Profilaktyka zdrowia

Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy 2022

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Zwrotnik Raka/gov.pl
Szyjka macicy na różowym tle
Elena Nechaeva/Getty ImagesTrwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy 2022

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy trwa do końca tygodnia. Wydarzenie ma zwrócić uwagę na problem, jakim jest rak szyjki macicy, zachorowalność na niego i umieralność z jego powodu. Sprawdź, co trzeba o nim wiedzieć. 

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w 2022 roku trwa od 17 do 23 stycznia. W związku z nim organizowane są różne wydarzenia i akcje edukacyjne, które mają promować wiedzę na temat tego nowotworu oraz zachęcać do regularnych badań. 

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

W Europie co roku stwierdza się około 60 tysięcy zachorowań rocznie. Co więcej, niemal 30 tysięcy kobiet diagnozowanych jest zbyt późno, aby mogły podjąć walkę z nowotworem i umiera. Z tego powodu powstała inicjatywa Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Dzięki regularnym badaniom profilaktycznym istnieje duża szansa na wczesne wykrycie zmian nowotworowych i uratowanie nie tylko życia kobiety, ale także jej narządów rodnych. 

COVID-19

Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudniaDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Rak szyjki macicy a cytologia i badania ginekologiczne

Choroba przebiega często bezobjawowo, przez co wykrywana zostaje najczęściej już w zaawansowanej i trudnej do wyleczenia fazie. Dzięki regularnym badaniom cytologicznym możliwe jest szybkie wykrycie choroby i podjęcie odpowiedniej terapii.

Przyczyn do powstania i rozwoju jest wiele, za najważniejsze uważa się:

  • wczesne rozpoczęcie życia seksualnego,
  • duża liczba partnerów seksualnych,
  • zakażenie ludzkim wirusem niedoboru odporności HIV,
  • immunosupresja,
  • przeszczepy narządów,
  • wieloletnie stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych,
  • przewlekłe stany zapalane pochwy,
  • palenie tytoniu.

Objawami, które mogą wskazywać, na rozwijającą się chorobę są: krwawienia kontaktowe (zwłaszcza po współżyciu), krwiste lub wodniste upławy o przykrym zapachu i brudnoszarym kolorze, ból w okolicy podbrzusza i miednicy, obrzęki kończyn dolnych, bolesne parcia na mocz i stolec, krew w moczu i stolcu. Dzięki regularnym badaniom ginekologicznym możliwe jest szybsze rozpoznanie choroby nawet wtedy, kiedy nie daje ona jeszcze wyraźnych objawów. 

Polski Program profilaktyki raka szyjki macicy

W Polsce realizowany jest Program profilaktyki raka szyjki macicy. Mogą w nim wziąć udział kobiety w wieku od 25 do 59 lat, u których nie wykonywano badania cytologicznego od 3 lat w ramach ubezpieczenia NFZ. Co istotne, osoba zgłaszająca się na badanie nie musi posiadać skierowania, wystarczy zgłosić się do ginekologa bądź położnej w placówce, która ma podpisaną umowę z NFZ.

Gdzie można wykonać cytologię można sprawdzić na stronie: https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/ProgramyProfilaktyczne.

"Syrenki" - kim są?

"Syrenki" to określenie na kobiety, które z powodu chorób, w tym raka szyjki macicy, zostały pozbawione narządów rodnych. Zabieg ten nazywany jest histerektomią i polega na chirurgicznym wycięciu macicy. Szacuje się, że w ciągu roku około 30-35 tysięcy kobiet musi przejść taki zabieg.

W związku z trwającym Europejskim Tygodniem Profilaktyki Szyjki Macicy na Instagramie, artystka, edukatorka onkologiczna i "syrenka" Aga Szuścik, zapoczątkowała inicjatywę #akcjasyrenka.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Zwrotnik Raka/gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Elena Nechaeva/Getty Images

Pozostałe wiadomości