Zdrowie

Odkrył, że ma raka płuc. "Początkowo obwiniałem Boga o swoją chorobę, ale to była moja wina"

Zdrowie

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Katarzyna Chętnik
Palenie było jego największym błędem - napisy
Palenie było jego największym błędem - napisyDzień Dobry TVN
wideo 2/2

Pan Andrzej Grabarczyk palił papierosy przez trzydzieści lat. Do zerwania z nałogiem zmusił go dopiero rak płuc. Czy udało mu się pokonać chorobę? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Pan Andrzej chorował na raka płuc

Andrzej Grabarczyk pierwszy raz sięgnął po papierosa, mając 25 lat. - To wina tamtej epoki. Mówiło się wtedy "zapal, będziesz dorosły, będziesz mężczyzną" - wspominał w rozmowie z naszą reporterką. Pan Andrzej uzależnił się od nikotyny i palił praktycznie nieprzerwanie przez 34 lata. - Najdłużej nie paliłem przez 23 godziny - dodał.

Palenie papierosów nie tylko uzależnia, ale prowadzi do bardzo poważnych problemów ze zdrowiem. - Na raka płuc najczęściej chorują osoby, które palą od wielu lat. Palenie czynne odpowiada za 90, a nawet 95 proc. wszystkich zachorowań. Ryzyko rozwoju choroby u tzw. biernych palaczy również istnieje - mówił dr Adam Płużański, onkolog.

Rak płuc - jak go rozpoznać?

Pan Andrzej z czasem zaczął obserwować u siebie znaczny spadek kondycji. Kiedy pojawiły się problemy z oddychaniem, mężczyzna trafił do szpitala. - Zostałem umieszczony na oddziale płucnym. Miałem ostre zapalenie oskrzeli - wspominał pan Andrzej. Mężczyzna o tym, że ma raka, dowiedział się w 2012 roku. - Rak z naciekami. Pojawiły się także przerzuty. Zmiany były w obu płucach oraz węzłach chłonnych. Nowotwór był w czwartym stadium i operacja nie była możliwa. Początkowo obwiniałem Boga o swoją chorobę, ale w końcu zrozumiałem, że to była moja wina - mówił pan Andrzej.

Warto dodać, że rak płuc w początkowej fazie rozwoju praktycznie nie daje żadnych objawów, a dolegliwości, które się pojawiają, często nie są łączone z nowotworem. Co powinno wzbudzić niepokój każdego palacza? - Przede wszystkim zmiana charakteru kaszlu czy chrypa. Jednym z objawów raka płuc mogą być nawracające infekcje górnych dróg oddechowych - mówił specjalista.

Jedynym i najlepszym sposobem na uniknięcie raka płuc jest rzucenie palenia. Osoby, które chcą zerwać z nałogiem, ale nie wiedzą, jak to zrobić, mogą zadzwonić na specjalną infolinię - 801 108 108. - Można tam zwrócić się o pomoc. Rzucenie palenia to najlepsza profilaktyka - dodał specjalista.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Katarzyna Chętnik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości