Co robić, by długo żyć? "Ilu jest super 100-latków, tyle jest tajemnic"

Źródło: Dzień Dobry TVN
W czym tkwi sekret długowieczności?
W czym tkwi sekret długowieczności?
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
W czym tkwi tajemnica długowieczności? Czy każdy może dożyć 100 lat? Odpowiedzi na to pytanie naukowcy szukają od dawna. Zdrowa dieta, ćwiczenia fizyczne i sen to nie wszystko. Sekret długiego i szczęśliwego życia oraz jaki ma to związek z kameleonami zdradziła w Dzień Dobry TVN Marta Zaraska, dziennikarka naukowa.

Tajemnice długowieczności

Marta Zaraska jest dziennikarka naukową, teksty jej autorstwa drukowały m.in.: „The Washington Post”, „The Atlantic”, „Scientific American” czy tygodnik „Polityka”. Wydana przez nią w 2016 roku książka "Mięsoholicy: 2,5 miliona lat mięsożerczej obsesji człowieka" została uznana przez magazyn "Nature" za jedną z najlepszych pozycji naukowych roku.

Jej książki tłumaczone są na wiele języków, a najnowsza publikacja "Tajemnice długowieczności" jest bestsellerem w Korei i Kanadzie. Jest to analiza setek badań, prac naukowych i eksperymentów oraz ciekawe wioski na temat tego, co w naszym życiu powinno być naprawdę ważne, jeśli chcemy dożyć późnej starości.

Przepis na długowieczność

Jaka jest tajemnica długowieczności? Czy każdy może dożyć 100 lat? Czy potrzebne są do tego duże pieniądze, zaawansowane technologie farmacji, gotowane na parze brokuły i brak stresu? Może jednak chodzi o coś zupełnie innego, coś, co dostępne jest za darmo i dla każdego?

- Naukowcy co do zasady mówią, że ilu jest super 100-latków, tyle jest tajemnic. Natomiast badania naukowe wskazują, że oczywiście dieta i ćwiczenia, jak zawsze, ale co ciekawe rzeczy, o których często nie mówimy, przyjaźń, życzliwość, optymizm, są co najmniej równie ważne, jeśli chodzi o długowieczność - wyjaśnia Marta Zaraska - Bycie takim fajnym człowiekiem prowadzi do dłuższego życia i na to są ogromne ilości badań - dodaje.

- Jeśli porównamy pomaganie innym z dietą, to jest mniej więcej taki sam poziom wpływu na nasze zdrowie. Wolontariusze mają około 22% niższe ryzyko śmiertelności, czyli przedwczesnej śmierci, a dieta śródziemnomorska to jest 21 %, mniej więcej to samo - przybliża wpływ różnych czynników na zdrowie autorka książki "Tajemnice długowieczności".

- O czynnikach miękkich, czyli życzliwości i przyjaźni trochę mało się mówi. Głównie, kiedy mówimy o długowieczności, to mówi się o superfoods, dietach, suplementach diety, oczywiście bardzo drogich. Suplementy diety to jest rynek powyżej 200 miliardów dolarów rocznie na świecie To są ogromne pieniądze. Natomiast to, czy idzie pani na spacer z koleżanką, czy pan kogoś przepuści w korku, na tym nikt kasy nie robi, więc się o tym nie mówi - puentuje Marta Zaraska.

Co kameleony mają wspólnego z długim życiem?

Kameleony kojarzymy ze zdolności do przybierania barw otoczenia i stapiania się z nim. Co ich umiejętności mają wspólnego z długowiecznością człowieka?

- Chodzi mi o empatię i mimikrę. Empatia to jest klucz do tego. o czym piszę w książce. Czyli do tego, żeby być lepszym przyjacielem, lepszym rodzicem, lepszym sąsiadem, żeby być bardziej życzliwym i pomocnym. Jest to coś czego można się nauczyć. No i jest tez mimikra. To jest naśladowanie mowy ciała (...). Kiedy angażujemy się w mimikrę, wydziela nam się mniej hormonu stresu - kortyzolu i stajemy się bardziej prospołeczni - wytłumaczyła dziennikarka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Patrycja Sibilska

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości