Niewielkie białe plamki na paznokciach to niekiedy efekt urazu mechanicznego, reakcja alergiczna lub symptomy choroby. Wyglądają nieestetycznie i są powodem kompleksów, szczególnie u osób, które muszą mieć reprezentatywne dłonie w swoim miejscu pracy. Sprawdź, co oznaczają białe plamki na paznokciach.
Zobacz też: Jakie są właściwości kminu rzymskiego? Do czego stosować kumin? >>>
Paznokcie to wbrew pozorom miejsce, które zdradza bardzo dużo informacji o stanie zdrowia organizmu. Jasnoróżowe, jednolite, z prześwitującym przez płytkę półksiężycem macierzy paznokcie to objaw zdrowia. Wspomagane prawidłową dietą i pielęgnacją są mocne, nie kruszą się, nie rozdwajają i szybko rosną. Płytkę paznokcia tworzy m.in kreatyna, na której kondycję mają wpływ składniki odżywcze, dostarczane organizmowi wraz z pokarmem. Niekiedy na powierzchni paznokci powstają drobne białe plamki. Ich intensywność i liczba zależy od podłoża, które je generuje. Białe plamki na paznokciach mogą być efektem drobnego urazu lub objawem choroby. Mogą pojawić się niezależnie od wieku. Przybierają formę okrągłą lub malutkich prążków (pionowych lub poziomych).
Białe plamki na paznokciach – przyczyny
Białe plamki na paznokciach u rąk , a czasami też u nóg są wynikiem urazów mechanicznych. W przypadku stóp ma to często związek ze zbyt ciasnymi butami. Obgryzanie paznokci i chwytanie zębami całej powierzchni paznokcia również może prowadzić do powstania mikrourazów. Powodem może być również zbyt agresywne i mocne przycinanie paznokci tępymi narzędziami, które mogą nienaturalnie wyginać płytkę paznokcia. Używanie złej jakości pilniczka, który szarpie brzegi paznokcia, również prowadzi do powstawania nieregularnych plamek. U osób, które stale malują paznokcie lakierami zmywalnymi bądź stosują manicure hybrydowy, pojawienie się białych plamek może być reakcją alergiczną na substancje zawarte w lakierach. Podobna reakcja może zachodzić w odpowiedzi na zbyt częste używanie zmywacza do paznokci.
Zobacz też: Olejek tsubaki z kamelii japońskiej – wsparcie dla włosów i skóry >>>
Pojawiające się na płytce paznokcia zmiany mogą mieć również podłoże chorobowe. O czym świadczą białe plamki na paznokciach?
- niedobory witamin i składników odżywczych – źródła problemu należy szukać w ubogiej i nieodpowiedniej diecie, w której przeważają sól i konserwanty,
- choroby nerek i wątroby,
- zaburzenia metabolizmu,
- infekcje osłabiające organizm,
- grzybica i choroby skóry,
- nieodpowiednia pielęgnacja i niedokładna higiena,
- stres,
- drastyczne zmiany temperatury – bardzo długie przebywanie na zimnie,
- obecność w organizmie pasożytów.
Białe plamki na paznokciach a niedobór witamin
Za prawidłowy wzrost paznokcia i jego zdrowy wygląd odpowiadają: cynk, wapń, potas, magnez, żelazo, witaminy A i B. To właśnie tych składników nie powinno zabraknąć w codziennej diecie. Jeśli niedobory w organizmie są znaczne, co ujawnia się również w wynikach krwi, można sięgnąć po suplementację, by wyrównać niedobór, a następnie prawidłową wartość utrzymywać dobrze skomponowaną dietą. Niedobór tych witamin i składników odżywczych nie tylko objawia się złą kondycją paznokci, ale pociąga za sobą szereg innych dotkliwych dolegliwości, tj: wyraźne osłabienie włosów, przesuszenie skóry, brak energii, zaburzenia metabolizmu, osłabienie odporności organizmu i szybsze łapanie infekcji i wirusów. Dieta jest absolutną podstawą zdrowia, funkcjonowania organizmu i dobrego wyglądu. To właśnie jej w pierwszej kolejności należy poświęcić najwięcej uwagi i dbać, by dostarczać organizmowi maksymalną dawkę witamin. To ich niedobór często jest również przyczyną białych plamek na paznokciach u dziecka . Wynika to z reguły z niechęci dzieci do jedzenia warzyw i owoców, i zastępowania ich słodkościami.
Białe plamki na paznokciach – jak się ich pozbyć?
Leczenie białych plamek na paznokciach należy zacząć od przeanalizowania swojej diety. Żeby się upewnić, że nie są efektem anemii lub niedoboru witamin, warto wykonać podstawowe badanie krwi, które wyraźnie pokaże wartość składników mineralnych w organizmie. Należy również wykluczyć stosowanie lakierów do paznokci i zmywacza, które w swoim składzie mają silne substancje drażniące (formaldehyd, toluen, aceton). Jeśli istnieje podejrzenie pasożytów, warto wykonać test na ich obecność w kale. Dodatkowo pomocne będą badania pod kątem obecności metali ciężkich we krwi. Płytka paznokcia powinna być pielęgnowana z taką samą dokładnością jak reszta ciała. Pomocne będą olejki i kremy, które wciera się bezpośrednio w paznokcie. Do manicuru należy używać zawsze czystych i ostrych narzędzi. Jeśli białe plamki na paznokciach nadal będą obecne lub powiększą się, należy zwrócić się do lekarza, który wykluczy ewentualne choroby wątroby lub nerek.
Zobacz też: Co to są nutrikosmetyki? Jak należy je stosować? >>>
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN