Cała Polska strefą czerwoną. Jakie obowiązują obostrzenia?

koronawirus
Kachura Oleg/Getty Images
Cała Polska od soboty stała się strefą czerwoną. Restauracje, kawiarnie i bary - przez najbliższe dwa tygodnie - wydają dania tylko na wynos. Od poniedziałku w szkołach podstawowych od 4 klasy nauka odbywa się zdalnie. Jakie jeszcze obostrzenia nas obowiązują?

Cała Polska w czerwonej strefie

Polska od 24 października, czyli od soboty, stała się strefą czerwoną ze wszystkim nowymi obostrzeniami, o których informował premier Mateusz Morawiecki w czasie piątkowej konferencji prasowej.

Jeśli chodzi o edukację, do zdalnej nauki, która obecnie obowiązuje w szkołach ponadpodstawowych i wyższych, dołączą starsi uczniowie szkół podstawowych - od 4 klasy. Młodzież może wychodzić na zewnątrz w godzinach od 8.00 do 16.00 tylko pod opieką dorosłego. Przedszkola działać będą normalnie.

Wydarzenia sportowe odbywają się bez udziału publiczności, a kulturalne z maksymalnym udziałem 25 proc. widzów. Baseny, siłownie, aquaparki, dyskoteki i kluby nocne są zamknięte. Restauracje, bary i kawiarnie wydają dania jedynie na wynos . Sanatoria, podobnie jak na początku epidemii, zostały zamknięte.

W sklepach do 100 m kw. przebywać może maksymalnie pięciu klientów na jedną kasę, a w większych - powyżej 100 m kw. - jeden na 15 m kw.

Czerwona strefa - obostrzenia

W autobusach i tramwajach podróżować może jedynie tylu pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących.

Wszelkie spotkania , zebrania, imprezy oraz zgromadzenia publiczne są dozwolone, ale liczba uczestników nie może przekroczyć 5 osób . W większej grupie mogą spotykać się tylko osoby, które mieszkają razem lub robią to w celach zawodowych.

Czerwona strefa - seniorzy

Równocześnie wprowadzono nowe zasady dla seniorów. Zaleca się, by osoby powyżej 70 lat nie przemieszczały się - chyba że robią to w ramach wykonywania zawodu, wychodzą do kościoła albo po to, by zaspokoić niezbędne potrzeby życiowe np. na zakupy.

Nadal obowiązują w dni powszednie tzw. godziny dla seniora. W sklepach spożywczych, aptekach, drogeriach oraz na poczcie od 10.00 do 12.00 obsługiwane są wyłącznie osoby powyżej 60 lat. We wszystkich placówkach handlowych należy nosić maseczkę. Sklepy muszą udostępnić klientom podczas zakupów rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji rąk.

Kolejne obostrzenie dotyczy uroczystości religijnych. Może w nich uczestniczyć maksymalnie jedna osoba na 7 m kw. Wszyscy uczestnicy muszą mieć zakryte usta i nos.

Taki obowiązek dotyczy też przestrzeni publicznej m.in. ulic, placów, cmentarzy, promenad, bulwarów i środków komunikacji.

Kto nie musi zakładać maseczki

Maseczki nie trzeba zakładać w lesie, parku, zieleńcu, ogrodzie botanicznym czy zabytkowym, na działce albo plaży.

Biegacze, chodziarze czy rowerzyści, którzy robią to rekreacyjnie, muszą zakrywać usta i nos. Odstępstwem od tej zasady są osoby uprawiające sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych, jazdy konnej oraz w przypadku sędziego lub trenera.

Wyjątek od tego obowiązku stanowią też dzieci poniżej 5 roku życia, osoby niepełnosprawne lub te, które samodzielnie tego zrobić nie mogą.

Szczegółowe informacje na ten temat są dostępne pod adresem gov.pl/obostrzenia.

Rząd zamyka restauracje. "Brak wpływów i koszta stałe nas zabiją". Zobacz wideo:

x-news 

Zobacz też:

Druga fala pandemii koronawirusa w Europie. Jakie kary grożą za brak maseczki?

Według WHO świat znalazł się w krytycznym punkcie pandemii. "Najbliższe miesiące będą bardzo trudne"

Jak izolacja wpływa na dzieci? Psychoterapeutka: "Bardzo ważne są relacje z bliskimi"

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości