Przechowujesz tak awokado? Niebezpieczny trend z TikToka

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Źródło:
Dailymail.co.uk
Poznaj super triki na obieranie awokado i mango
Poznaj super triki na obieranie awokado i mango Dzień Dobry TVN
wideo 2/15

Coraz większą popularnością cieszy się trend na TikToku, w którym zachęca się do przechowywania awokado w wodzie. W ten sposób powstrzymuje się przedwczesne dojrzewanie owocu. Okazuje się jednak, że ten sposób może przynieść więcej szkód niż pożytku.

Niebezpieczny trend na TikToku

TikTok to aplikacja, na której znajdziemy wiele wartościowych treści np. różnego rodzaju poradniki, opinie ekspertów czy ciekawostki dotyczące wielu dziedzin życia. Niestety możemy także natrafić tam na szkodliwe trendy, zagrażające naszemu zdrowiu lub nawet życiu.

Warto więc pamiętać, że nie wszystko, co jest popularne, warto naśladować. Tak jest m.in. w przypadku mody na przechowywanie awokado w plastikowym pojemniku z wodą. Mimo że ten sposób pozwala wydłużyć żywotność owoców, to jednak w rzeczywistości może wyrządzić więcej szkód niż pożytku.

Nie zostawiaj awokado w wodzie

Zwolennicy tej metody przekonują, że spowalnia ona proces utleniania, skutecznie powstrzymując przedwczesne dojrzewanie Jednak zdaniem ekspertów z Pink Storage Cardiff, pozostawienie go w wodzie może spowodować wzrost niebezpiecznych bakterii.

- Przechowując awokado w wodzie, tworzysz środowisko, w którym rozwijają się patogeny, takie jak listeria i salmonella - tłumaczą. - Te patogeny mogą być obecne na powierzchni awokado, a po umieszczeniu w wodzie mogą się namnażać - dodają.

Listeria wywołuję tzw. listeriozę, szczególnie groźną dla niemowląt, kobiet w ciąży, osób po 65. roku życia czy tych z osłabioną odpornością. Objawia się m.in. gorączką, dreszczami czy biegunką, które ustępują zwykle po 1-3 dniach. Choroba może prowadzić do posocznicy lub zapalenia opon mózgowych.

Niektórzy internauci twierdzą, że umycie skórki awokado uchroni ich przed bakteriami. Jak tłumaczy dietetyk Toby King, nie jest to prawda, ponieważ listeria może przeniknąć do miąższu.

Jak więc przechowywać awokado, by nie narazić swojego zdrowia? Możesz np. skropić je cytryną i owinąć w folię spożywczą lub przechowywać ze skrojoną cebulą. Ważne, by było w lodówce. Pamiętaj, by nie usuwać pestki, pomoże to zachować świeżość.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło: Dailymail.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/MariusFM77

Pozostałe wiadomości