Czy można przygotować się do własnej śmierci? U kresu życia ludzie przyjmują dwie postawy

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
zdrowie.radiozet.pl
Dwoje starszych ludzi trzyma się za ręce w szpitalu.

Osoby starsze i schorowane mają określony stosunek do śmierci. W pewnym momencie zaczynają się do niej przygotowywać, dokonując podsumowania swoich osiągnięć. Czy towarzyszy im strach? A może trudne emocje ustępują miejsca spokojnemu oczekiwaniu na nieuchronny koniec?

Co czuje człowiek u kresu życia?

Wszystkie etapy życia człowieka niosą za sobą określone wyzwania, a co za tym idzie - także i obawy przed potencjalnymi trudnościami. Śmierć zwykle kojarzy się ze strachem, bezsilnością i bólem. Tymczasem okazuje się, że można się z nią oswoić.

Rozmowy o śmierci

Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?
Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?Dzień Dobry TVN
wideo 2/2

Starsi i schorowani ludzie często czują potrzebę podsumowania swojego życia. Nade wszystko zależy im na tym, by poskromić lęk przed nieuchronnym końcem. Próba uporządkowania przeszłości i refleksje na temat pozostawianego po sobie dziedzictwa zwykle okazują się dla nich przepustką do zaznania spokoju. Niestety bywa i tak, że sens życiowej drogi oceniany jest negatywnie, co przyczynia się do narastającego napięcia.

Czy można przygotować się na śmierć?

Badaniem ludzkich postaw przed śmiercią zajmował się amerykański psychoanalityk, Erik Homburger Erikson. To właśnie on wysnuł teorię na temat dokonywania podsumowania życia w aspekcie jego wartości i sensu. W jednej ze swoich prac badacz pochylił się nad tematem emocji, jakie towarzyszą osobom sporządzającym przedśmiertny bilans:

  • rozpacz - pojawia się, gdy dana osoba negatywnie ocenia wydarzenia i działania, które złożyły się na jej życie;
  • integralność ego - mówi się o niej, gdy człowiek odczuwa zadowolenie z własnych osiągnięć, ocenia je jako ważne i sensowne.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło: zdrowie.radiozet.pl

Źródło zdjęcia głównego: KatarzynaBialasiewicz/Getty Images

Pozostałe wiadomości