Co czuje człowiek u kresu życia?
Wszystkie etapy życia człowieka niosą za sobą określone wyzwania, a co za tym idzie - także i obawy przed potencjalnymi trudnościami. Śmierć zwykle kojarzy się ze strachem, bezsilnością i bólem. Tymczasem okazuje się, że można się z nią oswoić.
Rozmowy o śmierci
Starsi i schorowani ludzie często czują potrzebę podsumowania swojego życia. Nade wszystko zależy im na tym, by poskromić lęk przed nieuchronnym końcem. Próba uporządkowania przeszłości i refleksje na temat pozostawianego po sobie dziedzictwa zwykle okazują się dla nich przepustką do zaznania spokoju. Niestety bywa i tak, że sens życiowej drogi oceniany jest negatywnie, co przyczynia się do narastającego napięcia.
Czy można przygotować się na śmierć?
Badaniem ludzkich postaw przed śmiercią zajmował się amerykański psychoanalityk, Erik Homburger Erikson. To właśnie on wysnuł teorię na temat dokonywania podsumowania życia w aspekcie jego wartości i sensu. W jednej ze swoich prac badacz pochylił się nad tematem emocji, jakie towarzyszą osobom sporządzającym przedśmiertny bilans:
- rozpacz - pojawia się, gdy dana osoba negatywnie ocenia wydarzenia i działania, które złożyły się na jej życie;
- integralność ego - mówi się o niej, gdy człowiek odczuwa zadowolenie z własnych osiągnięć, ocenia je jako ważne i sensowne.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Masz dobry kontakt z teściami? Do czasu. Naukowcy już wiedzą, kiedy taka relacja zaczyna się psuć
- Czy picie gorących napojów sprzyja nowotworom? Badacze nie mają wątpliwości
- "Nie powinniśmy postrzegać, uczuć, jako czegoś niepotrzebnego do osiągnięcia sukcesu. " Dlaczego warto słuchać swoich emocji?
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło: zdrowie.radiozet.pl
Źródło zdjęcia głównego: KatarzynaBialasiewicz/Getty Images