek zawierających drożdże , które są dostępne w aptekach bez recepty. Tabletki drożdżowe cechują się łatwą przyswajalnością przez organizm. Są szczególnie zalecane osobom z problemem nadmiernego wypadania włosów, ale również z łamliwymi i rozdwajającymi się paznokciami oraz problemami skórnymi. Drożdże w tabletkach należy suplementować zgodnie ze wskazaniami producenta zamieszczonymi na opakowaniu preparatu. Często zalecaną dawką jest od 2 do 4 tabletek zażywanych trzy razy dziennie.

Drożdże na włosy - efekty uboczne

Stosowanie drożdży na włosy , mimo wielu korzystnych właściwości, może prowadzić również do pewnych skutków niepożądanych. Maska drożdżowa na włosy posiada specyficzny zapach, nierzadko trudny do usunięcia już po pierwszym myciu. Stosowanie świeżych drożdży niekiedy wywołuje wzdęcia, nieprzyjemne uczucie pełności oraz różne dolegliwości trawienne. Przyczyną tych objawów jest fermentacja drożdży, której towarzyszy produkcja dwutlenku węgla, co może mieć negatywny wpływ na działanie przewodu pokarmowego. Wystąpieniu efektów ubocznych można zapobiegać zalewając drożdże wrzącą wodą lub mlekiem.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!