Negatywne skutki spowodowane zmianą czasu. Czy mogą wywołać zawał?

Aktualizacja:
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby? Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

"Podwójny czas" - czas letni i zimowy - obowiązuje w blisko siedemdziesięciu krajach na całym świecie. W nocy, z soboty na niedzielę będziemy spać krócej. O godzinie 2.00 wskazówki zegarków musimy przestawić na godzinę 3.00. Naukowcy twierdzą, że zmiana czasu na letni może negatywnie wpływać na nasze zdrowie.

Zmiana czasu a wzrost ryzyka chorób serca

Z badań wynika, że z pozoru niewinne przesunięcie czasu o godzinę może nam poważnie zaszkodzić. Zdaniem naukowców ryzyko zawału serca wzrasta w tym czasie nawet o 10%. Kiedy zmiana czasu jest dla nas groźna? Zdaniem doktora Grzesiowskiego wcześniejsze wstawanie ma ogromny wpływ na nasze ciśnienie co z kolei prowadzi do problemów z krążeniem, zwłaszcza u osób znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka:

Jeśli wcześniej wstajemy, wcześniej dostajemy dawkę hormonów i to powoduje wzrost ciśnienia, którego bardzo się boimy. Osoby które mają chorobę niedokrwienną serca, czy przeszły już wcześniej zawał, zmieniając swój styl życia o tę jedną godzinę - RYZYKUJĄ!

Zmiana czasu - jak wypływa na kierowców?

Bezpieczniej na drogach, ale więcej wypadków w pracy?
Dr Paweł Grzesiowski odpowiada:

Co prawda obliczono, że jest trochę mniej wypadków drogowych, bo jest jaśniej przez godzinę, ale za to rośnie liczba wypadków w miejscach pracy. Ludzie przychodzą nieprzytomni do pracy, wcześniej - bo jest godzina snu mniej i są mniej uważni

Wpływ krótszego snu spowodowanego zmianą czasu

Zdaniem doktora Pawła Grzesiowskiego jest to też okres kiedy w większym stopniu jesteśmy narażeni na depresję. Skrócenie czasu wypoczynku o godzinę może powodować większą skłonność do stanów depresyjnych.

Zwykle są to osoby, które mają kłopoty z zasypianiem, a jeszcze w wyniku zmiany czasu - mają mniej snu.

Jak przygotować organizm na zmianę czasu? Kiedy zacząć?

Dr Paweł Grzesiowski radzi, żeby przestawiać wskazówkę stopniowo pozwoli to uniknąć ostrego efektu porannego wybudzania się. Jeśli już tydzień wcześniej zaczniemy "trenować" organizm i przyzwyczajać do wcześniejszej pobudki.

Jak długo organizm przyzwyczaja się do nowego czasu?

Dr Ałbena Grabowska:

Mówi się, że to jest tydzień, ale tyle potrzebuje człowiek, który pracuje w ustabilizowanym trybie, który nie ma dodatkowych czynników takich jak choroby, nadciśnienie, cukrzyca - wtedy to zajmuje trochę więcej czasu

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
Autor: Izabela Wodzińska
Źródło: Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images/Prasert Krainukul

Pozostałe wiadomości