Jak przetrwać święta podczas żałoby?
Święta Bożego Narodzenia to dla wielu z nas szczególny czas. Ten długo wyczekiwany moment, pełen spotkań z rodziną i przyjaciółmi, może nieść za sobą także smutek i żal. Szczególnie, gdy nasze serce przepełnione jest pustką po śmierci ukochanej osoby. - Przeżywanie świąt może być wtedy wyjątkowo trudne. One zazwyczaj kojarzą nam się z rodziną, więc jej brak może być jeszcze bardziej dotkliwy. - przyznała psycholog Agnieszka Siedler.
Nasza rozmówczyni podkreśliła, że podstawą w tym trudnym czasie jest zaakceptowanie swoich uczuć. - Pozwólmy sobie na przeżywanie smutku i tęsknoty. Te emocje są naturalną częścią procesu, więc dajmy sobie na to pozwolenie - zaapelowała.
- W trakcie świąt możemy uwzględnić także czas na upamiętnienie tej osoby. To może być prosty gest, wspólne wspominanie, czy zapalenie świeczki. Nie wypierajmy tego, bo to może zablokować proces żałoby - dodała ekspertka.
Kluczowym aspektem jest także wsparcie społeczne. - Podczas świąt możemy spędzić czas z osobami, które mamy, z rodziną, z przyjaciółmi. Nie bójmy się więc prosić o wsparcie i otwarcie mówmy, że tego potrzebujemy. Z drugiej strony, jeżeli potrzebujemy chwili wytchnienia i samotności, to też warto dać sobie na to przestrzeń. Pomocny może okazać się wtedy spacer lub inny sposób na to, żeby odnaleźć swój spokój - poradziła psycholog.
- Nie zapominajmy także o tym, że możemy nadal cieszyć się życiem. A chwila radości, nie oznacza, że zapominamy o ukochanej osobie. Ta strata jest faktem, a my i tak możemy przeżywać pozytywne emocje, pozwalajmy sobie na to - wytłumaczyła.
Nasza rozmówczyni zaznaczyła, że święta często wiążą się z przerwą w psychoterapii, dlatego warto wtedy sięgnąć po autoterapeutyczne metody. - Pomocne może być opisywanie swoich emocji, pisanie dziennika, czy malowanie - dodała.
W jaki sposób otoczenie może zapewnić wsparcie?
Elementarną rolę w procesie przeżywania żałoby, szczególnie podczas świąt, może stanowić rodzina. - Osoby po stracie potrzebują wsparcia i bezpiecznego środowiska. Dlatego warto aktywnie słuchać i zauważać ich potrzeby (..). Często nawet praktyczna pomoc, może okazać się niezwykle cenna - powiedziała Agnieszka Siedler.
- Jako bliscy, bądźmy otwarci i nie zaczynajmy piersi rozmowy na temat związany ze stratą. Niech to wyjdzie z inicjatywy osoby w żałobie - dodała.
Ekspertka podkreśliła, jak ważne w tym momencie jest zrozumienie. - Każdy przeżywa żałobę inaczej, dlatego dajmy tej osobie przestrzeń na dzielenie się swoimi emocjami i starajmy się nic nie narzuć - stwierdziła nasz rozmówczyni. - Zachęcajmy, ale nie naciskajmy - podsumowała.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Tomasz Karolak opowiedział o rodzinnej tragedii. "Helenka, kochamy Cię"
- Michał Figurski o swojej chorobie. "Zaniedbana cukrzyca jest chorobą śmiertelną"
- Nie żyje perkusista AC/DC. Colin Burgess miał 77 lat
Autor: Anna Gondecka
Źródło zdjęcia głównego: Royalty-free/GettyImages