Hobby

Artystyczne odczarowywanie średniowiecza za pomocą stempli. "Jest to dosyć żmudna praca"

Hobby

Artystyczne odczarowywanie średniowiecza za pomocą stempli. "Jest to dosyć żmudna praca"

Niecodzienna pasja oraz zainteresowanie historią sprawiło, że Monika i Łukasz Harazim założyli rodzinę. Dziś wspólnie rekonstruują średniowieczne tkaniny. Na czym to polega? O tym opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.

Początki nietypowej pasji

Oboje pasjonowali się historią od najmłodszych lat. Monikę w pewnym momencie życia zaczęła dodatkowo interesować rekonstrukcja historyczna. Pragnęła mieć coś, co będzie zgodne z daną epoką i zaczęła stemplować. Poznali się, kiedy Łukasz chciał od niej nabyć oryginalną tkaninę.

Miałem zamiar zamówić sobie strój ze stemplowanego materiału, to była rekonstrukcja z XIII wieku. Monika, jako jedna z nielicznych osób w Polsce, zajmowała się stemplowaniem tkanin metodami średniowiecznymi, dlatego do niej napisałem - wspominał w Dzień Dobry TVN Łukasz Harazim.

Ich znajomość nabrała tempa. Wzięli ślub i zamieszkali razem. To wszystko wzięło się z pasji do średniowiecza.

- Ja żartowałam, że ma tak wysokie wymagania, że chyba będzie musiał sam sobie te stemple przybijać, no i trzeba uważać, czego sobie człowiek życzy, bo teraz sam je sobie przybija - powiedziała Monika Harazim.

Stemplowanie tkanin

Do dzisiejszych czasów nie zachowały się żadne opisy stemplowania ze średniowiecza - wiadomo jedynie, że stemple były drewniane. Na tej podstawie Monika i Łukasz stworzyli swoją metodę rekonstrukcji tkanin. Ona tworzy farby, on z kolei siedzi i odbija wzorki.

- W stemplowaniu na pewno podoba mi się to, że mogę odtworzyć tę część kultury materialnej średniowiecza czy późniejszych okresów - renesansu, baroku. Staramy się jak najwierniej te tkaniny odtwarzać - podkreślił w naszym programie Łukasz Harazim.

Punktem wyjścia jest dla nich książka, w której znajdują dany wzór. Potem korzystając z naturalnych barwników starają się te średniowieczne desenie stemplować na tkaninach. Cały proces wymaga wielu godzin praktyk i sprawdzania. Metr kwadratowy wzoru stemplowanego to czas pracy około 5-10 h. Jest to dosyć żmudna praca.

- My troszeczkę chcieliśmy odczarować to średniowiecze, o którym się mówiło, że takie brudne, takie zacofane. Otóż okazuje się, że nie do końca tak było. Ci ludzie mieli duże potrzeby estetyczne i też robili ciekawe rzeczy - zapewniła Monika Harazim.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Reporter: K. Chętnik, S. Repeła
Co sądzisz o tym artykule?
71
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0