Wiedza, która może uratować życie. Jak udzielić dziecku pierwszej pomocy, nie tylko na wakacjach?

Dzień Dobry TVN
Wakacje to przede wszystkim czas wypoczynku i relaksu. Niestety w tym okresie beztroski, częściej niż w innych chwilach w roku, dochodzi też do wypadków, zwłaszcza z udziałem najmłodszych. Jak udzielić pierwszej pomocy dziecku, które się podtopiło lub zachłysnęło wodą? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Jak udzielić dziecku pierwszej pomocy?

Ciepłe letnie dni najczęściej spędzamy nad wodą. Mimo że kąpiel w morzu czy jeziorze przynosi ulgę, to może być też bardzo niebezpieczna. To właśnie nad wodą najczęściej dochodzi do podtopień, ale nie tylko. Równie często zdarzają się zadławienia czy zakrztuszenia. Każda z tych sytuacji stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia naszego dziecka. Niestety wielu rodziców nie wie, jak się zachować w takiej sytuacji.

- Moje dziecko uległo wypadkowi w domu i choć przeczytałam mnóstwo poradników w czasie ciąży, to nie wiedziałam, jak się zachować. Stres był tak duży, że nie byłam w stanie przypomnieć sobie numeru alarmowego - mówiła Marta Ludwiczek, dziennikarka, autorka poradnika dla rodziców "Jak nie wpaść w tarapaty, czyli poradnik, dla dziecka, mamy i taty".

Książka przeznaczona jest zarówno dla dzieci, jak i rodziców. - Dzięki niej dzieci dowiadują się o różnych zagrożeniach, a rodzice zdobywają wiedzę, jak ich uniknąć i co zrobić, gdy już do nieszczęśliwego wypadku dojdzie - mówiła.

Do jakich wypadków może dojść nad wodą?

- Pobyt nad wodą może się skończyć zachłyśnięciem, podtopieniem. Takich wezwań mamy najwięcej - mówił w rozmowie z naszą reporterką Artur Żurek, ratownik medyczny. Trzeba jednak pamiętać, że dziecko może się zachłysnąć nie tylko wodą, ale także jedzeniem. Do takich wypadków dochodzi nie tylko nad wodą, ale także w domu.

- W takich sytuacjach trzeba bardzo szybko reagować. Aby pomóc dziecku, musimy je ułożyć na przedramieniu na brzuchu tak, aby jego głowa była skierowana do ziemi. Następnie energicznie uderzamy całą dłonią w przestrzeń między łopatkami. Wywołane w ten sposób drgania powinny sprawić, że ciało obce wypadnie z gardła - mówił ratownik medyczny.

Warto pamiętać, że zachłyśniecie się wodą, może prowadzić do tzw. wtórnego lub suchego utonięcia. - Dochodzi do niego po ok. 72 godzinach od zachłyśnięcia i ma miejsce wtedy, gdy w płucach dziecka została jeszcze woda. O jej obecności może świadczyć kaszel, duszności czy zmęczenie. Takie objawy wymagają natychmiastowego wezwania pomocy. Na szczęście do wtórnego utonięcia czy zachłyśnięcia dochodzi bardzo rzadko - tłumaczył specjalista.

Trzeba pamiętać, że do wypadku może dojść także wtedy, gdy dziecko jeździ np. na hulajnodze czy rowerze. Jak wtedy udzielić mu pierwszej pomocy? Jak zdjąć kask, jeśli maluch stracił przytomność? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Dagmara Kowalczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości