Jak niebieskie światło działa na układ hormonalny?
Badacze z Turcji pod kierownictwem dr Aylin Kilinç Uğurlu postanowili sprawdzić, jak niebieskie światło oddziałuje na układ hormonalny i czas dojrzewania. Aby to sprawdzić naukowcy zdecydowali się podzielić samice szczurów na trzy grupy. Do każdej trafiło sześć gryzoni. Zwierzęta były wystawione na działanie normalnego cyklu świetlnego lub przez 6 albo 12 godzin miały kontakt z niebieskim światłem podobnym do tego, które generują smartfony czy tablety.
Co wpływa na rozwój dziecka?
Naukowcy zaobserwowali, że proces dojrzewania zaczął się wcześniej u gryzoni wystawionych na działanie niebieskiego światła. Im dłuższy był czas ekspozycji, tym szybciej rozpoczynało się dojrzewanie. Na tym jednak nie koniec. Szczurzyce wystawione na działanie światła niebieskiego miały obniżony poziom melatoniny i podwyższone stężenie niektórych hormonów rozrodczych (estradiolu i hormonu luteinizującego). Badacze zaobserwowali także zmiany w tkance jajników, wszystkie zgodne z początkiem dojrzewania. U gryzoni, które przez 12 godzin miały kontakt z niebeskim światłem doszło do uszkodzenia komórek i rozwoju stanu zapalnego jajników.
Dlaczego niebieskie światło jest niebezpieczne?
Nowe odkrycie sugeruje, że niebieskie światło może mieć wpływ na dojrzewanie dziecka, a także jego przyszłą płodność. Badacze sądzą, że winne może być zakłócenie naturalnego zegara biologicznego. Niebieskie światło blokuje wieczorny wzrost poziomu melatoniny, hormonu, który przygotowuje organizm do odpoczynku i snu.
Warto dodać, że stężenie melatoniny jest wyższe w okresie poprzedzającym dojrzewanie przed dojrzewaniem niż w okresie dojrzewania, co jak się uważa odgrywa rolę w opóźnianiu rozpoczęcia dojrzewania. - Odkryliśmy, że ekspozycja na niebieskie światło, wystarczająca do zmiany poziomu melatoniny, jest również w stanie zmienić poziom hormonów reprodukcyjnych i spowodować wcześniejsze dojrzewanie w naszym modelu szczurzym - skomentowała wyniki badania dr Aylin Kilinç Uğurlu.
Czy ekspozycja na niebieskie światło wpływa na płodność?
Choć badanie zostało przeprowadzone na szczurach, u których proces dojrzewania przebiega podobnie, jak u ludzi, to nie jest powiedziane, że w organizm człowieka zachowa się podobnie. Dlatego, aby dokładnie określić, jak niebieskie światło wpływa na zdrowie reprodukcyjne i płodność konieczne są dalsze badania. Naukowcy chcą sprawdzić m.in., czy użycie trybu minimalizującego ekspozycję na niebieskie światło w urządzeniach mobilnych może zmniejszyć efekty obserwowane w modelu szczurzym. - Chociaż nie jest to jednoznaczne, radzimy zminimalizować stosowanie urządzeń emitujących niebieskie światło u dzieci przed okresem dojrzewania, zwłaszcza wieczorem, kiedy narażenie może mieć największy wpływ na hormony – powiedziała dr Uğurlu.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Polacy mają tendencje do tego, by przegrzewać". Ile stopni powinno być w poszczególnych pokojach?
- Myślisz, że oddychasz prawidłowo? Możesz być w błędzie. Z pomocą przychodzi metoda LSD
- Nerwowość i chudnięcie, ale też przyrost masy ciała i senność. Co jeszcze świadczy o chorej tarczycy?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: dziennik.pl
Źródło zdjęcia głównego: Sally Anscombe/Getty Images