Burze i ulewy w Polsce
Minionej doby strażacy przeprowadzili łącznie 3759 interwencji, z czego pożary stanowiły zaledwie 133 akcje. Pozostałe interwencje to tzw. miejscowe zagrożenia, 2125 były zdarzeniami związanymi z usuwaniem skutków burz. Takie informacje przekazał rzecznik komendanta głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski.
Najwięcej wezwań odnotowano na Mazowszu (462), Podkarpaciu (377) i w Małopolsce (270). W większości przypadków działania straży polegały na pompowaniu wody z zalanych piwnic i garaży oraz na usuwaniu konarów drzew.
Na szczęście, w zdarzeniach związanych z burzami ulewnym deszczem nikt nie ucierpiał.
Gwałtowne burze i nawałnice - straty
Skutki deszczowo-burzowego frontu atmosferycznego były jednym z tematów posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Podczas spotkania rozmawiano m.in. o licznych podtopieniach i uszkodzeniach m.in. infrastruktury drogowej.
Od kilku dni przez Polskę przechodzą gwałtowne burze, w trakcie których występują opady gradu i ulewne deszcze, które mogą powodować wielomilionowe straty w infrastrukturze.
Do takiej sytuacji doszło w Małopolsce, gdzie wezbrane wskutek ulewnego deszczu Stradomka i Tarnawka przelały się przez wał przeciwpowodziowy i zalały centrum Łapanowa. Podtopionych zostało kilkadziesiąt budynków mieszkalnych, gospodarczych, rynek oraz kilkadziesiąt sklepów i punktów usługowych. Kilkadziesiąt osób musiało być ewakuowanych przez strażaków. Straty w infrastrukturze gminnej wstępnie szacowano na 17 milionów złotych.
W związku z trudną sytuacją w Małopolsce szef MSWiA Mariusz Kamiński zdecydował o uruchomieniu pomocy ze środków rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych wysokości 1,5 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na wypłatę zasiłków dla poszkodowanych w ostatnich nawałnicach w Małopolsce.
Po nawałnicach i ulewach, które w ostatnich dniach przechodziły nad Polską, wzrosło zagrożenie osuwiskami ziemi - informują służby geologiczne. Dotyczy to terenu całej Polski, a w szczególności trzech województw na południu kraju.
Najbardziej zagrożony jest rejon karpacki. Na tym terenie, stanowiącym zaledwie kilka procent powierzchni kraju, występuje ponad 90 procent wszystkich osuwisk w Polsce
- czytamy na stronie Państwowego Instytutu Geologicznego.
Pogoda na wtorek 23 czerwca
Gwałtowna pogoda nas nie opuszcza. We wtorek na wschodzie Polski zachmurzenie przeważnie duże. Okresami opady deszczu, a od Mazur po Lubelszczyznę miejscami burze.
Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane, okresami duże, przelotne opady deszczu, miejscami burze, zwłaszcza od Pomorza po Śląsk. W czasie burz lub silniejszych opadów przelotnych prognozowana suma opadów do 15 mm, na północnym wschodzie kraju do 25 mm. Temperatura maksymalna od 19°C do 23°C, chłodniej nad morzem i w rejonach podgórskich, od 17°C do 19°C.
Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni i północny. W czasie burz oraz wysoko w górach porywy wiatru do 65 km/h.
Więcej informacji o pogodzie znajdziesz na TVN Meteo.
Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.
Zobacz też:
#PogodniTVN grają na byle czym. „U nas od rana do wieczora jest wesoło”
Pogodna rodzina Kowalewskich. "Najlepszy moment dnia - gdy wita mnie dziecko, żona i pies”
Autor: Luiza Bebłot
Źródło: PAP, TVN Meteo