Profilaktyka zdrowia

Płynna cytologia - co to za badanie i czym różni się od zwykłej cytologii?

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
materiał prasowy

Rak szyjki macicy to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet. Badaniem, które pozwala wykryć niepokojące zmiany na wczesnym etapie rozwoju, a tym samym zwiększa szanse na całkowite wyleczenie, jest płynna cytologia. Na czym polega i czym różni się od "klasycznej" cytologii?

Płynna cytologia - co to za badanie?

Zgodnie z zaleceniami każda kobieta raz na trzy lata powinna wykonać cytologię. Badanie pozwala wykryć raka szyjki macicy na wczesnym etapie, czyli wtedy, gdy jest on całkowicie uleczalny. Alternatywą dla klasycznej cytologii może być tzw. płynna cytologia.

Polega ona na tym, że szczoteczka z pobranym materiałem przenoszona jest najpierw do pojemnika z płynem utrwalającym, a dopiero później wysyłana do laboratorium, gdzie jest badana. W cytologii konwencjonalnej pobrany materiał przenoszony jest na szkiełko mikroskopowe jeszcze w gabinecie, zaraz po pobraniu.

Dlaczego warto zdecydować się na płynną cytologię?

Płynna cytologia pozwala na odfiltrowanie z materiału zanieczyszczeń (np. krwi czy śluzu, komórek stanu zapalnego), które mogą utrudniać ocenę komórek szyjki macicy, zabezpiecza go przed wysychaniem, a także ułatwia znajdowanie nieprawidłowości i zmniejsza liczbę fałszywie negatywnych wyników.

- W krajach, w których cytologia płynna jest już powszechnie stosowana, zmniejszył się zarówno odsetek nieprawidłowych pobrań, jak i niejednoznacznych wyników – podkreśla lek. med. Patryk Poniewierza, dyrektor ds. Medycznych, Medicover Polska.

Dla kogo przeznaczone jest badanie?

Cytologię płynną LBC mogą wykonać wszystkie kobiety w wieku rozrodczym oraz nastolatki, które rozpoczęły współżycie. Pierwsza cytologia powinna zostać wykonana nie później niż po ukończeniu 25. roku życia. Kobietom między 30. a 65. rokiem życia szczególnie zalecana jest cytologia płynna z genotypowaniem HPV. Wynika to z faktu, że większość kobiet poniżej 30. roku życia aktywnych płciowo jest okresowo zakażona HPV. W zdecydowanej większości zakażenia te ulegają samowyleczeniu i nie mają znaczenia dla rozwoju zmian nowotworowych. Jednym z czynników, który zwiększa ryzyko rozwoju raka szyjki macicy, jest przewlekła infekcja HPV. Jest to wirus, którego materiał genetyczny zaobserwowano w wielu guzach nowotworowych raka szyjki macicy.

- Rozszerzenie badania cytologicznego o genotypowanie HPV pozwala sprawdzić, czy w komórkach szyjki macicy trwa właśnie infekcja HPV oraz jakim typem wirusa zakażona jest pacjentka – wyjaśnia lek. med. Patryk Poniewierza.

Dokładne zdiagnozowanie zakażenia wysokoonkogennym typem HPV pozwala na szybkie wdrożenie dalszego postępowania. W przypadku, gdy wynik cytologii z genotypowaniem HPV u kobiety powyżej 30. roku życia jest prawidłowy, kolejne badania może ona wykonać co pięć lat.

Zobacz także:

Zobacz wideo: A Ty kiedy ostatnio robiłaś cytologię?

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: materiał prasowy

Źródło zdjęcia głównego: anastas_/Getty Images

Pozostałe wiadomości