Demi Lovato: "Jestem panseksualna i jestem z tego dumna". Czym jest panseksualizm?

Cara Delevingne zdradziła, że jest panseksualna. Modelka niedawno rozstała się z Ashley Benson

Demi Lovato w najnowszym wywiadzie opowiedziała o swojej seksualności. Gwiazda przyznała, że pociągają ją zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Co to jest panseksualizm? Czym się różni od biseksualizmu?

Demi Lovato jest panseksualna

Demi Lovato podczas rozmowy w podcaście Setha Rogen potwierdziła, że jest osobą panseksualną. To oznacza, że pociąga ją drugi człowiek, bez względu na to, jakiej jest płci fizycznej, tożsamości płciowej czy orientacji seksualnej.

Jestem panseksualna i jestem z tego dumna

- podkreśliła gwiazda.

Artystka przyznała, że wie o tym od dawna, ale wcześniej wywoływało to w niej silne poczucie wstydu. Zdradziła też, że swoje "seksualne przebudzenie" przeżyła, oglądając scenę pocałunku Selmy Blair i Sarah Michelle Gellar w "Cruel Intentions". Przypomnijmy, że Lovato we wrześniu 2020 zerwała zaręczyny z Maxem Ehrichem.

Co to jest panseksualizm?

Panseksualizm jest stosunkowo młodym pojęciem. Został nagłośniony dopiero w XXI wieku, choć można dopatrzeć się jego przejawów wcześniej m.in. w teoriach Zygmunta Freuda. Panseksualizm był jednym z głównych tematów na 6. Międzynarodowym Kongresie Seksuologicznym w 2002 roku na Cyprze, a następnie 6 lat później na Europejskim Kongresie Seksuologii w Rzymie. Panseksualizm zakłada, że potencjał seksualny, który tkwi w ludziach, może być skierowany na każdego niezależnie od jego płci, rasy, wieku, orientacji seksualnej. U osób określających się jako osoby panseksualne zaangażowanie psychoemocjonalne skierowane jest do przedstawicieli dowolnych płci i tożsamości płciowych, w tym do osób niebinarnych czy agenderowych. Co się zatem liczy dla osoby panseksualnej? Po prostu: człowiek. Tożsamość panseksualna nie wymaga od osób definiowania własnej płci.

Panseksualizm a biseksualizm

Pojęcia te często są mylone. Natomiast panseksualizm jest rozszerzoną wersją biseksualizmu, która swoim zainteresowaniem obejmuje nie tylko każdą płeć, ale również wszystkie tożsamości i orientacje seksualne. Z kolei biseksualista odczuwa popęd płciowy, emocjonalny, psychologiczny i intelektualny do osób tej samej płci lub odmiennej.

Znane osoby panseksualne

Ocenia się, że na świecie występuje około 1 proc. osób panseksualnych. O panseksualizmie zrobiło się głośno dzięki piosenkarce Miley Cyrus, która w wywiadzie dla "Variety" określiła się jako osoba panseksualna. Za panseksualistów uważają się również aktorka Kristen Stewart, wokalistka Lady Gaga czy aktorka Bella Thorne.

Więcej na ten temat tutaj:

Bella Thorne jest osobą panseksualną. Co to oznacza?

Zobacz także:

Krzysztof Cugowski robi światową karierę. Dlaczego wcześniej nie chwalił się sukcesem? "Skromność jest złotem"

Małgorzata Socha dała sobie wycisk na Teneryfie. "Nogi mi długo tego nie zapomną"

Poczuj wiosnę z piosenką "Kwiaty". Na naszej scenie zespół Shama

Zobacz wideo: Cara Delevingne zdradziła, że jest panseksualna. Modelka niedawno rozstała się z Ashley Benson

Autor: Dominika Czerniszewska

podziel się:

Pozostałe wiadomości