Sport i fitness

Jak wybrać pierwszy rower dla dziecka? Sprawdź, dlaczego trzeba zmierzyć przekrok

Sport i fitness

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Pierwszy rowerek dla malucha - jak wybrać?
Pierwszy rowerek dla malucha - jak wybrać?Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Wiosna to czas, kiedy chętniej wybieramy aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. W tym czasie część rodziców zaczyna uczyć swoje pociechy jazdy na rowerze. Od czego zacząć? Jak wybrać jednoślad dla malucha? Na co trzeba zwrócić uwagę? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadali Magdalena Biskupska-Borczyk, mama i triathlonistka oraz Krzysztof Dziuba, właściciel sklepu z rowerkami dla dzieci.

Jak wybrać kask dla dziecka?

Zanim dziecko wsiądzie na rower i zacznie jeździć, należ dobrać kask, który będzie chronił pociechę przed urazem głowy w razie wypadku. W pierwszej kolejności trzeba zmierzyć obwód głowy i dobrać taki rozmiar, aby kask dobrze przylegał.

- Na kaskach zazwyczaj mamy opisane, jaki to jest rozmiar. Przede wszystkim kask nie może być za duży, nie może być za mały, musi być dopasowany - podkreśliła w Dzień Dobry TVN Magdalena Biskupska-Borczyk, mama, triathlonistka i promotorka aktywnego spędzania wolnego czasu. Należy pamiętać, że pasek z zapięciem kasku nie może zwisać pod brodą dziecka. Zbyt luźny - po prostu nie spełnia swojej funkcji i nie daje żadnej ochrony.

Przy wyborze kasku dla dziecka warto także zwrócić uwagę na to, z czego została wykonana wyściółka. - W tych dobrych kaskach producenci dają gąbki, które są łatwe do demontażu i wyprania. Latem, kiedy dzieciaki [...] się pocą, ważną rzeczą są otwory wentylacyjne. Wielu producentów montuje moskitiery - mówił Krzysztof Dziuba, który prowadzi sklep z rowerkami i jest tatą trójki pociech. Warto dodać, że dobry kask powinien zasłaniać potylicę, skroń, a także mieć odpowiednie certyfikaty.

Jak kupić rower dla dziecka?

Wybierając rower dla dziecka, musimy znać wzrost malucha oraz tzw. przekrok, czy wewnętrzną długość nogi od pachwiny do pięty. - Dzięki temu możemy dostosować wysokość siodełka i rury - tłumaczyła Magdalena Biskupska-Borczyk.

Uwagę trzeba zwrócić również na wielkość kół. Zazwyczaj na pierwszy rower dla dziecka wybiera się te o średnicy 14-16 cali. - 14. calowe są dla dzieci od trzeciego roku życia, od 90-95 centymetrów. 16. calowe od ok. 100-105 centymetrów - wyjaśnił Krzysztof Dziuba.

Wielu rodziców, aby ułatwić dziecku naukę jazdy na rowerze, przymocowuje do jednośladu boczne kółka. Czy to dobry pomysł? Czy one faktycznie ułatwiają zadanie?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości