Sport i fitness

Gwiazdy polskiej kobiecej piłki nożnej. "Podchodzimy bardzo ambitnie do tego co robimy"

Sport i fitness

Mają ogromną pasję, upór i determinację. Aleksandra Rompa i Weronika Zawistowska to kobiety, które swoje życie poświęciły piłce nożnej. Jak zaczęły przygodę z tym sportem i z jakimi stereotypami się spotykają?

Kobiety w piłce nożnej

Aleksandra Rompa gra w drużynie AP Lotos Gdańsk. Jak opowiada, wychowała się na małej wsi, gdzie wszyscy grali w piłkę nożną. A jak wszyscy, to i ona.

To był sport, który wszyscy lubiliśmy uprawiać. Czułam się wyjątkowo będąc jedną z dziewczyn, która biega po boisku. Akceptacja ze strony rówieśników była, dlatego czułam się bardzo dobrze na boisku i tak czuję się dzisiaj

- opowiada.

Weronika Zawistowska reprezentuje kobiecą drużynę piłkarską z Sosnowca. Jak zaczęła swoją przygodę z piłką nożną? - Dzięki tacie (...), on jest wielkim fanem piłki nożnej. (...) Poszłam z nim do klubu sportowego, gdzie grałam z chłopakami. Potem przeszłam do kobiecej drużyny – mówi.

Jaka jest kobieca piłka nożna?

Na pewno wciąż dużo mniej popularna niż ta męska. A kobietom ani umiejętności, ani zaangażowania nie brakuje. - Podchodzimy bardzo ambitnie do tego co robimy. Zaangażowanie jest na bardzo wysokim poziomie. Piłka nożna to sport kontaktowy. Nie ma co ukrywać, że kontakt z przeciwnikiem jest cały czas. Można pokazać swój charakter i my go pokazujemy – wyjaśnia Aleksandra Rompa.

Z jakimi stereotypami spotykają się zawodniczki? - Nieraz spotykałam się ze słowami - "Dziewczyna, gra w piłkę? Kobieta powinna iść do garów, a nie grać w piłkę". Nawet jak raz byłam u lekarza, to był w szoku i namawiał mnie, żebym nie grała. Ale nie posłuchałam. Gram w piłkę dalej, gram w reprezentacji i z tego się cieszę – tłumaczy Weronika Zawistowska.

Jacy kibice pojawiają się na meczach kobiecej piłki nożnej? Zobacz całą rozmowę.

Zobacz też:

Kobiety w sporcie. Z jakimi wyzwaniami muszą się mierzyć? Z czego rezygnować?

Najlepsze piłkarki nożne w Polsce, a wśród nich królowa strzelczyń. Liczby jej bramek mógłby pozazdrościć Lewandowski

Królowa Paryża została Wilczycą. Katarzyna Kiedrzynek i jej transfer do VfL Wolfsburg

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Korytowska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości