Gra w lacrosse - na czym polega
Lacrosse to rodzaj kanadyjskiej gry, w której każda z dwóch drużyn stara się wbić piłkę do bramki przeciwnika za pomocą rakiety w kształcie laski z siatką na zgięciu.
- Wygrywa drużyna, która strzeli więcej goli - wyjaśnia zawodnik. - Jest to sport bardzo kontaktowy. Podobny do hokeja, koszykówki i futbolu amerykańskiego. Lacrosse wywodzi się od rdzennych Indian i jest to najstarsza forma modlitwy i rozwiązywania konfliktów. Hokej wyszedł z tej koncepcji - dodaje.
Europejska stolica lacrosse
Śmiało można powiedzieć, że Wrocław zamienił się w europejską stolicę lacrosse. Do stolicy Dolnego Śląska zjechało się 20 drużyn ze starego kontynentu, które walczą o awans do mistrzostw świata.
- Są to pierwsze eliminacje, wcześniej każdy kraj, który chciał zagrać, po prostu się zgłaszał - tłumaczy Bokiej. - Teraz jest już tyle drużyn, że konieczna jest kwalifikacja. Polska reprezentacja jest jedną z dwóch drużyn, które już się zakwalifikowały. To dla nas duże osiągnięcie. Byliśmy czwarci w naszej grupie, a koniec końców wyszliśmy jako pierwsi, którzy się zakwalifikowali.
Początki lacrosse w Polsce sięgają 2008 roku. Obecnie jest 7 drużyn - męskich i żeńskich. Największymi sukcesami oraz stażem może pochwalić się zespół Wrocław Kosynierzy.
- Wszyscy jesteśmy pół-amatorami - podkreśla. - Każdy z nas ma pracę, którą trzeba pogodzić z treningiem, wyjazdem na weekendowe zgrupowania i imprezy sportowe - podsumowuje, dodając, że dużym wyzwaniem jest finasowanie drużyn oraz zakup trudno dostępnego sprzętu.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Zobacz także:
- Urodziła dziecko, gdy miała 66 lat. Jej córka jest już nastolatką. Jak teraz wyglądają?
- Wolontariusze, czyli współcześni siłacze z darmowych sklepów. "Padał śnieg, a na zewnątrz stał 16-latek bez kurtki"
- Grzechy, za które nie dostaniemy rozgrzeszenia
Autor: Adam Barabasz
Reporter: Robert Stockinger
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN