Profilaktyka zdrowia

Światowy Dzień Mózgu. Polskie Towarzystwo Neurologiczne apeluje: "Liczba pacjentów wciąż rośnie, a grono neurologów niestety się zmniejsza"

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

W Europie ponad 165 milionów ludzi zmaga się z chorobami mózgu, w samej Polsce liczba pacjentów sięga prawie 15 milionów. Mimo iż nowych przypadków wciąż przybywa i brakuje lekarzy, to polska neurologia mocno ruszyła do przodu. Wczesne wykrycie niektórych chorób daje duże szanse pacjentom. Problem tkwi jednak w organizacji.

Światowy Dzień Mózgu – z czym zmaga się polska neurologia?

22 lipca obchodzimy Światowy Dzień Mózgu. Z tej okazji Polskie Towarzystwo Neurologiczne wystosowało ważny komunikat. Jak się okazuje, w Europie ponad 165 mln ludzi zmaga się z chorobami mózgu, a w Polsce jest to około 15 mln. Liczba zachorowań niestety stale rośnie.

Moje życie po udarze mózgu
Moje życie po udarze mózgu Źródło: Dzień Dobry TVN

W Światowy Dzień Mózgu PTN pragnie podkreślić i zwrócić uwagę społeczeństwa, że w dziedzinie neurologii dokonał się ogromny postęp. Schorzenia, dla których 20-30 lat temu nie było nadziei, dziś można diagnozować i leczyć. Ważny jest jednak czas.

Chcemy, aby ten przekaz dotarł do jak najszerszego grona osób - pacjentów, decydentów w ochronie zdrowia, ale także tych, którzy dziś są zdrowi, ale chcieliby zadbać o ten najważniejszy narząd człowieka, bez którego nie ma życia. Aby umieli diagnozować objawy chorób, dla których skutecznego leczenia, CZAS jest kluczowy

– czytamy w komunikacie PTN.

Rozwój medycyny i szansa dla pacjentów

Medycyna to dziedzina, która cały czas się rozwija. Jak przyznali członkowie Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, dzisiaj lekarze potrafią już diagnozować i leczyć m.in. udary mózgu, stwardnienie rozsiane, chorobę Parkinsona, migrenę, padaczkę, neuropatie, dystonie.

Potrafimy też lepiej rehabilitować chorych z chorobami mózgu. Zagadką nadal pozostaje choroba Alzheimera i wiele chorób neurozwyrodnieniowych, ale i tutaj toczą się liczne badania, dające nadzieję na znalezienie skutecznych leków

- czytamy.

Problemy w organizacji – dużo pacjentów, mało lekarzy

Mimo pozytywnych przesłanek, które dają nadzieje wielu pacjentom, Polskiego Towarzystwo Neurologiczne przyznaje, że neurologia polska boryka się także z wieloma problemami dotyczącymi organizacji opieki nad grupą chorych. Liczba pacjentów wciąż rośnie, a grono neurologów i pielęgniarek neurologicznych pracujących na pierwszej linii tj. w szpitalnych oddziałach neurologicznych i udarowych niestety się zmniejsza.

Koszty chorób mózgu często przewyższają koszty chorób serca, reumatologicznych, onkologicznych razem wziętych. Najwięcej też badań klinicznych po onkologii toczy się właśnie w obszarze neurologii.

Jak zadbać o mózg?

Od dawna wiadomo, że aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i wygląd. Według nowych badań wynika, że regularne ćwiczenia działają także na prace naszego mózgu. Okazuje się, że aktywność fizyczna usprawnia procesy myślowe, poprawia stan zdrowia psychicznego oraz rozwija hipokamp odpowiedzialny za zdolności poznawcze. Naukowych odkryli, że krótki, ale intensywny trening wspiera także połączenia pomiędzy neuronami w obszarze mózgu związanym z uczeniem się i pamięcią. Regularny trening zwiększa także produkcję serotoniny i dopaminy, która zapewnia nam poczucie szczęścia czy wewnętrznego spokoju.

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Boris SV/Getty Images

Pozostałe wiadomości