Zdrowie

Wysoka gorączka u najmłodszych. Jak sobie z nią poradzić?

Zdrowie

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Wysoka gorączka u najmłodszych
Wysoka gorączka u najmłodszych Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Gorączka u dziecka często wzbudza niepokój rodziców. Jak rozpoznać, że nie jest ona już tylko stanem podgorączkowym? W jaki sposób zbić temperaturę, by nie narażać bezpieczeństwa malucha? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała dr Aneta Górska-Kot.

Jak obniżyć temperaturę u malucha?

Grypa to jedna z najczęstszych chorób wirusowych układu pokarmowego u dzieci. Objawem, który jej towarzyszy jest zazwyczaj gorączka. W studiu Dzień Dobry TVN pediatra dr Aneta Górska-Kot, opowiedziała, jak rodzice powinni zareagować, gdy ich pociecha będzie miała zbyt wysoką temperaturę.

Jak rozpoznać, że rzeczywiście mamy styczność z gorączką? Jak tłumaczyła ekspertka, znakiem rozpoznawczym jest przede wszystkim temperatura organizmu przekraczająca 38 stopni. Co zrobić w takim przypadku? - Obniżamy nie cyferki, czyli 38, tylko reagujemy w zależności od stanu dziecka - zaznaczyła ekspertka.

Wysoka gorączka u najmłodszych

Pediatra podkreśliła, że jeżeli dziecko dobrze znosi gorączkę, to nie należy jej drastycznie zbijać. - Ona stymuluje siły obronne organizmu. My mamy nie tyle zbijać gorączkę, tylko dyskomfort z nią związany. Jeśli pociecha źle ją znosi, to podajmy leki przeciwgorączkowe - wyjaśniła.

Jak bezpiecznie podawać środki przeciwgorączkowe? - To, co jest bardzo ważne, to żeby podawać paracetamol co 4 godziny, a ibuprofen co 6 godzin. Odstęp między jedną a drugą dawką tego samego leku wynosił 4 godziny - zaznaczyła dr Aneta Górska-Kot.

Pomóc mogą również domowe sposoby. - Mamy jeszcze okłady albo chłodne kąpiele (2-3 stopnie niżej niż temperatura ciała), [...] okłady robimy tam, gdzie jest duża powierzchnia skóry np. głowa, klatka piersiowa - podsumowuje ekspertka.

Więcej na ten temat dowiesz się w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl

.Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości