Skok na bungee – co trzeba wiedzieć przed skokiem?

Skok na bungee
Co warto wiedzieć o skoku na bungee?
Źródło: Mayte Torres/Getty Images
Skok na bungee to jedna z coraz popularniejszych, a zarazem nieco ekstremalnych rozrywek. Decydują się na nią nie tylko osoby młode, ale także nieco starsze. Wszyscy chcą spróbować swoich sił w konfrontacji z wysokością i poczuć niezwykły klimat lotu w dół. Dzięki odpowiednim zabezpieczeniom sport ten stał się obecnie bardzo bezpieczny. Opowieści o tragicznych wypadkach podczas skoku i rażących niedopatrzeniach instruktorów nie mają dziś wiele wspólnego z rzeczywistością. Nie oznacza to oczywiście, że do skoku nie należy podchodzić z rozwagą.

Skok na bungee, skok ze spadochronem, lot paralotnią – wszystkie tego typu „podniebne” rozrywki zyskują coraz większą popularność. Wynika ona nie tylko z coraz silniej zauważalnej wśród niektórych potrzeby wzmożonej dawki adrenaliny, lecz także rosnącego poziomu tego typu usług. Obecnie są one bardzo bezpieczne, nad właściwym przebiegiem skoku na bungee czuwają profesjonalni instruktorzy, a sprzęt musi spełniać bardzo rygorystyczne normy. Do mitów zaliczyć należy opowieści o skoku na bungee bez liny. Może więc warto spróbować?

Skok na bungee – jak wygląda?

Skok na bungee można wykonać już z wysokości 40 m, jest to jednak najłagodniejsza jego wersja, która wielokrotnie nie spełnia wymagań co do długości lotu. Najczęściej skacze się więc z 70–100 m. Nie jest to jednak największa wysokość, z której można wykonać skok na bungee. Najwyższy w Polsce (i zarazem w Europie) obiekt do tego typu skoków to DREAM TOWER w Głogowie o wysokości 222 m. Pierwotnie obiekt miał 218 m wysokości, natomiast na potrzebę skoków na kominie wybudowano platformę podwyższającą go o 4 m. Dodatkowo cała platforma została wysunięta o 10 m poza obrys komina, aby zmaksymalizować bezpieczeństwo skaczących osób. Skok na bungee z 222 metrów można obecnie wykonać jedynie w Głogowie. W większości miejsc wykonać można także skok na bungee we dwoje.

Sport to zdrowie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Jak ćwiczyć z gumami?
Jak ćwiczyć z gumami?
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Proste ćwiczenia na stres - całość
Proste ćwiczenia na stres - całość
Trening brzucha
Trening brzucha
Trening z taśmami dla każdego
Trening z taśmami dla każdego
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Trening kettlebell lifting
Trening kettlebell lifting

Skok na bungee z mostu

Skoki na bungee wykonuje się najczęściej z obiektów ruchomych. Są to zwykle specjalne dźwigi lub wysokie podnośniki. Warto jednak zaznaczyć, że skoki mogą odbywać się również z odpowiednio wysokich mostów lub wiaduktów. Generalna zasada jest taka, że obiekt musi być odpowiednio wysoki, a jego otoczenie odpowiednio bezpieczne dla skoczka. Chodzi przede wszystkim o otoczenie miejsca do skoków. Nie może istnieć ryzyko, że podczas skoku na bungee skoczek mógłby w coś uderzyć.

Skok na bungee – przeciwwskazania

Skok na bungee to prezent bardzo oryginalny i ciekawy. Natomiast przed zakupem vouchera na skok na bungee, a także wykupienia skoku dla siebie, warto zapoznać się z przeciwwskazaniami dla tego sportu. Zastrzeżeń tego typu nie ma zbyt wiele, natomiast istnieją konkretne przeciwwskazania do skoku na bungee i nie można ich lekceważyć:

  • ciąża,
    • bardzo wysokie ciśnienie,
      • choroby układu krążenia,
        • choroby neurologiczne (m.in. padaczka),
          • poważne urazy kręgosłupa, nóg, miednicy.

            Skok na bungee – od ilu lat? 

            Przeciwwskazaniami do skoku na bungee mogą być wiek oraz waga. To od ilu lat jest dopuszczalny skok na bungee, zależy przede wszystkim od regulaminu danego obiektu i jego zarządców. Są miejsca, w których wystarczy mieć 10 lat, w niektórych próg to 13 lat. W Polsce granica wieku to często 15–16 lat, natomiast w każdym przypadku, gdy skok na bungee ma oddać osoba niepełnoletnia, pisemną zgodę na to muszą wydać jego rodzice lub opiekunowie. Minimalna waga (która wielokrotnie warunkuje to, czy osoba niepełnoletnia w ogóle może myśleć o skakaniu) to 35–45 kg. W wielu miejscach istnieją również górne limity wagowe. Tutaj rozdźwięk jest dużo większy. Limity wahają się od 130 do 235 kg.

            Gdzie w Polsce można wykonać skok na bungee?

            Skok na bungee jest bardzo popularną rozrywką, a obiekty do wykonywania tego typu akrobacji powstają coraz szybciej. Stworzenie takiego "obiektu" jest tym prostsze, że wystarczy odpowiedni pas pustej przestrzeni i wysoki dźwig. Do najpopularniejszych obiektów w Polsce należą:

            • Głogów – skok z komina o wysokości 222 m,
              • Warszawa – skok z dźwigu 90 m na terenie Ośrodka Moczydło,
                • Gdańsk – skok z dźwigu 90 m na terenie PGE Arena,
                  • Kraków – skok z dźwigu 90 m na terenie Klubu Sportowego Grzegórzecki.

                    W Polsce skok na bungee z mostu również jest możliwy. Można go wykonać m.in. w Oczkowie nad Jeziorem Żywieckim. Z wiaduktu skoczyć można natomiast w Milówce, na drodze S-69.

                    Skok na bungee – wypadki

                    Wypadki podczas skoku na bungee obecnie właściwie się nie zdarzają. Rygorystyczne normy dotyczące sprzętu, wymagania stawiane instruktorom i coraz większa świadomość osób skaczących sprawiają, że sport ten pozostał ekstremalnym doświadczeniem, coraz mniej już jednak niebezpiecznym.

                    Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

                    Zobacz także:

                    Autor: Adrian Adamczyk

                    Źródło zdjęcia głównego: Mayte Torres/Getty Images

                    podziel się:

                    Pozostałe wiadomości