Berberys ‘Maria’ w ogrodzie – cięcie, rozmnażanie i wymagania uprawne. Dekoracyjna odmiana Thunberga ‘Maria’

GettyImages-663924358.jpg
GettyImages-663924358.jpg

Wśród berberysów można wyróżnić wiele gatunków i odmian, w ogrodach jednak rzadko spotyka się inne krzewy niż ozdobne mieszańce. Jedną z najbardziej rozpowszechnionych w Polsce roślin z tej kategorii jest Berberys ‘Maria’ wywodzący się z japońskiego berberysu Thunberga. Sprawdź, czym się wyróżnia, jak i kiedy go przycinać oraz jakie choroby najczęściej atakują tę roślinę.

Berberys ‘Maria’ jest polską odmianą krzewu stworzoną specjalnie do przydomowych ogrodów. Roślina wyróżnia się niewysokim wzrostem, dorasta maksymalnie do 1,5 m wysokości. Jest niezwykle ozdobna, a do tego wyjątkowo łatwa w pielęgnacji. Jedyny zabieg, który musi być przeprowadzany regularnie, to cięcie berberysów. Jest to szczególnie ważne w przypadku uprawiania żywopłotu z krzewu.

Berberys ‘Maria’ – wygląd

Berberys ‘Maria’ ma wyprostowane pędy i liczne, drobne liście, które zmieniają kolor w zależności od pory roku. Wiosną ulistnienie przybiera intensywnie żółty kolor, z kolei świeże pędy mają oryginalnie czerwony odcień. Z biegiem czasu na liściach zaczyna być widoczna purpurowa obwódka, później stają się one pomarańczowo-czerwone, pędy zaś brązowieją. Jesienią na krzewie pojawiają się piękne, duże owoce, które są dodatkowym walorem estetycznym. Berberys w ogrodzie może prezentować się naprawdę pięknie, wystarczy spełnić jego podstawowe wymagania uprawne i nauczyć się, jak poprawnie go przycinać.

Berberys – przycinanie krok po kroku. Kiedy przycinać berberysy?

Cięcie berberysów to jedyny obowiązkowy zabieg, który pomaga utrzymać zdrowie rośliny i jej atrakcyjny wygląd. Przycinanie jest ważne szczególnie dla roślin uprawianych jako żywopłot. Berberys ‘Maria’ zrzuca liście na zimę, dlatego pierwsze cięcie przeprowadza się dopiero w kwietniu. Roślin nie można przycinać jesienią, kiedy na krzewie pojawiają się już pierwsze owoce berberysu.

Jeśli krzew berberys jest uprawiany jako żywopłot, należy wykonywać cięcie formujące. Coroczne przycinanie przypada zazwyczaj na okres między kwietniem a czerwcem. Odpowiedni kształt rośliny sprawi, że będzie prezentować się ona jeszcze atrakcyjniej, szczególnie w towarzystwie innych gatunków bądź odmian.

Raz na kilka lat na wszystkich krzewach berberysów powinno zostać wykonane cięcie odmładzające, w trakcie którego usuwa się wszystkie stare pędy i zniszczone lub uszkodzone części gałęzi. Dzięki temu roślina będzie cieszyć oko przez wiele lat. Cięcie berberysów przeprowadza się także w przypadku zauważenia objawów choroby.

Berberys – rozmnażanie krzewu

Berberys rozmnaża się z nasion lub przez sadzonki. Przed wysiewem nasiona muszą zostać dokładnie oczyszczone, a następnie poddane procesowi stratyfikacji. Dopiero po kilku tygodniach, gdy już wykiełkują, mogą zostać umieszczone w gruncie lub w doniczce. Rozmnażanie berberysów poprzez sadzonki jest metodą znacznie prostszą. Sadzonki pobiera się w czerwcu. Najlepiej ukorzeniają się te ze zdrewniałą piętką, czyli fragmentem rośliny macierzystej.

Choroby berberysów – jakie są?

Na berberysach dość rzadko można zauważyć objawy choroby czy żerowania szkodników. Są to rośliny stosunkowo odporne. Sadzonki berberysu najczęściej atakuje choroba o podłożu grzybowym, znana również jako zamieranie pędów. Pierwsze symptomy można zaobserwować na młodych pędach rośliny. Brunatne plamy rozprzestrzeniają się na pozostałe części rośliny i mogą powodować całkowite jej obumarcie. Uszkodzone części rośliny należy przyciąć natychmiast po zauważeniu objawów, a następnie wykonać oprysk całego berberysu. W leczeniu stosuje się chemiczne środki przeciwgrzybicze.

Berberys Thunberga ‘Maria’ – wymagania uprawne i pielęgnacja

Berberys Thunberga ‘Maria’ jest krzewem niewymagającym i łatwym w uprawie. Może być sadzony również na działkach początkujących ogrodników, którzy z pewnością poradzą sobie z jego pielęgnacją.

Berberys preferuje stanowiska słoneczne. Może być sadzony również w miejscach półcienistych, jednak nie w całkowitym cieniu. Odpowiednia ilość promieni słonecznych jest szczególnie korzystna dla odmiany ‘Maria’. Atrakcyjne, intensywne ubarwienie liści utrzymuje się tylko w pełnym słońcu, warto więc przygotować optymalne warunki dla młodych sadzonek krzewu.

Berberysy najlepiej rosną na glebach żyznych i wilgotnych. Lubią stanowiska osłonięte od bezpośredniego silnego wiatru, choć rzadko ulegają uszkodzeniom. Odmiana ‘Maria’ jest odporna na mrozy, jednak w bezśnieżne zimy niektóre z jej pędów mogą przemarzać. Wiosną krzew wyjątkowo szybko sam się regeneruje i nie potrzebuje stosowania dodatkowych nawozów.

Gdzie i jak sadzić berberysy? Zastosowanie krzewów

Berberys ‘Maria’ dobrze prezentuje się jako krzew samodzielny, z powodzeniem może być sadzony w ogrodzie jako soliter. Równie pięknie prezentuje się w kompozycjach kwiatowych i bez problemu rośnie nawet na rabatach, w towarzystwie innych roślin. Ze względu na dużą odporność nawet na mocne cięcie, często bywa wykorzystywany jako niski, formowany żywopłot. Niektóre odmiany berberysów, w tym Thunberga ‘Maria’, mogą być uprawiane także w specjalnych pojemnikach. W bezpośrednim sąsiedztwie można sadzić rośliny tej samej odmiany lub tworzyć różnorodne kompozycje międzygatunkowe.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Ciasto z gruszkami w cynamonie i berberysem

Dzień Dobry TVN/ x-news

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie