Pan Andrzej chorował na raka płuc
Andrzej Grabarczyk pierwszy raz sięgnął po papierosa, mając 25 lat. - To wina tamtej epoki. Mówiło się wtedy "zapal, będziesz dorosły, będziesz mężczyzną" - wspominał w rozmowie z naszą reporterką. Pan Andrzej uzależnił się od nikotyny i palił praktycznie nieprzerwanie przez 34 lata. - Najdłużej nie paliłem przez 23 godziny - dodał.
Palenie papierosów nie tylko uzależnia, ale prowadzi do bardzo poważnych problemów ze zdrowiem. - Na raka płuc najczęściej chorują osoby, które palą od wielu lat. Palenie czynne odpowiada za 90, a nawet 95 proc. wszystkich zachorowań. Ryzyko rozwoju choroby u tzw. biernych palaczy również istnieje - mówił dr Adam Płużański, onkolog.
Rak płuc - jak go rozpoznać?
Pan Andrzej z czasem zaczął obserwować u siebie znaczny spadek kondycji. Kiedy pojawiły się problemy z oddychaniem, mężczyzna trafił do szpitala. - Zostałem umieszczony na oddziale płucnym. Miałem ostre zapalenie oskrzeli - wspominał pan Andrzej. Mężczyzna o tym, że ma raka, dowiedział się w 2012 roku. - Rak z naciekami. Pojawiły się także przerzuty. Zmiany były w obu płucach oraz węzłach chłonnych. Nowotwór był w czwartym stadium i operacja nie była możliwa. Początkowo obwiniałem Boga o swoją chorobę, ale w końcu zrozumiałem, że to była moja wina - mówił pan Andrzej.
Warto dodać, że rak płuc w początkowej fazie rozwoju praktycznie nie daje żadnych objawów, a dolegliwości, które się pojawiają, często nie są łączone z nowotworem. Co powinno wzbudzić niepokój każdego palacza? - Przede wszystkim zmiana charakteru kaszlu czy chrypa. Jednym z objawów raka płuc mogą być nawracające infekcje górnych dróg oddechowych - mówił specjalista.
Jedynym i najlepszym sposobem na uniknięcie raka płuc jest rzucenie palenia. Osoby, które chcą zerwać z nałogiem, ale nie wiedzą, jak to zrobić, mogą zadzwonić na specjalną infolinię - 801 108 108. - Można tam zwrócić się o pomoc. Rzucenie palenia to najlepsza profilaktyka - dodał specjalista.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
- "Miałam szczęście, bo dużo o tym wiedziałam". Karolina Gruszka o swojej chorobie
- Jak czytać wynik cytologii? Zapytaliśmy eksperta
- Cierpi na endometriozę od 40 lat. "Choć jestem po menopauzie, dalej się z nią zmagam"
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Katarzyna Chętnik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN