Styl Życia

Cuda z papieru, czyli nowoczesne rękodzieło w wersji 3D. "To magiczne chwile, słychać tylko szelest papieru"

"Cuda z papieru", reporter: Piotr Wojtasik

Styl Życia

Cuda z papieru, czyli nowoczesne rękodzieło w wersji 3D. "To magiczne chwile, słychać tylko szelest papieru"

"Cuda z papieru", reporter: Piotr Wojtasik

Lubisz minimalizm? Dobrze się składa, że z nami jesteś. Magda Rukasz projektuje dekoracje z papieru. Estetyczną formę łączy z nowoczesnym rękodziełem. Lampy, girlandy, wazony i trójwymiarowe obrazy pomagają stworzyć niezwykłą atmosferę w każdym wnętrzu. Zobaczcie, jak powstają.

Pasja do papierowych ozdób

Praca z papierem, a dokładnie tworzenie papierowych dekoracji to jedna z największych pasji Magdy Rukasz. Jak przyznaje, nareszcie znalazła coś, co sprawia jej mnóstwo satysfakcji, a jednocześnie uczy cierpliwości i pokory, ma wymiar terapeutyczny i jest relaksujące.

Jak narodził się pomysł na tego typu zajęcie? Wszystko zaczęło się od książki "Folding for Designers", która towarzyszy artystce do dzisiaj.  

Tak jak muzycy mają nuty, tak składacze papieru mają tę książkę

 – mówi Magda.

Miłością do sztuki nasza bohaterka postanowiła zarażać innych. W swojej pracowni w Lublinie organizuje dla dorosłych artystyczno-kulturalne spotkania z pogranicza designu i sztuk plastycznych. Chętnych nie brakuje. Panie przychodzą na zajęcia, aby wykonać własnoręcznie lampion czy dekoracje do domu.

To są magiczne chwile, bo wszyscy są tak skupieni na pracy, że słychać tylko szelest papieru

   – opowiada miłośniczka origami.

Papierowa sztuka

Praca z papierem wymaga od artysty dużych pokładów cierpliwości i precyzji. Do tego stół, proste narzędzia introligatorskie, dłonie i możemy działać. Brzmi prosto? To jeszcze nie wszystko. Choć ozdoby, którymi zajmuje się Magda, są minimalistyczne i proste do wykonania, cała sztuka polega w doborze materiału, z którego są wykonywane. Obecnie na rynku znaleźć można papiery zrobione z naturalnych składników.

Część z nich wykonane są na bazie warzyw i owoców. Do tych papierów dodawane są pulpy z winogron, z oliwek, z zielonej herbaty. Bardzo fajne rozwiązania ekologiczne i są to też papiery bezpieczne dla ludzi

– wyjaśnia nasza bohaterka.

Origami modułowe

Dzieła wykonywane przez Magdę zapierają dech w piersiach. Wśród licznych lamp, wazonów czy girland, uwagę przyciągają papierowe obrazy składające się w płaskorzeźbę. To tzw. origami modułowe, które polega na łączeniu kilkudziesięciu elementów za pomocą wypustek i kieszonek.

Wkładamy jedną część w drugą i powstaje nam piramidka. Proces jest prosty. Proces robienia trwa około dwóch tygodni

 – tłumaczy Magda Rukasz.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:
Co sądzisz o tym artykule?
84
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
11.03.2020
A.
Piękna, mądra i zdolna! Brawo!