Sport i fitness

Karate Kyokushin – na czym polega ta sztuka walki?

Sport i fitness

Autor:
Adrian
Adamczyk
Dwaj mężczyźni trenują karate

Karate Kyokushin to pełnokontaktowa sztuka walki. Jej założycielem był Masutatsu Ōyama, który własnym życiem i sztuką samodoskonalenia udowodnił, jak ważna jest w karate praca nad samym sobą i swoim rozwojem fizycznym i psychicznym.

Kyokushin to połączenie dwóch słów: kyoku oznaczającego ekstremum oraz shin oznaczającego prawdę. Nazwę tę tłumaczy się więc jako ekstremum prawdy, dążenie do niej za wszelką cenę. Sztukę kyokushin uznaje się więc za drogę do prawdy polegającą na samodyscyplinie, samorozwoju fizycznym i psychicznym.

Historia karate kyokushin

Karate kyokushin stworzył Japończyk Masutatsu Ōyama. To on założył Kyokushinkai, czyli Stowarzyszenie Poszukiwaczy Najwyższej Prawdy. Ōyama to postać niezwykła. Był on nie tylko twórcą sztuki walki powstałej z zestawienia technik uprawianych przez niego: karate shotokan, goju-ryu oraz chińskiego kempo. Był to również człowiek, który całym swoim życiem udowodnił, jak wartościowa jest idea samodoskonalenia i rozwoju duchowego i fizycznego.

Niestety po jego śmierci w gronie uczniów Ōyamy doszło do poważnego rozłamu, w efekcie którego powstało kilka konkurencyjnych szkół kyokushin. Przez prawie 10 lat po śmierci Ōyamy trwały walki do prawa kontynuowania jego spuścizny, prowadzenia treningu kyokushin, a także znaków kyokushin kanji i kyokushin kanku.

Sport to zdrowie

Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportuDzień Dobry TVN
wideo 2/14

Masutatsu Ōyama jako założyciel kyokushin

Karate kyokushin nierozerwalnie wiąże się z postacią Ōyamy, który trenował u najwybitniejszego mistrza karate w pierwszej połowie XX wieku, czyli Gichina Funakoshi. Ōyama zdobył stopień mistrzowski w chińskim kempo, jako 17-latek zdał egzamin na 2 dan w karate, zdobył również 4 dan w judo. W 1945 roku wstąpił do oddziału lotników kamikadze, którzy mieli bronić Japonii podczas II wojny światowej. Na szczęście zakończono działania wojenne i Ōyama mógł poświęcić się dalekowschodnim sztukom walki.

W 1947 roku wygrał mistrzostwa w Kioto. Przez półtora roku doskonalił swe umiejętności karate i zen w pustelniczych warunkach, a następnie jako jedyny karateka zdecydował się na pojedynek z bykiem. Wygrał go, zabijając byka jednym uderzeniem pięścią między oczy. W 1952 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie dawał liczne popisy walk, popularyzując sztukę kyokushin. W 1974 roku Międzynarodowa Organizacja Kyokushin przyznała mu najwyższy stopień wtajemniczenia – 10 dan. Ōyama zmarł w 1994 roku.

Wartości w karate kyokushin

Kyokushin wiąże się bardzo ściśle z zasadami wyznawanymi mi Masutatsu Ōyamę. Powtarzał on niezmienne swoim uczniom, że karate zaczyna się i kończy na uprzejmości. W kyokushin uznaje się, że rozwój fizyczny jest początkiem sztuki walki, natomiast to rozwój duchowy jest celem ostatecznym. Kyokushin jest sztuką walki ściśle jednak związaną z tradycją i kulturą Dalekiego Wschodu oraz wartościami głoszonymi przez Konfucjusza i Lao-Tse. Przysięga Dojo składana przez adeptów kyokushin traktuje o ćwiczeniu serca i ciała dla osiągnięcia pewnego i niewzruszonego ducha, o dążeniu do prawdziwego opanowania sztuki karate, aby kiedyś ciało i zmysły stały się doskonałe. Jest też obietnica kultywowania ducha samowyrzeczenia, przestrzegania zasad grzeczności, poszanowania starszych oraz powstrzymywania się od gwałtowności, spoglądania w górę ku prawdziwej mądrości i sile, porzucając inne pragnienia, a także obietnica wierności ideałom.

Trening karate kyokushin

Kata kyokushin to formalne układy obrony i ataku. Kata to układy walki, które umożliwiają ćwiczenie w samotności. Wykonuje się je podobnie jak kihon, czyli techniki podstawowe. Ćwiczący stoją w rzędach według posiadanych stopni. Ćwiczenia wykonuje się na polecenie prowadzącego. Oprócz kihon i kata kyokushin obejmuje również trening ido geiko, czyli poruszania się oraz kumite, czyli wolnej walki. Ta ostatnia jest uważana za esencję kyokushin. Piątym elementem treningu jest iken, czyli praca nad jednością umysłu i ciała, równowagą, szybkością i tempem walki.

Stopnie w kyokushin

Shinkyokushinkai WKO to jedna z międzynarodowych organizacji nawiązujących do spuścizny Masutatsu Ōyamy. W Polsce działają dwie podległe jej organizacje: Polska Federacja Karate Shinkyokushinkai oraz Polska Federacja Kyokushin Karate. WKO przyznaje stopnie według następujących kategorii:

 • biały pas – zawodnik bez stopnia kyū,
 • pomarańczowy pas – 10 kyū,
 • pomarańczowy pas z niebieski pagonem – 9 kyū,
 • niebieski pas – 8 kyū,
 • niebieski pas z żółtym pagonem – 7 kyū,
 • żółty pas – 6 kyū,
 • żółty pas z zielonym pagonem – 5 kyū,
 • zielony pas – 4 kyū,
 • zielony pas z brązowym pagonem – 3 kyū,
 • brązowy pas – 2 kyū,
 • brązowy pas z czarnym pagonem – 1 kyū.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Óscar Lopera Martos/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości