Zdrowe odżywianie

Jak poprawić pracę mózgu? Ekspert podpowiada, co jeść i pić, aby mieć sprawny umysł

Zdrowe odżywianie

Mózg to nasze centrum dowodzenia. To on kontroluje pracę całego organizmu, reguluje wydzielanie hormonów, a także działanie poszczególnych narządów. Z okazji Światowego Dnia Mózgu podpowiadamy, co jeść i pić, aby umysł działał jak najlepiej.

Dieta dla mózgu - co jeść i pic, aby mieć sprawny umysł?

To, co jemy, ma olbrzymi wpływ także na pracę naszego mózgu. Paliwem dla umysłu jest przede wszystkim glukoza. - Najlepszym wyborem okaże się tutaj wprowadzenie do menu miodu, buraków i cebuli – oczywiście nie jednocześnie - mówił Michał Domaszewski, lekarz rodzinny.

Nasz mózg potrzebuje także magnezu. Doskonałym źródłem tego pierwiastka są banany oraz awokado. Osoby, które chcą na długie lata zachować sprawny umysł, nie mogą zapominać o witaminie B12. - Buduje osłonki mielinowe, które odpowiedzialne są za szybsze przeskakiwanie impulsów z komórki na komórkę - tłumaczył specjalista. Najwięcej witaminy B12 znajdziemy w mięsie i owocach morza. Osoby, które nie jedzą tego rodzaju produktów, mogą mieć problem z zaspokojeniem dziennego zapotrzebowania organizmu na tę witaminę. Aby uniknąć niedoborów, warto skonsultować się z lekarzem i rozważyć suplementację.

Warto pamiętać, że ludzki mózg w dużej mierze składa się z tłuszczu. Aby sprawniej pracował, w naszym menu musi pojawić się także ten składnik. Nie oznacza to jednak, że bezkarnie możemy się objadać bekonem czy tłustym jedzeniem. Nasz mózg potrzebuje tzw. zdrowych tłuszczów. - Nasycone kwasy tłuszczowe, bo o nich mowa, znajdziemy między innymi w łososiu, orzechach, a także oleju lnianym - mówił specjalista.

Na tym jednak nie koniec! Do prawidłowego funkcjonowania nasz umysł potrzebuje również wody. - Naukowcy udowodnili, że 8 szklanek dziennie może poprawić jego pracę nawet o 30 proc. - dodał Michał Domaszewski.

Jak poprawić pracę mózgu?

Choć dieta ma ogromny wpływ na to, jak będzie działał nasz mózg, to sama zmiana menu może okazać się niewystarczająca. Potrzebny jest jeszcze odpowiedni trening. Pamięć można ćwiczyć, np. robiąc ręczne notatki oraz licząc w pamięci. Korzystny wpływ na naszą kreatywnością mają wizyty w galerii sztuki czy słuchanie muzyki. Natomiast dzięki rysowaniu, malowaniu oraz pisaniu mózg lepiej przetwarza informacje.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Stone RF

Pozostałe wiadomości