Poplon stosuje się najczęściej na polach zbóż po żniwach. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować go także w przydomowym ogródku czy na działce. Co najlepsze na poplon letni? A co na ozimy?
Co to jest poplon?
Poplon, inaczej międzyplon , to wysiewanie po zbiorach kolejnych roślin. Nie są to rośliny użytkowe, a takie, które przekopiemy, aby wytworzyły nawóz. Robimy to zanim rośliny zakwitną i wydadzą owoce, aby nie pobierały z gleby składników odżywczych.
W rolnictwie sianie poplonu jest dla niektórych rolników obowiązkowe. To dlatego, że dzięki zmianom w uprawie gleba nie jałowieje, a oprócz tego jest chroniona przed erozją - powietrzną i wodną, chwastami, wysuszeniem i nadmierną wilgocią. Struktura i skład gleby są zdecydowanie lepsze niż w monokulturach (uprawach ciągle jednej rośliny), co przekłada się także na większą odporność roślin na choroby i szkodniki oraz bujniejszy wzrost i większe plony. Efekt utrzymuje się nawet 2-3 lata.
Międzyplon, poplon, nawóz zielony - jak stosować?
Rośliny na poplon to także nawóz zielony. Najczęściej wybiera się takie, które szybko kiełkują i wytwarzają tzw. masę zieloną. To ona po przekopaniu będzie stanowiła źródło składników odżywczych dla kolejnych roślin.
Najczęściej na poplon wybiera się rośliny motylkowe. Oprócz wszystkich wymienionych powyżej zalet mają jeszcze jedną cechę: wiążą azot. Działają więc podobnie jak nawóz azotowy, wzbogacając glebę o ten pierwiastek.
Przed wysianiem międzyplonu także nawozimy glebę, tak jak przed warzywami. Kiedy rośliny urosną, ścinamy je do wysokości 20-25 cm i to, co ścięliśmy, przeznaczamy na kompost, a resztę przekopujemy.
Co na poplon letni?
Poplon letni sieje się w lipcu i w sierpniu, od razu po zbiorach, a przekopuje jesienią. Można zastosować tzw. mulczowanie gleby , czyli pozostawienie roślin do wiosny i przekopanie ich dopiero wtedy. To działanie korzystne przy uprawie pomidorów, ogórków, cebuli i selera.
W ogródkach najkorzystniej jest zastosować międzyplon letni , a później przed zimą przekopać ziemię z kompostem lub obornikiem.
Rośliny na poplon letni:
· łubin żółty - na poplon wybiera się go bardzo często, gdyż jest niewymagający co do gleby - może być uboga, na średnich glebach wysiewamy łubin wąskolistny;
· peluszka na poplon - groch siewny pastewny jest uniwersalny, jeśli chodzi o glebę - można go posadzić na ciężkiej i na lekkiej ziemi;
· rzodkiew oleista na poplon - wymaga żyznej gleby, aby wystarczająco szybko wzeszła i spełniła swoją rolę, może być wysiewana bez mieszania z innymi nasionami oraz mulczowana;
· seradela na poplon to roślina, której nie przeszkadzają trudne warunki pogodowe ani gleba uboga w składniki odżywcze, potrafi pobierać wilgoć także z rosy i mgły;
· facelia na poplon - produkuje dużo zielonej masy i wypiera chwasty, jest niewymagająca w stosunku do gleby, urośnie i na ciężkiej, i na lekkiej, a także mało żyznej, nadaje się do mulczowania, facelię należy siać pod koniec lipca lub na początku sierpnia;
· słonecznik na poplon - ma tę zaletę, że będzie dobrze rósł zarówno w glebie ciężkiej, jak i lekkiej. Jest wytrzymały na suszę, ale wrażliwy na mrozy;
· bobik na poplon - to roślina odporna na niskie i wysokie temperatury i nadmierną wilgoć, potrzebuje jednak dość żyznej gleby i podlewania, gdyż nie znosi suszy, słabo rośnie na kwaśnej glebie.
Rośliny na późny poplon letni (w II połowie sierpnia):
· gryka na poplon - to roślina wrażliwa na spadki temperatury, rośnie na mało żyznych glebach;
· gorczyca biała na poplon - może być wykorzystana jako poplon na działce, rośnie na średnich glebach, nie tylko chroni glebę przed jałowieniem, ale też odstrasza ślimaki, warto w jej miejscu posadzić sałatę, aby ją ochronić przed tymi szkodnikami, gorczycę białą siejemy daleko od rzepaku i rzepiku.
Co siać na poplon ozimy?
Poplon ozimy sieje się jesienią, najpóźniej do końca września, a przekopuje wiosną.
Rośliny na poplon ozimy:
· żyto ozime - żyta na poplon nie stosuje się w przypadku upraw zbóż, aby nie zwiększać narażenia na choroby grzybowe;
· wyka ozima na poplon - urośnie na średnio urodzajnej glebie;
· rzepak ozimy - rzepak nadaje się na poplon na glebie żyznej, po rzepaku nie siejemy roślin kapustnych i rzepowatych (kapusty, rzodkiewki, brukselki, rzepy), gdyż rzepak jest wrażliwy na te same szkodniki i choroby;
· rzepik ozimy - odstrasza nicienie, drutowce i chwasty.
Co zasiać na poplon w zależności od gleby?
Gleby lekkie przekopujemy na głębokość 20 cm, gleby ciężkie - 15 cm.
Rośliny odpowiednie na poplon:
· w glebach lekkich: gryka, łubin żółty, seradela, wyka ozima, facelia błękitna, gorczyca biała;
· w glebach średnich: koniczyna inkarnatka, łubin żółty, łubin wąskolistny, groch pastewny, wyka ozima;
· w glebach ciężkich: nostrzyk, bobik, wyka siewna, wyka ozima, rzepak, peluszka.
Możemy wysiewać różne rośliny razem w jednym miejscu, najczęściej wybiera się mieszankę dwóch, rzadko tzw. czysty siew, czyli wysiewanie tylko jednego gatunku.
Zobacz film: Najpiękniejszy ogród w Europie
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF