Magnezja do wspinaczki – jaką wybrać? Jakie są jej rodzaje? 

Magnezja - jaką wybrać?
Magnezja - jaką wybrać?
Źródło: Addictive Stock/Getty Images
Pozornie magnezja to mało znaczący element wyposażenia wspinacza. Tymczasem znacznie ułatwia wspinanie się zarówno w skałach, jak i na sztucznych ściankach. Co to jest magnezja, jak działa i jaką wybrać? 

Kompletując sprzęt do wspinaczki, każdy myśli o dobrych butach, linie i uprzęży. Magnezja nie jest oczywistym elementem, który wówczas przychodzi na myśl. Jednakże jej właściwości sprawiają, że ręce wspinacza nie pocą się, a tym samym nie ześlizgują z uchwytów i skał. Używanie magnezji w trakcie wspinania zwiększa więc stabilność i przyczepność i maksymalizuje bezpieczeństwo. Ma także wpływ na poprawę techniki i pewność w wykonywanych ruchach. W sklepach ze sprzętem sportowym dostępna jest m.in. magnezja w płynie, w kostce i w proszku. Jaką wybrać, by najlepiej spełniała swoją funkcję?

Co to jest magnezja?

Magnezja biała to inaczej hydroksywęglan magnezu – nieorganiczny związek chemiczny mający szerokie zastosowanie w przemyśle. Używa się go m.in. do produkcji farb i kosmetyków. Sportowcy stosują ją, nakładając na dłonie, aby zapobiec ślizganiu się spoconej skóry rąk oraz zwiększeniu tarcia. Jest więc przydatna nie tylko we wspinaczce, ale we wszystkich sportach, w których przyczepność dłoni ma niemałe znaczenie, np. w podnoszeniu ciężarów, pole dance, skoku o tyczce czy akrobacji na drążku.

Rodzaje magnezji

Magnezje do rąk występują w różnej postaci i nie ma jednego rodzaju, który pasowałby wszystkim. Każda skóra poci się bowiem z różnym nasileniem, a różnym wspinaczom pasuje inny sposób nakładania magnezji na dłonie. Najlepiej więc wypróbować wszystkie rodzaje, by wybrać ten najbardziej odpowiedni. W sklepach ze sprzętem wspinaczkowym dostępne są m.in.: 

Magnezja w proszku 

Najpopularniejszą i najczęściej wybieraną formą magnezji jest ta w postaci białego proszku. Bardzo łatwo i szybko nakłada się ją na dłonie, co umożliwia jej nałożenie nawet w trudnych ekspozycjach i odcinkach drogi. Minusem jest jednak spore pylenie, a co za tym idzie – brudna odzież i sprzęt. Magnezja w proszku uważana jest za najbardziej skuteczną ze wszystkich wariantów.

Magnezja w kostce 

Inną popularną formą magnezji do wspinaczki jest ta sprzedawana w małych kostkach. Działa jednak bardzo podobnie jak ta w proszku, gdyż twarde kostki w łatwy sposób rozkrusza się palcami w sypki proszek

Magnezja w kulce 

W sprzedaży dostępna jest także magnezja w kulkach. Sypki proszek umieszczony jest wówczas w małym materiałowym woreczku (przypominającym nieco tkaninę, z której wykonane są rajstopy). Taka forma popularna jest przede wszystkim wśród osób wspinających się na panelu. Ogromnym plusem jest fakt, że magnezja nie rozsypuje się w trakcie jej używania. Nakłada się ją jednak nieco wolniej niż w przypadku wariantu w proszku.

Magnezja w kremie 

Magnezja w płynie przyjmuje formę kremu, który stanowi mieszankę hydroksywęglanu z alkoholem. Po nałożeniu go na dłonie alkohol odparowuje, pozostawiając na rękach jedynie biały osad. Minusem takiej magnezji jest konieczność nakładania jej przy użyciu obu dłoni. Polecana jest więc jedynie osobom, których dłonie nie pocą się nadmiernie. Tacy wspinacze mogą użyć kremu raz, przed pokonaniem drogi i nie muszą powtarzać tej czynności już w trakcie wspinania.

Woreczek na magnezję 

W używaniu magnezji ważny jest także sposób jej przechowywania. W sklepach ze sprzętem sportowym znaleźć można specjalne woreczki na magnezję. Większość z nich wyposażonych jest w paski lub linki umożliwiające przypięcie ich do uprzęży. Woreczek zaczepia się więc w pasie, co ułatwia sięganie po magnezję nawet w trakcie wspinania (używając jedynie jednej ręki). Producenci prześcigają się w projektowaniu różnych modeli woreczków, dlatego w sklepach znaleźć można je w różnych kolorach i z różnymi zdobieniami. Z tego powodu wielu wspinaczy traktuje woreczki na magnezję nie tylko jako przedmiot praktyczny, ale i ozdobny.

Czy warto używać magnezji? 

Decyzja o stosowaniu magnezji jest sprawą indywidualną. Niektóre środowiska wspinaczkowe kwestionują jej używanie, ponieważ uważają ją za sztuczne ułatwienie (a wręcz formę oszustwa) w trakcie wspinania. Jednakże podobnie jak coraz lepsze buty, liny czy też uprzęże, również magnezja pozwala na zdobywanie coraz trudniejszych dróg i skał. Ułatwia utrzymanie nawet najtrudniejszych chwytów oraz skorzystanie z nawet najmniejszych skalnych wypustek. Jej stosowanie nie świadczy również o stopniu zaawansowania wspinacza.

Używają jej zarówno osoby początkujące, jak i zawodnicy światowej sławy. Warto również wspomnieć o aspekcie psychicznym związanym z używaniem magnezji do wspinaczki. Bez względu na to, czy jest to magnezja w proszku, czy w kremie, jej nałożenie na dłonie poprawia wiarę w siebie przy sięganiu po trudne chwyty, a sama czynność jej nakładania pozwala na tzw. rest, czyli chwilę odpoczynku.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości