Artykuł z cyklu alergie u psów strona główna cyklu
Alergie u psów

Dermatologia weterynaryjna. Na czym polega innowacyjna terapia objawów alergii u psów?

Kobieta z psem

Eternity in an Instant/Getty Images

Alergie u psów

Dermatologia weterynaryjna. Na czym polega innowacyjna terapia objawów alergii u psów?

Kobieta z psem

Eternity in an Instant/Getty Images

Ciągłe drapanie, ocieranie się czy wypadanie sierści mogą świadczyć o chorobie skóry lub alergii. Zwierzak, który ma takie objawy, powinien jak najszybciej trafić do lekarza weterynarii i otrzymać odpowiednie leczenie. Jakie innowacyjne terapie stosuje się u psich alergików?

Statystyki pokazują, że nawet połowa psów, która trafia do gabinetu weterynaryjnego ma jakąś chorobę skóry. Co je wywołuje? Czynników jest bardzo wiele. Do najczęstszych należą alergie (zwierzaki, tak samo jak ludzie mogą być uczulone na kurz czy pyłki), infekcje (grzybicze lub bakteryjne) oraz pasożyty, które żerują na skórze. Bez względu na to, co wywołało chorobę, zwierzę powinno jak najszybciej otrzymać leczenie.

Jak leczyć objawy alergii u psa?

Metod leczenia alergii i chorób skóry jest bardzo dużo. Jeszcze do niedawna zwierzakom podawano sterydy. Niestety ich długie przyjmowanie może wywołać szereg działań niepożądanych, np. częste oddawanie moczu, nadmierny apetyt oraz pragnienie. Sterydy mogą także przyczynić się do problemów z trzustką, wątrobą czy nadnerczami. W skrajnych przypadkach leki te prowadzą do stopniowego zaniku mięśni. Na szczęście od pewnego czasu dysponujemy innowacyjnymi rozwiązaniami, które pozwalają odejść od dotychczasowych schematów terapeutycznych.

Obecnie zwierzętom podaje się nowoczesne preparaty, niekiedy sięga się też po leki przeciwhistaminowe lub wprowadza odczulanie. Polega ono na stopniowym podawaniu coraz większych dawek alergenu. Dzięki temu organizm przyzwyczaja się i w końcu przestaje na niego reagować. Zastrzyki wykonuje się co kilka dni lub tygodni.

Długość immunoterapii swoistej (odczulania) to często wiele miesięcy, a skuteczność waha się u różnych pacjentów na poziomie 50 – 70 proc. Warto dodać, że taka forma leczenia alergii sprawdza się najlepiej u tych psów, które uczulone są maksymalnie na trzy alergeny.

Czasem w złagodzeniu objawów choroby pomaga miejscowe stosowanie maści czy kremów lub mycie zwierzaka specjalnymi szamponami. Jeśli schorzenie ma podłoże bakteryjne – konieczna jest antybiotykoterapia.

Nowoczesne metody walki z alergią

Jedną z najnowocześniejszych metod leczenia alergii całorocznej, a w szczególności atopowego zapalenia skóry, jest terapia z wykorzystaniem tzw. przeciwciał monoklonalnych. Na czym polega ich działanie? Blokują one działanie interleukiny – "łącznika" w układzie nerwowym, który aktywuje uczucie świądu oraz bierze udział w kaskadzie procesów prozapalnych.

Przeciwciała podawane są w formie zastrzyków, raz w miesiącu. Terapia jest bardzo bezpieczna i wystąpienie działań niepożądanych jest ograniczone do minimum. Warto dodać, że przeciwciała monoklonalne można podać każdemu psu. Jego wiek oraz stan zdrowia nie mają większego znaczenia.

"Stop drapaniu"

Wielu właścicieli psów nie wie, że "zwykłe" drapanie może być pierwszym objawem alergii lub innej choroby skóry. "Stop drapaniu" to akcja społeczna, która ma zwrócić uwagę właścicieli na ten problem. Jej inicjatorem jest Fundacja Towarzystwo Weterynaryjne, a głównym partnerem firma Zoetis.

Dzięki niej właściciele psów mogą dowiedzieć się, jakie choroby skóry najczęściej występują u zwierzaków, jak je rozpoznać oraz kiedy poszukać specjalistycznej pomocy. Na stronie internetowej akcji znajdą praktyczne porady, dzięki którym będą mogli właściwie zadbać nie tylko o skórę, ale przede wszystkim o zdrowie swoich pupili.

Zobacz także:

Jak często kąpać psa? Czy regularne kąpiele są dobre, czy złe dla naszego pupila?

Pies choruje tak, jak człowiek. Na jakie choroby jest narażony nasz zwierzak?

Twój pies się drapie? Co to może oznaczać?


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
79
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0