Botwinka z mlekiem kokosowymSkładniki na 4 – 5 porcji:
3 cm świeżego imbiru
1/2 papryczki chili
1 ząbek czosnku
2 łyżki oleju kokosowego lub innego roślinnego
2 pęczki botwinki z buraczkami
2 ziemniaki
1 korzeń pietruszki
1 marchewka
1 łyżeczka mielonej kolendry
1 łyżeczka mielonego kumin
sól i czarny pieprz
1 - 1/2 l bulionu warzywnego
1 puszka mleka kokosowego / 400 ml
1 - 2 łyżki soku z cytryny
świeża kolendra do podania
Przygotowanie: Imbir i czosnek obrać, papryczkę chili pozbawić pestek, a następnie wszystko drobno posiekać. Na dnie dużego garnka rozgrzać olej i dodać posiekane składniki, smażyć na minimalnym ogniu przez 1- 2 minuty. Liście botwinki grubo pokroić, buraczki wyszorować i pokroić w drobną kostkę. Ziemniaki, pietruszkę oraz marchew obrać i pokroić w równą kostkę. Do podsmażonego czosnku, chili i imbiru dodać tak przygotowane warzywa, szczyptę soli i kumin z kolendrą. Dusić co jakiś czas mieszając przez 10 - 15 minut. Wlać bulion i mleko kokosowe, gotować pod przykryciem przez kolejne 15 minut. Na koniec doprawić do smaku solą oraz sokiem z cytryny. Podawać ze świeżą kolendrą lub pietruszką.
Burgery botwinkoweSkładniki na około 12 kotletów:
2 pęczki botwiny z buraczkami
3/4 szklanki suchej kaszy jaglanej
1 czerwona cebula, pokrojona w bardzo drobną kostkę
1/2 szklanki pestek dyni, drobno posiekanych i podprażonych na suchej patelni
1/2 szklanki sezamu, podprażonego na suchej patelni
1/4 szklanki oleju
4 łyżki bułki tartej
2 - 3 łyżki sosu sojowego lub sosu tamari
pół pęczka koperku, drobno posiekanego
pół pęczka szczypiorku, drobno posiekanego
1/2 łyżeczki imbiru
1/2 łyżeczki zmielonych ziaren kolendry
1 ząbek czosnku, drobno posiekany
sól i czarny pieprz
do podania: ulubione bułeczki, rukola, plastry pomidora i cebuli oraz keczup
Przygotowanie: Piekarnik rozgrzać do 200 stopni. Kaszę jaglaną przelać wrzątkiem, wodę odlać i czynność powtórzyć. Następnie wlać 1 1/2 szklanki wody, dodać szczyptę soli i gotować kaszę na minimalnym ogniu do czasu wchłonięcia płynu. W tym czasie botwinkę oczyścić, buraczki i łodyżki pokroić w drobną kostkę, zalać niewielką ilością wody i gotować 5 - 8 minut do czasu, aż botwinka będzie miękka. Następnie odcedzić i porządnie odcisnąć. Ugotowaną kaszę wymieszać w dużej misce z botwinką i resztą składników. Doprawić do smaku solą oraz czarnym pieprzem, i ponownie dokładnie wymieszać rękami. Formować równej wielkości kotlety i układać je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Burgery piec 20 minut, następnie obrócić je i dopiekać kolejne 5 - 10 minut. Podawać w bułkach z warzywami lub do niedzielnego obiadu.
Naleśniki z botwinkąSkładniki na około 8 naleśników:
1 szklanka mąki
1/3 szklanka zmielonych płatków owsianych
1 3/4 szklanki mleka lub wody
1 łyżka czarnego sezamu
1 łyżka oleju
szczypta soli
Przygotowanie: Płatki zmielić w młynku. W dużej misce wymieszać mąkę, sodę, sól, sezam i zmielone płatki. Wlać mleko i olej, wszystko energicznie wymieszać trzepaczką albo mikserem. Patelnię przed pierwszym naleśnikiem cienko posmarować olejem i wylać chochelkę ciasta. Rozprowadzić ciasto, smażyć z jednej strony następnie przewrócić naleśnika i smażyć z drugiej strony. Tak samo smażyć następne.
Botwinkowy farszSkładniki:
1 pęczek botwinki
1 ząbek czosnku
1/2 papryczki chili
spora szczypta świeżo zmielonej gałki
sól i czarny pieprz
oliwa
Przygotowanie: Liście botwinki pokroić, łodyżki oraz buraczki posiekać w drobną kostkę. Czosnek i chili posiekać. Na dnie patelni rozgrzać oliwę, dodać posiekany czosnek oraz chili, smażyć przez 1 minutę. Następnie dodać buraczki oraz łodyżki, smażyć przez 5 minut, a po tym czasie dodać liście wraz ze szczyptą soli. Dusić przez 5 - 10 minut, doprawić gałką, solą i pieprzem do smaku. Tak przygotowany farsz wkładać do naleśników i podawać z ulubioną sałatką.
Porady botwinkowe:
1. Wybierając botwinkę warto zwrócić uwagę na liście i łodyżki – te pierwsze powinny być świeże, jędrne i intensywnie zabarwione, a te drugie chrupiące i kruche.
2. Jeśli planujecie przygotować z botwinki zupę dobrze jest wybrać pęczek z większymi buraczkami, aby zupa miała intensywny, różowy kolor i słodki smak buraków. Jeżeli botwinka ma służyć jako farsz do pierogów lub naleśników buraczki mogą być mniejsze.
3. Przechowujcie botwinkę w lodówce owiniętą w wilgotny, papierowy ręcznik – dzięki temu dłużej zachowa świeżość.
4. Przed podaniem umyjcie botwinę w zimnej wodzie, a buraczki dokładnie wyszorujcie i odetnijcie włochate korzonki. Tak przygotowane buraczki są gotowe do podania, nie trzeba ich dodatkowo obierać.
5. Śmiało połączcie botwinkę z limonką i mlekiem kokosowym, sezamem i imbirem, a nawet żurawiną lub malinami. Nie bójcie się eksperymentów!
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN