To, jakie rolki wybierzemy jako pierwsze, zależy również od naszych umiejętności i terenu, na którym zamierzamy jeździć. Czy będą to typowe rolki rekreacyjne, czy zamierzamy raczej skupić się na jeździe freestyle, a może naszym celem jest jazda szybka? Należy zweryfikować nasze oczekiwania i poznać kilka podstawowych informacji pomocnych w wyborze pierwszych rolek.
Zobacz wideo: Sport to zdrowie
Sport to zdrowie
Jak wybrać rolki dla początkujących?
Osoby, które nigdy nie miały na nogach rolek i łyżew (obie dyscypliny można poniekąd do siebie porównać), powinny udać się przede wszystkim do sklepu sportowego, w którym otrzymają profesjonalną pomoc przy wyborze rolek. Nie należy polegać na szeroko dostępnych rolkach z supermarketu za kilkadziesiąt złoty, bowiem są one bardzo niskiej jakości, która ani nie przełoży się na jakość jazdy, ani na nasze bezpieczeństwo. Najczęściej wybieranym modelem wśród osób początkujących są rolki rekreacyjne. Rolki te przeznaczone są do jazdy po równym i płaskim miejskim terenie. Pozwalają na jazdę w umiarkowanym, bezpiecznym dla początkujących tempie.
Rolki dla początkujących - na co zwrócić uwagę
Buty - powinien być wykonany z dobrej jakości przewiewnego materiału, który nie będzie parzył stopy. Warto rozejrzeć się za modelami, które wykorzystują system memory - zapamiętujący anatomiczny kształt stopy. Gwarantuje to idealne dopasowanie buta do stopy i uniemożliwienie przesuwanie się jej. Ponadto but powinien przylegać do stopy i dawać poczucie stabilizacji. Kółka - ich podział wprowadzony został ze względu na twardość i wielkość kół. Duże koła to możliwość szybkiej jazdy. Gwarantują osiąganie znacznego przyspieszenia, a przy tym są bardzo zwrotne. Chwalą je zwolennicy szybkich slalomów. Małe koła to oferta skierowana do tych, którym nie zależy na szybkiej jeździe. Miękkie koła gwarantują wysoką amortyzację i odporność na wstrząsy. Z racji niskiego stopnia twardości, nie pozwalają też szybko jeździć i szybciej się zużywają. Twarde koła przeznaczone są na nierówne ścieżki, poradzą sobie w trudniejszym i nierównym terenie, nie mają jednak amortyzacji. Skierowane są więc do osób, które już mają za sobą kilka jazd. Twarde koła są również bardziej wydajne. Płozy - czyli bardzo ważna część rolek, bowiem od nich zależy jakość odczuwalnej jazdy. W ofercie mamy płozy wykonane z tworzywa sztucznego oraz aluminiowe i karbonowe. Pierwsze skierowane są do osób, które są początkujące, ale potrafią sobie radzić z podstawową jazdą na rolkach. Bardzo dobrze stabilizują i amortyzują odczuwalność drgań. Płozy wykonane z aluminium lub karbonu są lżejsze, co przekłada się na cały ciężar rolek, ale nie dają stabilizacji, amortyzacji i nie są odporne na drgania. Z tego względu płozy te powinny wybierać osoby raczej zaawansowane, bowiem początkujący mogą mieć problem z utrzymaniem równowagi i balansu. Rolki rekreacyjne nie nadają się do jazdy w terenie. Ich budowa i zastosowane rozwiązania są skierowane do jazdy po równych powierzchniach, co czyni je idealnym wyborem dla osób początkujących lub praktykujących spokojną, miejską jazdę.
Zobacz wideo: Mistrzyni rolkarstwa
Zalety jazdy na rolkach
Wszyscy, którzy jeżdżą na rolkach, podkreślają ich niepodważalne zalety, które przekładają się na zdrowie i samopoczucie. Jazda na rolkach to sport, który w początkowej fazie wymaga lekcji koordynacji balansu ciała, ale później przynosi bardzo wiele korzyści. Poza tym jest sportem lekkim, o bardzo małym zagrożeniu kontuzjami. Jazda na rolkach zmusza całe ciało do pracy, a więc przyjemność płynnej i nawet spokojnej jazdy angażuje kolejno: nogi, miednicę, brzuch, ręce, plecy, kark. Korzystnie wpływa na kręgosłup, odciążając go, a przy okazji wzmacnia mięśnie pleców i barki. Wysmukla nogi i kształtuje pośladki. Podczas godzinnej jazdy na rolkach, w zależności od intensywności, możemy spalić nawet do 500 kcal.
Bezpieczeństwo - nieodłączny element jazdy na rolkach
Dobre rolki dla początkujących powinny iść w parze z odpowiednim zestawem ochronnym - kaskiem i ochraniaczami. Podczas jazdy ochrony potrzebują łokcie, kolana i nadgarstki. Ochraniacze powinny mieć system wentylacji, bowiem regularne odprowadzanie potu zwiększa komfort jazdy. Ochraniacze mają chronić kości i stawy, a także chronić przed otarciami podczas upadków. Powinny być więc sztywne, ale na tyle elastyczne, aby nie ograniczały ruchów i pozwalały na swobodne zgięcia nóg i rąk.
Zobacz też:
- 20-letni kitesurfer potrafi się wznieść ponad 30 metrów. "Lubię gonić wiatr, im mocniejszy, tym lepszy"
- Na czym polega gra w padla? "Jest dużo zabawy, spontaniczności"
- Zachęca do tańca i kreatywnych zabaw z dziećmi, a wszystko pod hasłem #PogodniTVN. "Dobra energia jest we mnie, a ja lubię się nią dzielić"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Karan Kapoor/Getty Images