Cymbidium to rodzaj storczyka z kwiatami zebranymi w długie grona. Roślina wyróżnia się tym, że jest piękna i bardzo trwała. Ze względu na swój urok świetnie prezentuje się w doniczkach lub jako element kompozycji kwiatowych oraz bukietów. Jakie warunki trzeba mu zapewnić i jak właściwie pielęgnować cymbidium?
Cymbidium to roślina ze storczykowatych , która naturalnie występuje w Himalajach. Ze względu na swoje pochodzenie jest dobrze przystosowana do chłodnych warunków uprawy. Długie pędy, na których znajduje się od 10 do 25 kwiatów, pięknie pachną, dzięki czemu roślina świetnie sprawdza się jako element dekoracyjny w wielu pomieszczeniach. Ozdobę stanowią również jej długie liście. Cymbidium kwitnie raz w roku.
Podstawowy podział cymbidiów
Istnieje aż 70 gatunków storczyków należących do rodzaju cymbidium. Wyróżnia się wśród nich 3 podstawowe grupy:
1. Gatunki, które wyróżniają się dużymi kwiatami, rosną naturalnie u podnóży Himalajów oraz na wyższych wysokościach w Chinach, potrzebują niższej temperatury, żeby zakwitnąć.
2. Orchidee, które mają mniejsze kwiaty i wymagają stałych warunków termicznych do wzrostu, nie potrzebują wysokiej temperatury, żeby zakwitnąć.
3. Gatunki tropikalne, które wymagają wysokich temperatur przez cały rok, posiadają zwisające kwiatostany z niewielkimi kwiatami.
Cymbidium – uprawa, pielęgnacja, przesadzanie
Przygotowując się do uprawy storczyka cymbidium, należy wybrać miejsce jasne , wyeksponowane na słońce, ewentualnie pod drzewem lub krzewem, gdzie rano pada na nie dużo naturalnego światła.
Jeżeli storczyk będzie uprawiany wewnątrz, warto postawić go przy oknie skierowanym na południe, wschód lub zachód i pamiętać, że od maja do października trzeba trzymać go na zewnątrz , na tarasie lub na balkonie. Jest to konieczne, ponieważ storczyki tego rodzaju lubią nocne, niskie temperatury – dzięki temu dochodzi do indukowania pędów kwiatowych. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego storczyk cymbidium nie kwitnie , prawdopodobnie roślina nie ma dostępu do chłodniejszego powietrza.
Po przeniesieniu rośliny do wewnątrz trzeba ją postawić przy oknie wyeksponowanym na światło słoneczne, jednak w miejscu dość chłodnym – w pomieszczeniach, gdzie panuje temperatura wyższa niż 14 stopni Celsjusza, pąki rośliny mogą opaść. Kwiat cymbidium lubi wilgoć, jednak jest w stanie wytrzymać również w pomieszczeniach, gdzie powietrze jest raczej suche.
Podłoże , na którym będą rosnąć kwiaty, powinno być przepuszczalne, trwałe, z dużą ilością substancji organicznej. Świetnie sprawdzą się w tym przypadku torf oraz kora sosnowa. Dobrze jest regularnie nawozić cymbidium, a najlepiej wykorzystać do tego nawóz przeznaczony dla storczyków.
Należy przesadzać roślinę co 2 lub 3 lata, ponieważ po takim czasie podłoże ulega rozkładowi. Najlepiej zrobić to 3 tygodnie po kwitnieniu i opadnięciu liści i włożyć kwiatek do ciasnej doniczki. Następnie trzeba wypełnić ją do połowy ziemią oraz pozbyć się starych i bezlistnych pseudobulw.
Cymbidium – podlewanie
Storczyk cymbidium należy podlewać regularnie i obficie w okresie wegetacyjnym, od wiosny do jesieni. Zimą, ze względu na mniejszą ilość słońca, należy podlewanie nieco ograniczyć. Gleba powinna być cały czas wilgotna , z wyjątkiem okresu tuż po przesadzeniu. Warto raz na jakiś czas spryskać liście, jednak należy zrobić to deszczówką lub wodą destylowaną. Co więcej, roślina jest narażona na ataki przędziorków , które lubią przebywać na spodniej stronie ich liści. Dlatego też, aby uniknąć szkodników, należy raz na miesiąc potraktować je wodą.
Kompozycje kwiatowe z cymbidium
Wiele osób decyduje się wykonywać oryginalne kompozycje kwiatowe ze storczyka cymbidium. Będą one świetnie wyglądać zarówno w pomieszczeniach w rustykalnym stylu, jak również w nowoczesnych aranżacjach. Oto kilka ciekawych propozycji na proste dekoracje z wykorzystaniem cymbidium:
· Kwiat cymbidium w kuli: wystarczy umieścić roślinę w kuli wykonanej ze szkła oraz wrzucić do środka dekoracyjne kulki żelowe, które zapewnią cymbidium stały dostęp do wody.
· Gniazdo z cymbidium : piękna kompozycja w stylu rustykalnym, szklane naczynie należy wyłożyć zwiniętymi pędami dzikiego wina. Następnie do środka włożyć fiolki z kwiatami cymbidium i anturium.
· Nowoczesna kompozycja: do białych patyków należy przymocować fiolki z kwiatami storczyka.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN