Skok na bungee to jedna z coraz popularniejszych, a zarazem nieco ekstremalnych rozrywek. Decydują się na nią nie tylko osoby młode, ale także nieco starsze. Wszyscy chcą spróbować swoich sił w konfrontacji z wysokością i poczuć niezwykły klimat lotu w dół. Dzięki odpowiednim zabezpieczeniom sport ten stał się obecnie bardzo bezpieczny. Opowieści o tragicznych wypadkach podczas skoku i rażących niedopatrzeniach instruktorów nie mają dziś wiele wspólnego z rzeczywistością. Nie oznacza to oczywiście, że do skoku nie należy podchodzić z rozwagą.
Skok na bungee, skok ze spadochronem, lot paralotnią – wszystkie tego typu „podniebne” rozrywki zyskują coraz większą popularność. Wynika ona nie tylko z coraz silniej zauważalnej wśród niektórych potrzeby wzmożonej dawki adrenaliny, lecz także rosnącego poziomu tego typu usług. Obecnie są one bardzo bezpieczne, nad właściwym przebiegiem skoku na bungee czuwają profesjonalni instruktorzy, a sprzęt musi spełniać bardzo rygorystyczne normy. Do mitów zaliczyć należy opowieści o skoku na bungee bez liny. Może więc warto spróbować?
Skok na bungee – jak wygląda?
Skok na bungee można wykonać już z wysokości 40 m, jest to jednak najłagodniejsza jego wersja, która wielokrotnie nie spełnia wymagań co do długości lotu. Najczęściej skacze się więc z 70–100 m. Nie jest to jednak największa wysokość, z której można wykonać skok na bungee. Najwyższy w Polsce (i zarazem w Europie) obiekt do tego typu skoków to DREAM TOWER w Głogowie o wysokości 222 m. Pierwotnie obiekt miał 218 m wysokości, natomiast na potrzebę skoków na kominie wybudowano platformę podwyższającą go o 4 m. Dodatkowo cała platforma została wysunięta o 10 m poza obrys komina, aby zmaksymalizować bezpieczeństwo skaczących osób. Skok na bungee z 222 metrów można obecnie wykonać jedynie w Głogowie. W większości miejsc wykonać można także skok na bungee we dwoje.
Sport to zdrowie
Sport to zdrowie
Skok na bungee z mostu
Skoki na bungee wykonuje się najczęściej z obiektów ruchomych. Są to zwykle specjalne dźwigi lub wysokie podnośniki. Warto jednak zaznaczyć, że skoki mogą odbywać się również z odpowiednio wysokich mostów lub wiaduktów. Generalna zasada jest taka, że obiekt musi być odpowiednio wysoki, a jego otoczenie odpowiednio bezpieczne dla skoczka. Chodzi przede wszystkim o otoczenie miejsca do skoków. Nie może istnieć ryzyko, że podczas skoku na bungee skoczek mógłby w coś uderzyć.
Skok na bungee – przeciwwskazania
Skok na bungee to prezent bardzo oryginalny i ciekawy. Natomiast przed zakupem vouchera na skok na bungee, a także wykupienia skoku dla siebie, warto zapoznać się z przeciwwskazaniami dla tego sportu. Zastrzeżeń tego typu nie ma zbyt wiele, natomiast istnieją konkretne przeciwwskazania do skoku na bungee i nie można ich lekceważyć:
- ciąża,
- bardzo wysokie ciśnienie,
- choroby układu krążenia,
- choroby neurologiczne (m.in. padaczka),
- poważne urazy kręgosłupa, nóg, miednicy.
Skok na bungee – od ilu lat?
Przeciwwskazaniami do skoku na bungee mogą być wiek oraz waga. To od ilu lat jest dopuszczalny skok na bungee, zależy przede wszystkim od regulaminu danego obiektu i jego zarządców. Są miejsca, w których wystarczy mieć 10 lat, w niektórych próg to 13 lat. W Polsce granica wieku to często 15–16 lat, natomiast w każdym przypadku, gdy skok na bungee ma oddać osoba niepełnoletnia, pisemną zgodę na to muszą wydać jego rodzice lub opiekunowie. Minimalna waga (która wielokrotnie warunkuje to, czy osoba niepełnoletnia w ogóle może myśleć o skakaniu) to 35–45 kg. W wielu miejscach istnieją również górne limity wagowe. Tutaj rozdźwięk jest dużo większy. Limity wahają się od 130 do 235 kg.
Gdzie w Polsce można wykonać skok na bungee?
Skok na bungee jest bardzo popularną rozrywką, a obiekty do wykonywania tego typu akrobacji powstają coraz szybciej. Stworzenie takiego "obiektu" jest tym prostsze, że wystarczy odpowiedni pas pustej przestrzeni i wysoki dźwig. Do najpopularniejszych obiektów w Polsce należą:
- Głogów – skok z komina o wysokości 222 m,
- Warszawa – skok z dźwigu 90 m na terenie Ośrodka Moczydło,
- Gdańsk – skok z dźwigu 90 m na terenie PGE Arena,
- Kraków – skok z dźwigu 90 m na terenie Klubu Sportowego Grzegórzecki.
W Polsce skok na bungee z mostu również jest możliwy. Można go wykonać m.in. w Oczkowie nad Jeziorem Żywieckim. Z wiaduktu skoczyć można natomiast w Milówce, na drodze S-69.
Skok na bungee – wypadki
Wypadki podczas skoku na bungee obecnie właściwie się nie zdarzają. Rygorystyczne normy dotyczące sprzętu, wymagania stawiane instruktorom i coraz większa świadomość osób skaczących sprawiają, że sport ten pozostał ekstremalnym doświadczeniem, coraz mniej już jednak niebezpiecznym.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Rowerowa pasja 72-letnich bliźniaków. "Nie byli tylko tam, gdzie rowery nie mogły dojechać"
- Iga Świątek na czele rankingu WTA. Jak sukces wpłynie na jej grę? "Przeciwniczki będą się bardziej bały"
- Jak się gra w squasha?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Mayte Torres/Getty Images