Jak zostać piłkarzem? Trzeba spełnić te wymagania

Piłkarz na stadionie
Jak zostać piłkarzem? Trzeba spełnić te wymagania
Źródło: Alan Thornton/Getty Images
Piłkarz to zawód bardzo ceniony, który może przynieść prestiż i wysokie dochody. Nad tym, jak zostać piłkarzem, zastanawiają się przede wszystkim młodzi chłopcy, zwykle uczniowie szkoły podstawowej, którzy obserwują swoich idoli na boisku. Sprawdź, jak to zrobić. Z okazji Dnia Piłkarza warto przyswoić sobie te informacje.

O zawodzie piłkarza marzą także nastolatki – zarówno dziewczęta, jak i chłopcy, a czasami osoby dorosłe. Osiągnięcie sukcesu w piłce nożnej możliwe jest jednak tylko w przypadku nielicznych sportowców, którzy posiadają talent, trochę doświadczenia oraz odpowiednie umiejętności i predyspozycje.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Żaneta Rosińska
Wielki turniej małych piłkarzy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak zostać piłkarzem zawodowym, czyli początek kariery

Przygotowanie do zawodu piłkarza należy rozpocząć najpóźniej w wieku 15 lat, ponieważ jest to jeden z ostatnich momentów, w którym nastolatek może zacząć trenować. Oznacza to, że warto już wcześniej obserwować dzieci i zwracać uwagę na ich marzenia piłkarskie jeszcze w okresie szkoły podstawowej. Treningi najlepiej rozpocząć w okresie między 7. a 10. rokiem życia, gdy u dzieci pojawia się potrzeba ruchu, mięśnie są dobrze wyćwiczone, a ciało cały czas się rozwija. To właśnie w tym czasie rodzice powinni zapisać pociechę do szkoły sportowej lub klubu. Zwykle pierwszy rok lub dwa lata nauki w sekcji sportowej to częściowo praca, a częściowo zabawa i to właśnie wtedy spora część dzieci rezygnuje, m.in. dlatego, że trudno jest pogodzić naukę w szkole podstawowej z treningami. 

Kluczowe znaczenie ma determinacja i motywacja wewnętrzna. Warto wiedzieć, że treningi piłkarskie dobrze rozwijają kondycję, a także sprawiają, że nastolatek wchodzi w różne relacje społeczne i zaczyna zdrową rywalizację. Początek kariery piłkarza to przede wszystkim udział w zajęciach sportowych, ćwiczenia fizyczne oraz regularne treningi. W klubie amatorskim piłkarze trenują zwykle 2–3 razy w tygodniu, natomiast zawodowi nawet 10 razy w tygodniu. Osoby, którym zależy na tym, aby zostać profesjonalnym piłkarzem, muszą więc przygotować się na ciężką pracę i sporo poświęcić. Ważne są zatem treningi w grupie i na boisku, ale także indywidualne ćwiczenia, np. siłowe czy kulturystyczne. Należy podkreślić, że kariera młodego piłkarza rozpoczyna się w momencie, w którym rodzice zdecydują się na zapisanie dziecka na treningi. 

Nastolatek może wówczas zdecydować, czy piłka nożna będzie tylko jego hobby, czy też okaże się sposobem na zarabianie pieniędzy. Ważną rolę pełni także trener identyfikujący osoby, które rzeczywiście mają szansę na karierę w tym zawodzie. Można więc uznać, że wśród czynników zewnętrznych, które wpływają na karierę piłkarza, wyróżnia się postawę rodziców i trenera, a także prestiż klubu piłkarskiego. Oczywiście, spore znaczenie ma także praca własna piłkarza, jego motywacja, nastawienie oraz koncentracja na sukcesie zawodowym. Wysoki poziom kompetencji sportowych i posiadanie talentu to ważne elementy, jednak nie należy zapominać o kluczowych cechach osobowości piłkarza, takich jak cierpliwość, zdolność do zarządzania własnym czasem oraz prezentowanie postawy zwycięzcy. 

Jak zostać profesjonalnym piłkarzem i osiągnąć sukces?

Najsłynniejsi piłkarze bardzo często nie kończyli edukacji szkolnej, koncentrując się wyłącznie na treningach i rozwoju swoich umiejętności fizycznych. Jak zostać zawodowym piłkarzem? Zwykle trzeba wszystko postawić na jedną kartę, jednak warto pamiętać o tym, że sukces w tym zawodzie można osiągnąć przez połączenie ciężkiej pracy i szczęścia. Decydując się na karierę zawodowego piłkarza, należy pamiętać nie tylko o treningach, ale także o odpowiednim odżywianiu się oraz pozytywnym sposobie myślenia. Wielu piłkarzy uczęszcza do psychologów sportowych, ponieważ gra w piłkę nożną obciąża psychikę i sprawia, że na boisku pojawić się mogą różne negatywne emocje przekreślające szansę na strzelenie gola lub dobrą grę. Do osiągnięcia dobrych wyników w tym zawodzie przyczyniają się następujące elementy:

  • codzienne treningi,
  • pomoc ze strony trenera,
  • odpowiednie odżywianie się,
  • czas przeznaczony na regenerację, sen i odnowę biologiczną,
  • pozytywne podejście do gry i "silna psychika".

W Polsce na początku kariery można zacząć od mniejszych klubów, jednak ważne jest sukcesywne wspinanie się po kolejnych jej szczeblach. Zdecydowanym sukcesem jest gra w ekstraklasie, a także kadrze narodowej. Duże zyski finansowe, prestiż oraz szacunek na pewno przynosi gra w klubach zagranicznych, np. w lidze niemieckiej, angielskiej lub włoskiej. Spora część piłkarzy może poszczycić się największymi osiągnięciami między 26. a 32. rokiem życia, natomiast później następuje niestety spadek formy i przygotowanie do przejścia na emeryturę. Należy jednak podkreślić, że po zakończeniu aktywności na boisku niektórzy piłkarze zostają trenerami, inni otwierają swoje szkółki trenerskie, a jeszcze inni rozpoczynają produkcję gadżetów sportowych lub ubrań sygnowanych swoim nazwiskiem.

Dzień Piłkarza

10 września obchodzony jest Dzień Piłkarza. Upamiętnia on zdobycie złotych medali olimpijskich w 1972 r. W finale turnieju olimpijskiego drużyna Polski zmierzyła się z Węgrami i wygrała 2:1. W ten dzień warto obejrzeć jakiś mecz lub poczytać o sławnych piłkarzach. Zachęcamy do tego serdecznie.

Zobacz wideo: Messi w spódnicy

Zobacz też:

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!