Artykuł z cyklu ''Planuję długie życie'' strona główna
Planuję długie życie

Profilaktyka chorób nowotworowych. Na czym polega dwanaście zasad zdrowego stylu życia?

Planuję długie życie

Profilaktyka chorób nowotworowych. Na czym polega dwanaście zasad zdrowego stylu życia?

W ramach Projektu Plaża Olivier Janiak gościł w ten weekend w Krynicy Morskiej. W rozmowie z prof. Joanną Witkowską, poruszył temat zagrożeń, jakie niesie za sobą niezdrowy tryb życia, przekładający się na coraz większą liczbę zachorowań na nowotwory w naszym kraju.

Projekt Plaża przebiega w tym roku pod hasłem "Przystanek sport". W jednym z nadmorskich kurortów, Olivier Janiak miał okazję przyjrzeć się ważnemu tematowi profilaktyki chorób nowotworowych. W Polsce znacząco obniżył się wiek pacjentów onkologicznych. Codzienna troska o zdrowie powinna być naszym priorytetem, jednak młodzi ludzie nie zawsze o tym pamiętają. Prof. Joanna Witkowska zwróciła uwagę na nawyki, które mogą powodować groźne schorzenia, zaapelowała też o to, by zadbać o zdrowy styl życia i obniżyć tym samym ryzyko zachorowania na raka.

Palenie papierosów przyczyną chorób

Palenie tytoniu to powszechny  i bardzo niebezpieczny nałóg, który niesie za sobą poważne konsekwencje. W rozmowie z Olivierem Janiakiem, prof. Joanna Witkowska podkreśliła, że nawyk palenia papierosów jest przyczyną 1/3 wszystkich nowotworów w Polsce, może też powodować równie groźne choroby układu krążenia. Aby nie zmagać się z problemami, wywoływanymi przez wyroby tytoniowe, najlepiej wcale nie decydować się po nie sięgać.

Trudno jest przestać palić, mimo że mamy poradnie pomocy palącym, mamy infolinię, której numer jest zapisany na każdej paczce papierosów. Najłatwiej jest po prostu nie zaczynać palić. To przekaz do młodych osób, żeby zadbały o swoje zdrowie i żeby zgodnie z kampanią "Planuję długie życie", wdrożoną przez Ministerstwo Zdrowia, zaplanowały to życie bez palenia

- mówiła prof. Joanna Witkowska, zachęcając młodych ludzi do świadomej troski o stan swojego zdrowia. Nawet niewielkie zmiany nawyków mogą przełożyć się na lepsze samopoczucie, ale i zwiększoną ochronę przed zachorowaniem na raka.

Brak aktywności fizycznej - plaga wśród młodych osób

Prof. Joanna Witkowska wspomniała też o Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem, w którym zapisano dwanaście zasad zdrowego stylu życia. Stosowanie się do wytycznych zapisanych w tym dokumencie, może przełożyć się na poprawę funkcjonowania całego organizmu, pozwoli także uniknąć groźnych chorób. 

Zasady te mówią oczywiście o tym, by nie palić. Kolejne dotyczą zdrowego żywienia, utrzymania należnej masy ciała oraz aktywności fizycznej. Wydaje mi się, że warto zwrócić uwagę na młodych ludzi i wdrożyć w szkołach specjalny program "zero tolerancji dla zwolnień z wychowania fizycznego", bo to w tej chwili prawdziwa plaga

- wyraziła swój niepokój ekspertka, apelując jednocześnie o to, by nie zapominać o regularnym ruchu i zdrowej diecie. Młodzi ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważny dla ich zdrowia jest codzienny jadłospis, ale też ruch, odpowiednio dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości.

Zobacz także:

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
80
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0